Passolig'in iptaline ilişkin dava

Passolig'in iptaline ilişkin dava

15.07.2015 12:39:27
Taraftar Hakları Dayanışma Derneğinin, Passolig uygulamasının iptali için açtığı davanın görülmesine devam edildi.

Ankara 16. Tüketici Mahkemesindeki duruşmaya, Dernek Başkanı Kemal Ulusoy, dernek avukatı, davalı Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Aktif Yatırım Bankasının avukatları katıldı.

Duruşmada hazır bulunan Ankara Barosu Tüketici Hakları Başkan Yardımcısı avukat Aydan Yiğit, davaya müdahillik talebinde bulunacaklarını belirterek, süre verilmesini istedi.

Duruşmada, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'un, spor müsabakaları için bilet almak isteyenlere yönelik elektronik kart uygulamasına ilişkin kimi maddelerinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine yapılan başvurunun sonuçlanmadığı tutanağa geçirildi.

Dernek avukatı Ertuğrul Cem Cihan, yeni futbol sezonunun başlamak üzere olduğunu hatırlattı.

Mahkemenin, uygulamaya ilişkin tedbir kararını daha önce kaldırdığını dile getiren Cihan, "Yeni sezonda tüketicilerden on beşer lira kart yenileme ücreti alınacağı bildirilmektedir. Bu durumda tüketicilerin ileride giderilmesi olanaksız zarara uğramamaları bakımından, tedbir talebimizi tekrarlıyoruz" diye konuştu.

Siyasi partilerin, yeni yasama yılında, ilgili yasanın dava konusuna ilişkin maddelerinin kaldırılacağı taahhüdünde bulunduklarını savunan Cihan, Anayasa Mahkemesinin, başvuruya ilişkin iptal kararı vermesinin "kuvvetle muhtemel" olduğunu öne sürdü.

Aktif Yatırım Bankasının avukatı Murat Gürtan Bilir, davacıların önceki celselerde de tedbir talebinde bulunduğunu anımsatarak, talebi kabul etmediklerini söyledi. Bilir, siyasi partilerin seçim vaatlerinin davayla ilgisi bulunmadığını kaydetti.

Anayasa Mahkemesine başvurudan beri 5 aydan fazla zaman geçtiğine işaret eden Bilir, mevcut hükümlere göre karar verilmesini istedi.

TFF'nin avukatı Oktay Çakmak ise ihtiyati tedbir kararı verilmesini gerektiren yeni bir durum bulunmadığını bildirdi.

Çakmak, tüketicilere verilen kartlara ilişkin kişisel verilerin ihlalinin söz konusu olmadığını söyledi.

Hakim Meral Kömürcü Çağlar, Ankara Barosu Tüketici Hakları Başkan Yardımcısı Yiğit'e müdahillik başvurusu için süre tanınmasına ve Anayasa Mahkemesine yapılan başvurunun sonucunun beklenmesine karar verdi.

Uyuşmazlığın esasını çözümleyecek şekilde tedbir kararı verilemeyeceğinden, davacıların tedbir talebini reddeden Çağlar, duruşmayı erteledi.

- Basın açıklamaları

Duruşmayı, CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, İstanbul milletvekilleri Ali Şeker ve Eren Erdem ile taraftar grupları da takip etti.

Hakverdi, duruşma sonrasında adliye önünde yaptığı açıklamada, Passolig'in bir bankaya rant sağlayan ve taraftarı fişleyen uygulama olduğunu öne sürerek, "Biz, tribünlere, halka özgürlük istiyoruz. Futbolun yüzde 50'si seyircidir. Seyirciyi katletmeyin, futbolu katletmeyin" dedi.

Erdem ise Passolig'in, "Faşist, kabul edilemez bir uygulama olduğunu" savunarak, konuya ilişkin kanun teklifi vermek üzere çalıştıklarını bildirdi.

- Davanın geçmişi

Taraftar Hakları Dayanışma Derneğinin, Passolig uygulamasının ihtiyati tedbir kararıyla durdurulması ve iptali talebiyle açtığı davada mahkeme, 6222 sayılı kanunun, spor müsabakası için bilet almak isteyenlere yönelik elektronik kart düzenlenmesi, elektronik kart için alınacak kişisel bilgilerin federasyon bünyesinde oluşturulan merkezi veri tabanında tutulması, kart bilgilerinin kulüpler adına reklam ve pazarlamasında federasyonların yetkili kılınması ve federasyonların bu yetkilerini üçüncü kişilere devredilebilmesine yönelik hükümlerinin iptali talebiyle Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Diyarbakır

Emin ol ki sizleri de bu hale getiren Amerika sakın kalkıp ta elindeki nükleer silahların teknolojisini kendim ürettim deme yemezler.Sana bu teknolojiyi soğuk savaş döneminde verenlerde Amerikalılar.Seni konuşturanda bu güç bu teknojiyi geliştiren veya geliştirenler öyle yada böyle bu teknolojiyi sana vermemiş olsalardı sende bir masal olarak kalacaktın Rusya.Şüphesi olanlar araştırsınlar.