DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

PKK'nın silahlarının geldiği koridor

PKK'nın ilan ettiği özerk bölgelerin arkasından uluslar arası koridoru oluşturma çabası çıktı.

7 Yıl Önce
2015-09-08 08:42:06

Milliyet'in haberine göre; PKK ve DBP'li belediyelerin özerklik ilan ettiği Cizre ve Nusaybin'in PKK'nın Suriye kuzeyinde kurduğu kantonlara komşu olması dikkat çekiyor. PKK'nın Suriye kolu PYD, geçtiğimiz yıl ülkenin kuzeyinde kantonlar ilan ederek bölgelerin “öz yönetimle" idare edileceğini açıklamış ve PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin bu kantonları koruyacağı belirtilmişti. ABDöncülüğündeki askeri koalisyona bağlı jetlerin hava bombardımanından yararlanarak harekat sahasını genişleten YPG güçleri, bu sayede ülkenin kuzeyindeki çok sayıda yerleşim birimini ele geçirdi. En son Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesi karşısında bulunan Tel Abyad ve çevre ilçeleri ABD bombardımanı sonrası PYD'nin eline geçti.

KANTON KOMŞULARI

7 Haziran seçimlerinin ardından HDP'nin yüzde 13 oy alarak parlamentoya 80 milletvekili göndermesinin ardından benzer girişimler Güneydoğu'nun çeşitli ilçelerinde de görüldü. Özellikle Cizre ve Nusaybin gibi ilçelerde örgüt mensupları, HDP'nin Güneydoğu'daki versiyonu DBP'li belediyelerin teknik imkanlarını kullanarak sokaklara hendekler kazdı ve bu bölgelerde özerklik ilan edildiği iddia edildi. Her üç ilçenin de Suriye'deki PKK kantonlarının sınır komşusu olması göze çarpıyor.

ROJAVA SİLAHLARI TÜRKİYE'YE TAŞINDI

Suriye'deki en önemli kantonlardan biri olan Cizire Kantonu'nun hemen karşısındaki Cizre ilçesi örgütün geçmişten bu yana önem verdiği bir yerleşim birimi. Güvenlik raporlarındaki tespitlere göre 70 bin silahı Türkiye şehirlerine depolayan örgütün en çok kullandığı yollardan biri Kobani-Suruç iken diğeri ise Derik-Cizre. Bu yol kullanılarak çok sayıda silah ve mühimmatın Suriye'den getirildiği ve KCK'ya teslim edildiği ifade ediliyor.

KANDİL'DEN YÖNETİLİYOR

Bir diğer önemli nokta Mardin'in Nusaybin ilçesi. Suriye'nin Kamışlı kentinin karşısında bulunan Nusaybin de PKK'nın silah sevkiyatı yapmak için kullandığı bir koridor. Güvenlik birimleri, ABD ve Almanya'nın IŞİD'e karşı kullanılmak üzere YPG'ye verdiği silahlar ile Esed rejiminin YPG kullanımına tahsis ettiği mühimmat olduğunu tespit etti. Kaçak sigara ve uyuşturucu da bu koridordan yurda sokuluyor. YPG'lilerde bu koridor üzerinden Türkiye'ye giriyor. KCK'nınKandil'den görevlendirerek Suriye'ye gönderdiği üst düzey teröristler bu sevkiyatları koordine ediyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (2)

EBU USAME

YUR AYIKLAYIN PİRİNCİN TAŞINI HAYIR HAYIR VALLAHİ HAYIR YÜZÜ GÖRMİYECEKSİNİZ CÜNKÜ PKK SİZE SALDIRDIKÇA SİZ İŞİD DİYORSUNUZ VE GİDİP ÇOCUKLARİ BOMBALIYORSUNUZ abd NİN SAFINDA İŞTE YERİN VE GÜYÜN RABBİ SİZİ O KAFİRLERLE İMTİHAN EDECEKTİR

EBU USAME

İSLAM DEWLETİ ONLARI DARMADAĞIN EDECEKTİ ANCAK DEVLENİN ELİNDEN TC ONLARI KURTARDI VE BAŞBAKAN DAVUTOĞLU ONLARIN ALNINDAN ÖPTÜ BUL ÖPÜŞMELER YOKSA SİZ BİLMEZMİSİNİZKİ BÜYÜK ŞEYTAN abd BİR ÜLKEYİ BİTİRMEK İSTEDİYİ ZAMAN ÖNCE DESTEKLEYECEĞİNİ TIPKI İBLİSİN YAPTIĞI GİBİ ÖNCE DOST TAVSİYESİ SONRA ONDAN BERİ OLMAKİŞTE TC NİN DOSTU abd TCNİN GÜÇLENDİĞİNİ GÜRÜNCE PYDNİN YOLUYLA SİLAH YIĞDI VE TCYİ ARKADAN VURDU TIPKI DAHA ÖNCE İRAKA YAPTIĞI GİBİ ALLAH SVT SİZİ UYARMADIMI SİZ ONLARIN DİNİNE GİRMEDİKÇE ONLAR ASLA SİZDEN RAZI OLMAZLAR BU

Görüş Bildir Bizimle Paylaş