DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Pekin'de sigara yasağı

Pekin'de sigara yasağı

01.06.2015 10:52:36
Çin'in başkenti Pekin'de, kamuya açık tüm kapalı alanlarda sigara içmek yasaklandı.

Bugün yürürlüğe giren yasaya göre, ofisler, alışveriş merkezleri, havaalanları, toplu taşıma araçları ve otobüs durakları gibi kamuya açık kapalı alanlarda bundan böyle sigara içilemeyecek.

Yasağa uymayanlara 200 yuan (85 lira) para cezası kesilecek. İşletmeler için belirlenen para cezası ise 10 bin yuana (4 bin 310 lira) kadar çıkıyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) verilerine göre, 300 milyon Çinli tütün ürünleri kullanıyor. 1,35 milyar kişinin yaşadığı ülkede sigaranın neden olduğu hastalıklar yüzünden her yıl 1,3 milyon kişi hayatını kaybediyor. Bu sayı, tüm dünyada sigaradan ölenlerin üçte birini oluşturuyor.

Ülkenin resmi haber ajansı Şinhua, Çin'de sigara satışlarının geçen yıl yaklaşık 510 milyon pakete ulaşarak bir önceki yıla göre yüzde 37 arttığını yazdı. Ülkede tütün ürünlerine uygulanan düşük vergiler nedeniyle sigara kullanımının özellikle gençler arasında arttığı belirtiliyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

eyyup beylem

Bu paralelcilerin ne mal oldugunu simdi anladim. Demek ki suriyede nufusun yuzde 85'ini temsil edip mucadele eden ve varil bombalariyla katledilen cocuklarin dusmani diktator esadla savasan halk orgutleri terorist ha!!!

Görüş Bildir Bizimle Paylaş