DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

PKK ile İ-KDP masaya oturdu

İran sınırındaki Keleşin bölgesine üs kurmak isteyen İran Kürdistan Demokrat Partisi’ne (İ-KDP) bağlı peşmergelerle PKK arasındaki çatışmanın ardından taraflar masaya oturdu. İki örgüt, sorunların çözümü için dialoğu sürdürme kararı aldı.

7 Yıl Önce
2015-05-28 11:01:36

PKK ile İKDP yetkililerinin bugün Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY)'nin başkenti Erbil'de düzenledikleri toplantı sona erdi. IKBY İçişleri Bakanı Kerim Sincari, toplantının “olumlu geçtiğini” söyledi.

Rudaw'da yer alan habere göre; IKBY yetkililerinin günler süren çabaları dün sonuç verirken, öğleden sonra Erbil'de PKK ve İKDP yönetimleri, diyalog masasına oturdu. Toplantıya, Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanı Kerim Sincari başkanlık etti.

Toplantı sonrası kameraların karşısına geçen Bakan Kerim Sincari, toplantının “olumlu geçtiğini” ve tarafların “diyalog yoluyla” çözüm konusunda "hemfikir" olduğunu belirtti. Sincari, “Önümüzdeki günlerde tarafları bir araya getirecek bir toplantı daha düzenleyeceğiz” dedi.

Toplantıya Kürdistan Demokrat Partisi – İKDP adına Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Şerifi ve Politbüro üyesi Muhammed Nezif Kadiri katıldı.

PKK tarafından ise KCK Dış İlişkiler Komitesi üyesi Demhat Agit ve PKK'ye yakınlığıyla bilinen Kürt Ulusal Kongresi üyesi Mihemed Emin Pencewini de toplantıya katılanlar arasındaydı.

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani'nin çağrısıyla tarafların önceki gün toplanması gerekiyordu ancak taraflar randevuya gelmemişti.

Taraflar, IKBY ve İran sınırındaki Kelaşin bölgesinde aralarında başlayan ve silahlı çatışmaya dönüşen sorunları çözmeye çalışıyor.

Kelaşin bölgesinde karargah inşa etmek isteyen İKDP birliği ile buna engel olmak isteyen PKK arasında geçtiğimiz Pazar günü çatışma çıkmış ve iki peşmerge ölmüş, üç peşmerge ise yaralanmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş