DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Passat gibi Polo üretimi de bitiyor mu?

Volkswagen sürpriz bir şekilde Passat’ın üretimini bitirme takvimini oluşturmuştu. Bu kararın ardından firmanın giriş otomobili olan Polo ile ilgili de yeni bir karar alındı. Bu karar ‘Acaba Polo’nun da üretimi sona erecek’ sorusunu akıllara getirdi.

1 Yıl Önce
2021-02-03 19:01:01

Volkswagen 2025 yılından itibaren yılda 1 milyon adetten fazla elektrikli otomobil satmayı hedefliyor ve tabi bunların çoğu Avrupa kıtasında satılacak. Peki bu durum Passat gibi Alman markanın en köklü modellerinden biri olan Polo'nun da sonu mu olacak?

Volkswagen Polo'yu 1975 yılından beri üretiyor. Tıpkı Golf gibi. Ve Polo Avrupa'nın en çok satan 10 modelinin içinde yer alıyor. Fakat pazarın şartları değişiyor ve şehir içi kullanımı için elektrikli otomobiller daha ciddi bir çözüm haline geliyor.

Volkswagen'in iki elektrikli modeli de yolda ve mümkün olan en uygun fiyatla satılması hedefleniyor. İçeriden kaynaklar, VW grubunun bu işi ID.1 ve ID.2'de lityum-demir-fosfat karışımı bir batarya ile çözeceğini sızdırmıştı.

Polo'nun yerini alacak ID.2 2023 yılında satışa çıkacak ve 20 bin Euro'dan aşağı bir fiyat etiketine sahip olacak. Şu an satışta olan ID.3 ile benzer özelliklere sahip olacak olan ID.2 fiyat açısından da oldukça ilgi çekici olacak.

Ciddi rakiplerinden biri olan Peugeot 208 de benzinli versiyonun yanında tam elektrikli olarak da satılıyor ve elektrikliye ilgi oldukça yüksek. Peugeot, yeni nesil 208'de güçlü GTI modellerini de üretmiyor, güçlü model isteyenleri elektrikli versiyona yönlendiriyor. Zira Renault Zoe de oldukça iyi satılıyor. Peki Volkswagen niye yapmasın? Güç isteyene 2000 Euro daha verip GTI satmak yerine 200 HP'lik ID.2'ye yöneltmesin?

Kaynaklarımız öyle söylüyor, bize de yazmak düşüyor.

Kaynak: Benzin Magazin  .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş