SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO

Petrol savaşlarını bitirecek buluş

Gaziantepli oto tamircisi Murat Ağbaş, petrol savaşlarını bitirecek bir buluşa imza attı. Ağbaş, araçların yüzde 50 suyla çalışmasını sağlayan bir sitem geliştirdi. 3 araçta yaptığı denemede başarılı sonuçlar elde eden Ağbaş'ın geliştirdiği sistemle 2 litre suyla 70 kilometre gidilebiliyor.

Petrol savaşlarını bitirecek buluş
15.11.2019 09:58:44
Gaziantepli oto tamircisi Murat Ağbaş, petrol savaşlarını bitirecek bir buluşa imza attı. Ağbaş, araçların yüzde 50 suyla çalışmasını sağlayan bir sitem geliştirdi. 3 araçta yaptığı denemede başarılı sonuçlar elde eden Ağbaş'ın geliştirdiği sistemle 2 litre suyla 70 kilometre gidilebiliyor.

Gaziantepli oto tamircisi, araçların suyla çalışması için önemli bir buluşa imza attı. 21 yaşındaki Murat Ağbaş eski model bir araçta yaptığı testin başarılı olduğunu görünce, yeni arabalara da takarak yaklaşık 70 kilometrelik yolu 2 litre suyla gitmeyi başardı. Ağbaş geliştirdiği sistemin şimdilik yüzde 50 su, yüzde 50 yakıtla çalıştığını ifade ederek, hedefinin yüzde 100 suyla çalışan otomobiller olduğunu söyledi. Aracın performansının da yüzde 30 yükseldiğini belirten Ağbaş, yetkililerin kendisine destek vermesi durumunda buluşunu geliştireceğini ifade ederek buluşunun dünyada yankı oluşturacağını söyledi.

"Testler olumlu geçince aktif olarak kullanıyorum"

Yaptığı testlerin başarılı olduğunu gördükten sonra sistemi sıfır arabaya monte ettiğini belirten Murat Ağbaş, "Baktım ki petrol fiyatları yüksek, savaşlar da hep bu petrol yüzünden oluyor. Ben de bunu önlemek için böyle bir fikir geliştirdim. Yaptığım sistemi ilk başta eski model bir araçta test ettim. Yaklaşık 10 bin kilometre yaptıktan sonra motorunu açarak herhangi bir olumsuz durum var mı diye kontrol ettim. Hiçbir olumsuzluk olmadığını görünce biri sıfır olmak üzere 2 araca daha bu sistemi monte ettim. Araca takılan sistem sayesinde yakıttan yüzde 50 tasarruf yapılıyor. Yüzde 50 suyla çalıştığı için yakıt yüzde 50 düşerken, performans da yüzde 30 artıyor" dedi.

Sistem nasıl çalışıyor

Sistemle ilgili bilgi paylaşan Murat Ağbaş, "Arkada su haznemiz var. O su haznesine elektronik bir cihaz yaptım. Hepsini kendim yaptım. O elektronik cihazda suyun içindeki hidrojen gazımızın elde etmek maksadıyla ayrışan hidrojen 2 tane filtremiz var. Birinci filtremizden geçtikten sonra 2 filtremiz de motora doğru gönderip yanmasını sağlıyor. Aracımız yüzde 50 su, yüzde 50 yakıtla çalışıyor" şeklinde konuştu.

"Hedefim yüzde 100 suyla çalışan sistem"

Hedefinin yüzde 100 suyla çalışan sistem geliştirmek olduğunu belirten Ağbaş, "Bunu yüzde 100 suyla çalışır duruma getirmek istiyorum. Ancak maddi kaynaklarım kısıtlı olduğu için geliştiremedim. Şimdilik yüzde 50 suyla çalışır sistemi geliştirdim. Bagajdaki sistem görüntüsünü de gelecek desteklere bağlı olarak kapalı yerlere monte edeceğim. Sistemi geliştirmek için yetkililerden destek bekliyorum" dedi.

2 litre ile 70 kilometre

2 litre suyla 70 kilometre yol gidildiğini belirten Ağbaş, "Yüzde 30 civarında aracın performansı artıyor. Çeşmeden suyu doldurup biniyorsun hepsi bu" diye konuştu.

"Biz de aracımıza uygulayacağız"

Sanayi sitesinde bulunan komşu esnaflar ise sistemi ilk duyduklarında inanamadıklarını ancak test ettikten sonra kendi araçlarına da uygulama kararı aldıklarını ifade etti.
GÜNÜN ÖZETİ

      YORUM YAZ

  YORUMLAR

  hamsi / 18.11.2019 11:09:39
  kardeşim ekonomileri petrole bağlı birsürü ülke var sen bu sistemi ortaya açıklıyorsun insan dikkat eder ilk önce bizim güvenilir kaynaklara iletip kendinide garantiye alman lazım tübitakta aselsanda kritik sistemlerde çalışan mühendislere ve toryum madeni çalışmasını yürüten profesör ve ekibini uçaklarını düşürerek öldürdüler.bu bakımdan bu tarz teknolojik icatlar kritik öneme sahip dikkatli olmanızda fayda var.
  / 17.11.2019 20:42:30
  Hidorojen gazini ayristir depolama yontemini kulanirsin ama donuyor vede cok tehlikeli allah yardimcin olsun be 60 senedir hepsini denedim omrum tukendi
  MAL AHMET / 17.11.2019 14:09:53
  İçme temiz suyu azalıyor. Okyanuslar su kaynıyor.
  faruk soylu / 16.11.2019 11:39:17
  Tebrik ederim, böyle gençlerin buldukları fikirleri geliştirmesi için destek vermek istiyorum. Güneş enerjisi, rüzgar veya su, bizi bir adım ödeye taşıyabilecek her türlü fikir kıvılcımı üzerinde durmalıyız. Arkandayım çocuk, sana ulaşacağım.
  / 16.11.2019 11:32:23
  Evdeki banyo ve mutfak atik sulari kullanılırsa on numara olur.. ama saf su ile çalışırsa su fiyatlari acayip artar.. icmeye su bulamayiz..
  dede / 16.11.2019 10:52:01
  devlet elınden tutum yabsın daha ne ıstıyonuz amerıka kapmadan surıyelı vardı havayla ucak ucuruyordu amerıka kaptı adamı serıye gec kardesıp cogalırsa herkez alır arabısına takar yolun acık olsun
  ahmet / 15.11.2019 16:40:12
  bu iş baştan yatar çünkü önümüzdeki 100 yıl içinde zaten kıtlık seviyesine gelecek su kaynakları için birde suyla çalışan otomobil yapmak ülkeyi susuz bırakır
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR