DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Petkim'deki TİS görüşmeleri

Petkim'deki TİS görüşmeleri

7 Yıl Önce
2015-05-28 20:45:43
Petkim'de Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri Yüksek Hakem Kurulu aşamasına geldi.

Petkim'den yapılan yazılı açıklamada, TİS görüşmelerine ilişkin bilgi verilerek, Petrol-İş Sendikasının sunulan şartları uygun bulmaması nedeniyle sürecin geldiği aşamaya dair detaylar paylaşıldı.

Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, Petkim çalışanlarının Türkiye ekonomisi açısından önemli bir iş kolunda değerli bir görevi yerine getirdiğini belirterek, 15 ana fabrikada çalışanların "sürekli üretim" esasına dayalı motivasyonla hareket ettiğini, TİS görüşmelerinin de bu yaklaşım içerisinde gerçekleştiğini kaydetti.

Korkut, yazılı açıklamada, "Şirketimiz ve Petrol-İş Sendikası arasında 01.01.2015-31.12.2016 dönemini kapsayan TİS görüşmeleri bugüne kadar karşılıklı saygı, anlayış ve uyum içerisinde geçmiş, ücret artışı dışındaki konular görüşülerek kabul edilmiştir. Ancak, işveren tarafı olarak çok istememize rağmen ücretle ilgili konularda yasal süre içerisinde sendikamız ile anlaşmaya varılamamış, arabuluculuk sürecinde de anlaşma sağlanmaması sebebiyle Yüksek Hakem Kurulu aşamasına gelinmiş olup, süreç yasal çerçevede ilerlemektedir. Sendikamız ile şirketimiz arasında yürütülen TİS görüşmelerinin 10'uncu toplantısı 26.05.2015 tarihinde yapılmıştır" ifadelerine yer verdi.

Petkim'in tüm imkanlarını zorlayarak çalışanlarına memnun olacağı bir ücret zammı vermesini göz önünde bulundurduğunu da bildiren Sadettin Korkut, birinci yıl ilk 6 ay için yüzde 5, ikinci, üçüncü ve dördüncü 6 aylar için de artan rakamın üzerine, gerçekleşen enflasyon oranında ücret zammı, yan haklarda ise enflasyon oranında artış teklif edildiğini vurguladı.

Genel müdür Korkut, ücret zammına ilişkin bu teklifin, Petkim'in içinde bulunduğu şartlar itibariyle nihai teklifi olduğunu belirterek, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin karşılıklı anlayış içinde tamamlanmasını arzu ettiklerini bildirdi.

Özellikle genç çalışanların 30-35 yıl daha Petkim'de çalışma planıyla hareket etmesi gerektiğini aktaran Korkut, "Bu ise ancak şirketin verimli bir şekilde faaliyetini sürdürmesiyle mümkün olabilir. Şirketi yaşatmak, ayakta tutmak hepimizin görev ve sorumluluğundadır. Bu görev ve sorumluluğun gereğini yerine getirmek için canımızla, başımızla, yüreğimizle çalışacağız" ifadesini kullandı.

Sadettin Korkut, Petkim'in tüm fabrikalarında üretimin planlandığı şekilde devam ettiğini de kaydetti.

Türkiye'nin tek petrokimya hammadde üreticisi olan ve 2015 yılına yüzde 13'lük büyüme ile giren Petkim, bu yılın ilk çeyreğinde 44 milyon 400 bin lira net kar ve 937 milyon lira ciro açıklamış, 2015 içerisinde de 125 milyon dolarlık bir yatırım öngördüğünü bildirmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş