DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Pistte 'doğu bloku' rüzgarı

Pistte 'doğu bloku' rüzgarı

7 Yıl Önce
2015-06-04 11:25:47
İLKNUR ÇETİNBAŞ - Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından "2020 hedefi" hedefi doğrultusunda anlaşmaya varılan antrenörler Rus Denis Kapustin ve Ukraynalı Oleg Sergeiev, Türk Milli Takımı'ndaki çalışmalarına başladı.

Üç adım atlamada, Eski Rusya Milli Takımı antrenörlerinden Denis Kapustin ile uzun ve yüksek atlamada Ukrayna Milli Takımı sporcularını çalıştıran Oleg Sergeiev, Türkiye'de yapacakları çalışmaları AA muhabirine değerlendirdi.

Sporculuk kariyerinde olimpiyat üçüncülüğü bulunan ve Rusya Milli Takımı ile üç adım atlamada birçok başarılara imza atan Kapustin, Türkiye'de 2020 Olimpiyat Oyunları'na kadar iyi bir sistem oturtmayı hedeflediğini söyledi.

Kapustin, genç ve yıldız sporcuları başarıya ulaştıracak yolda emin adımlarla ilerlemek istediklerini belirterek, "Hedef, geleceğe yatırım yapmak. Yetenek taraması çok önemli. Türkiye'nin her bölgesinden yetenekli çocukları tespit edip, kamp programlarına dahil edeceğiz. Sovyetler Birliği'ndekine benzer bir sistemle, altyapıdan çocukları seçerek, federasyonun himayesinde geleceğe hazırlayacağız" diye konuştu.

-"Son 2 yılda çok şey değişti"

Kapustin, gençler ve yıldızlarda Avrupa ve dünya şampiyonalarının barajlarını geçmiş Türk sporcular bulunduğunu anımsatarak, "Bu sporcuların hepsi en üst seviyeye ulaşacak kaliteye sahipler. Sadece doğru bir yöntem ve sistemle çalışmalara devam etmek gerek" dedi.

Türk atletizminde son 2 yılda yapılan atılımlarla çok şeyin değiştiğini anlatan Kapustin, şöyle devam etti:

"Düzenli olarak kamplara alınan sporcular iyi olanaklara sahipler. Bu sistemin daha da ilerleyeceği açıkça görülüyor. İmkan anlamında bir eksik göremedim. Sadece fizik terapi konusunda daha teknik ekipmanlarla çalışılırsa, sporcu sağlığında daha başarılı olunur."

-"Doping dönemsel bir sorun"

Kapustin, son dönemde ciddi doping sorunları yaşanan Rus atletizmiyle ilgili değerlendirmesinde ise şu ifadeleri kullandı:

"Bu tür büyük ve ağır doping sorunları, her ülkenin başına gelebiliyor. Bu, dönemsel bir sorun. Bunu Amerika, Türkiye ve diğer ülkeler de yaşadı. Rusya, bu olaylar patlak verdiğinde hızlı bir değişim sürecine girdi. Federasyon başkanı değişti. Sorunu çözmek için acil eylem planları uygulandı. Bu çalışmalar uzun vadeye yayılırsa tekrar bunun yaşanacağını düşünmüyorum."

Rusya'da yüksek kaliteli sporcu sayısının çok fazla olduğuna dikkati çeken Kapustin, "Bu sporcuların hepsi kamp olanağına sahiptir ancak bir sporcu, tek bir antrenmana bile geç gelse, evine gönderilir ve bir daha kampa alınmaz. Askeri düzen yok ama ciddi kurallarımız olduğunu söyleyebilirim" diye konuştu.

-Katar ve Ürdün'de çalıştı

Eski Ukrayna Milli Takımı Antrenörü Oleg Sergeiev ise 27 yıldır antrenörlük yaptığını daha önce Katar ile Ürdün gibi ülkelerde de çalıştığını dile getirdi.

Yüksek ve uzun atlamadaki tüm tecrübesini, Türk antrenör ve sporculara aktaracağını ifade eden Sergeiev, "Olimpiyatlarda sporcularım hep çok yaklaştım ama hiç derece alamadı. Bu hayalimi Türk sporcularla gerçekleştirmek istiyorum" dedi.

"Federasyon Başkanı Fatih Çintimar'ın hedefleri belli" diyen Sergeiev, "Biz de bu hedefler doğrultusunda en iyi şekilde çalışacağız. Doğru bir sistemle, istikrarlı bir şekilde çalışırsak, başarı gelecektir" diye konuştu.

Sergeiev, özellikle antrenör eğitimine çok önem verdiklerini anlatarak, şunları söyledi:

"Sporcular genel anlamda iyi gözüküyorlar. Fiziki ve teknik altyapı mevcut. 75 milyonun içinde herhalde yeterli sayıda uzun çocuk bulabiliriz. Yetenek taraması çok önemli ve bunun yanında, sistemin devamı açısından antrenör eğitimlerinin de doğru bir şekilde yapılması gerekiyor."

Eski "doğu bloku" ülkelerinde olduğu gibi sporculara uygulanan katı disiplinin, artık benimsenmediğinin altını çizen Sergeiev, "Başarı motivasyona bağlı. Yüksek disiplin değil, doğru disiplin gerek. Sporcu, onu başarıya götürecek yolu, kendisi benimsemeli ve anlamalı" ifadelerini kullandı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

hasan yelekoglu

BU MILLET SIZI SILKELEDI. CUNKU SIZ SIRKET PARTISINE DONUSTUNUZ.SIZ ISCIYE AHKAM KESMEYE BASLADINIZ. CALISMTIGIMIZ KURUMLARDA AYNI İŞİ YAPMAMIZA RAGMEN;ISCILER BIRLIK OLMASIN DIYE MAAS FARKI OLUSTURUP,BIRBIRINE DUSURDUNUZ. DOGRU KONUSANA ISINIZE GELMEDIGI ICIN KAPIYI GOSTERDINIZ. SAMIMI DEILSINIZ. EMANETI EHIL OLANA DEIL ADAMLARINIZA EMANET ETTINIZ. MILLET GORDU VE SIZI SILKELEDI.SAYIN ERDOGAN OLMASAYDI BU MILLET SIZI TERK EDECEKTI. BIZ ERDOGANIMIZ ILE BU YOLDA TEK YURUMEYE DEVAM EDICEZ.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş