DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Pentagon'un İslam Dünyası planı: Böl ve yönet

RAND Corporation'ın 2008 tarihli 'Uzun Savaşın Geleceğini Açıklamak' başlıklı raporunda teklif edilenler şu anda Yemen, Libya ve Suriye'de tatbik ediliyor. Nafeez Ahmed'in yazısı

7 Yıl Önce
2015-05-30 11:39:32

RAND Corporation, 2008 tarihli 'Uzun Savaşın Geleceğini Açıklamak' başlıklı raporunda, ABD hükümetine, birleşik bir İslam dünyası oluşturmaya eğilimli düşmanlara” karşı takip edilecek politika seçeneklerini belirledi.

Raporda, ABD Ordusu'na bölgede mevcut jeopolitik düzene meydan okuyan tüm Müslüman siyasi grupları “düşman” olarak görmesi ve bunları zayıflatması tavsiyesinde bulunuluyor.

Raporda, bu zayıflatmanın en önemli stratejisi “böl ve yönet”. Bu kapsamda, “çeşitli Selefi cihatçı gruplar arasındaki fay hatlarının istismar edilmesi, bunların birbirlerine düşürülerek enerjilerini iç çatışmalarda tüketmelerinin sağlanması” çağrısı yapılıyor. “Kendi hükümetlerini devirmeye odaklanan yerel Selefi cihatçı gruplarla” El Kaide gibi uluslararası cihatçıların birbirine düşürülmesi buna örnek gösteriliyor.

Bu strateji, şu ana kadar Libya ve Suriye'de tatbik edildi. El Kaide'yle de irtibatları olan yerli isyancılar Kaddafi ve Esad'ı devirmek için ABD tarafından gizlice desteklendi.

RAND kurumunun raporu, ABD ve onun yerli müttefiklerine “milliyetçi cihatçıları uluslararası cihatçıları gözden düşürecek kampanyalar başlatmak için kullanmaları” tavsiyesinde de bulunuyor.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Erkam

'RAND kurumunun bu raporunun yayımlandığı sırada, ABD gizlice Irak’tan Suriye ve Lübnan’a kadar çoğu El Kaide’yle bağlantılı Sünni cihatçı grupların Suudi liderliğinde finanse edilmesini koordine ediyordu. Bu gizli strateji, Obama döneminde Esad karşıtlığı bağlamında hız kazandı.Raporda, Sünnilerle Şiiler arasında mezhepçi anlaşmazlığın genişlemesinin, Selefi cihatçı kaynakların “tüm Orta Doğu’da, özellikle de Irak ve Lübnan’da İran çıkarlarını hedef alarak kısa vadede El Kaide’nin ABD menfaatlerine yönelik tehditlerini azaltacağı, Batı karşıtı operasyonları keseceği” sonucuna varıldı.'

Görüş Bildir Bizimle Paylaş