SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIK5 SORUKÜLTÜREMLAKFOTOVİDEO

Muhammed Köse

Patron hoca, şirket cemaat


26.04.2017

Müslümanlar, geçen yüzyıl boyunca pek çok şeyini kaybetti ama herhalde en ağır kaybımız "hikmetli siyaset" idi ve hala arıyoruz onu...

Kayıplarımız ya da bozulmalarımız elbette ‘baş'tan başladı ki bu da şu meşhur hadisin bir bakıma tevilidir: ‘Bu din ilik ilik sökülecektir; sökülecek ilk ilik idare, son ilik ise namazdır.'

Ehli Sünnet ve Cemaat' olmanın ilk şartı ve sıfatı olan ‘sünnet' kadar vazgeçilmez tamamlayıcısı olan ‘cemaat olmak' bu dinin ilk vahyedildiği günden beri en değerli bağımız olmuştur. İslam toplumlarında devlet başkanından başlayan ve halka halka tüm kesimleri içine alan bir cemaatleşme sözkonusudur.

İdareciler, alimler, tüccarlar ve sair meslek erbabı bile kendi aralarında cemaatler oluştururlar. Aynı şekilde mahalle halkı da muhteşem bir cemaattir. Mahalle mescidleri bu cemaatin toplantı mekanıdır ve hatta mescidde ücretle görev yapan bir imam yoktur. Onu yerine mesela mahallenin ayakkabıcısı namazları kıldırır, o yoksa fırıncı geçer mihraba ve cemaat olur mahalle sakinleri...

Değişik beldelerde ilmi ve ifranı ile öne çıkan, kendini hayra davete ve iyiliği emredip kötülüğü nehyetmeye vakfetmiş bir çok faziletli insan sürekli toplumun dünya ve ahiret işlerine faydası olacak nasihatler ve örnekliklerle cemaat hayatını diri ve sağlıklı tutmaya vesile olurlar.

Sözün başında bahsettiğimiz İslami idari boşluk sonucu ise özetlediğimiz bu kurumsal ve toplumsal bağlar ya yok oldu ya da çürüdü gitti. Yeni bir sosyal doku oluşturulurken geçmişten gelen ve İslam ahlakıyla bezenmiş örnekler ve önderler hayattan çıkarıldı. Cami cemaati bile İslam'ın emrettiği gibi kardeşliklerden oluşan bir yapı olamadı. Mahalleler ve komşuluklar zamanın getirdiği zorluklar ve mücadelelerin gölgesinde kaldı.

Legal sahadan silinen, İslam toplumunun dinamik yapısının temel taşları cemaatlerin ortadan kalkması büyük bir boşluk oluşturdu ve dünyanın genel kanunu icabı boşluk birileri tarafından doldurulmaya çalışıldı. Hiçbir kontrol ve denetleme mekanizması olmayan yeraltı yapılanmaları gibi bir sürece girildi ve İslami cemaatler ortaya çıktı. Gerek menfaat temini gibi dünyalık maksatlar gerekse zaten zor durumda olan İslam halkının dini ve ahlaki durumunu daha da bozmaya yönelik maksatlı yapılanmalar hızla çoğaldı ve üzerinde belki ileride dev çalışmalar yapılmasını gerektiren merhaleler yaşanarak bugünlere gelindi.

Geldiğimiz noktada, bir İslami cemaatin, İsrail ya da Abd ile işbirliği yaparak kendi halkının dünya ve ahiret menfaatlerini peşkeş çekebileceğini örneğiyle yaşayarak öğrendik.

Yine örneğiyle, bir cemaat liderinin peygamberlik iddiasında bulunmasını ve bunu canlı yayınlarda inen vahiylerle(!) ispatlanmaya çalışmasını gördük.

Halifelik ilan edenler oldu; kimisi kraldı kimisi terörist, ama hiçbiri bırakın sadra şifa olmayı kendilerine bile faydaları olmadı.

Mehdilik iddia edenlerin sayısını belki internet arama motorlaarı biliyordur ama en meşhurlarına hepimiz güldük geçtik.

Hemen hepsi mutlaka itikadi sapmalarla taraftar toplayan bu cemaatler yaşadığımız son cahiliye yüzyılının meyveleri olarak kalplerimizi yakmaya devam ediyorlar.

Tüm bu kaymalar, sapmalar var olan cemaatlerin daha da içe kapanmasına ve itaat gibi İslami gerekliliklerin kendine uygun yorumlamalarıyla kullanılmasına sebep oldu. Her bir cemaat tek hak grubun kendileri olduğunu ve onların hocasına tabi olununca herşeyin düzeleceğini ya da en azından maksadın hasıl olacağını iddia ettiler. Tabii ki diğer cemaatlerin büyük çoğunluğu sapıktı! Hadi bazı iyileri varsa da onların da mutlaka çok ağır hataları ve eksikleri vardı, mazaallah uzak durmak gerekirdi yoksa helak olurduk.

Cemaat mensupları, şirket yöneticisi olan hocanın sermayesi idiler; öyle herkese verilemezlerdi. Hangi akıllı işadamı sermayesini rakibine kaptırırdı ki?

Kimin tv'si varsa o büyüktü, kimin kitapları daha kaliteli basılıyorsa ve daha çok satılıyorsa o makbuldu, öyleyse tüm şirket elemanları pardon cemaat mensupları kendi yayınlarını sürekli satın almalı ve satılması için de reklam yapmalıydı. Kör olası dünyada para olmadan islami hizmet yapılamıyordu ne de olsa.

Cemaat liderini eleştirmek mi? Aklına getiren kendini kapıda bulur, selam kesilir, alışverişten bile dışlanır; ardından gelsin tekfirler, gitsin nifaklar...

Hocalar hata edebilirdi ama bizimki etmezdi, peygamberlerden başka herkes günah işleyebilirdi ama bizimkinin bir günahını görebilemezdik; hatta en fıtri, en insani bazı haller bile bizim hocadan uzaktı. Melek mi idi bilemezdik tabi ama Hızır değilse de en azından evliya idi, istisnasız her cemaatin hocası hem de.

Bu kadar büyük adamın önderlik ettiği bu muhteşem cemaatler için başarısızlık düşünülemezdi, sünnetullah ve gayretullah hocaların iki dudağı arasındaydı, haşa!

Fakat Allah, herkese layığını veriyordu, şikayet etme hakkımız yoktu...

Hocamız patron, cemaati şirket elemanları; ne kadar büyürsek o kadar başarı, ne çok kazanırsak o kadar büyümek. Kapitalist değiliz tabii ki, biz Allah için kazanıyor ve Allah'ın kullarından saklıyoruz! Allah'ın dinine davet ediyor ama Allah'ın kullarının hocalara kul olmasını istiyoruz!

Patron hocalar bozuk para gibi ümmetin gençlerini harcıyor, nesillerimizi tüketiyorlar. Kendi hevalarıyla kurdukları hayali dünyada verdikleri İslami mücadelede hep bizim evlatlarımız ve bizim hayatlarımız tüketiliyor.

Allah hepimizi ıslah etsin, ilk önce de hocalarımızı...    YORUM YAZ

YORUMLAR

semih / 17.05.2017 12:33:49
Doğru söze ne denir?
ömer / 15.05.2017 15:42:25
hiç istisna bırakmamışsın cemaatlerde hocam. tespitler yerinde ama hepsini sildin attın...
mahmut / 15.05.2017 05:21:41
Bir de sen vur su kahrolasica!) Cemaatlere. Ne diyruim anlatilacak cok sey var ama sadece bir yorumda hangi duygulari ifade edeyim ki .solcular vurdu eyvallah dedik dinsizler ateistler vurdu ne de olsa dinsiz dedik ama su dindar abilerimize ne oluyoe da bu kadar pervasiz ve genellemeci bir bakisla tum cemaatlere saldiriliyor bu fetö istedigi sonuc degil miydi ?hepimiz kusurluyuz ama bu kafari olmaz be abi .yazik diyorum sadece vesselam
Ankaralı Ahmet / 11.05.2017 21:43:11
Hocam bir cemaat gider,başka cemaat gelir.Cumhurbaşkanımız cemaatlere bu kadar taviz vermemeli.Fetö bitti,Sütö veya müto gelir milletin başına buyruk olur.Sayın cumhurbaşkanımıza 2004 yılından itibaren yazdığım 3 mektupta Fethullahçıların diğer Müslümanlara bürokraside ayrımcılık yaptığını yazdım.Aynı hareketi Süleymancılar ve diğer cemaatler yapıyor.Ayrıca Ankara-İstanbul'da belediyelerde gizli fetöcüler kaynıyor.Ama milli görüşçü Ak partili dindar bürokratlar torpili yok diye zulüm görüyor, resen emekli edilmiyorlar.Haksızlığa maruz kalıyor.Böyle adalet olmaz.Buna dur diyecek kimse yok mu?
Ankaralı Ahmet / 11.05.2017 21:35:26
Sayın editör yorum yazma karakter sınırında yazdırmayı otomatik olarak bitirin. Biz yazdıktan sonra 600 karakteri geçmesin demenizin anlamı yoktur. Bunu siz ayarlayacaksınız, okuyucu değil.
cihad / 03.05.2017 09:35:31
Eleştirdiğniz insanların hatasına (belki farketmediniz) kendi yazınızda siz de düşmüşsünüz. 'yer altı yapılanmaları', 'hemen hepsinde itikadı sapmalar','hocalarına kul olma', 'hiçbiri bırakın sadra şifa olmayı kendilerine bile faydaları olmadı.' bu gibi ifadeler, genellemelerle büyük yanlışlardır. belki peygamberlik iddia etmemişsiniz ama peygamber edasıyla konuşmuşsunuz.aslolan mütevazi olmaktır. hududunu bilmektir. dolayısıyla Allah için kim ne yaparsa destek olabilmektir çünkü hak ve hakikat inhisar altına alınmaz. dünya muamelatı gibi ücret ve kanun altına alınamaz.
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR
TİMETÜRK BİYOGRAFİ

Timeturk.com

Sayfamızı Facebook'tan takip edin.