DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

PKK yöneticileri arasında anlaşmazlık

İstihbarat raporlarına göre, PKK'ya yönelik operasyonlar örgütün yöneticileri arasındaki görüş ayrılıklarını derinleştiriyor.

6 Yıl Önce
2016-05-21 15:03:13

Güvenlik güçlerinin bölgede 'terörle mücadele' operasyonları sürüyor. İstihbarat raporlarına göre PKK yöneticileri arasında görüş ayrılıkları ortaya çıktı.

Telsiz konuşmalarına sert tartışmaların yansıdığı belirtiliyor. Raporlara göre PKK yöneticilerinden Cemil Bayık'la Murat Karayılan arasında il ve ilçelerdeki çatışmaların devamı konusunda görüş ayrılığı yaşanıyor.

Tartışmalar Hakkari'nin Yüksekova ilçesi üzerinde yoğunlaşıyor. Raporlarda PKK'nın Yüksekova sorumlusu Yusuf Saydut'un operasyonlar sürerken kaçtığı bilgisi yer alıyor.

PKK yöneticilerinden Murat Karayılan, ilçedeki başarısızlıktan Cemil Bayık'i sorumlu tutuyor.

Karayılan grubu, ilçede iki yıldır tüneller kazıldığı bu tünellerden kaçış ve takviye imkanı olduğu, silah stoku yapıldığını belirterek Bayık'ı suçluyor.

Raporlarda, uyuşturucu ticareti açısından da Yüksekova'nın PKK için önemli olduğu vurgulanıyor. Fikir ayrılığının ilk kez bu boyutta bir çatlağa dönüştüğü tespiti yapılıyor.

Yüksekova'daki operasyonlar 20 Nisan'da tamamlanmış ilçede 196 PKK'lı etkisiz hale getirilmiş, tüneller kapatılmış, 214 barikat kaldırılmış üç yüze yakın el yapımı patlayıcı imha edilmişti.

Devam eden operasonlarda da Şırnak'ta çok sayıda patlayıcı tespit edildi. Düdüklü tencerelere , mutfak tüplerine yerleştirilmiş el yapımı bombalar imha edildi. Kaldırım taşlarının altına, yollara, evlerinin kapılarına tuzaklanan patlayıcılar da bulundu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (1)

ekol türk

Birbirlerini vurmadan inanmam

Görüş Bildir Bizimle Paylaş