DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Paris'te DAEŞ konferansı

Paris'te DAEŞ konferansı

7 Yıl Önce
2015-06-02 12:17:52
" Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, uluslararası koalisyonun, terör örgütü DAEŞ ile mücadelede ​ülkesine yeterli desteği vermediğini söyledi.

İbadi, Paris'te DAEŞ ile mücadele konusunda düzenlenen uluslararası konferans başlamadan önce basın toplantısı yaptı.

Irak Başbakanı, burada yaptığı açıklamada, koalisyona bağlı hava kuvvetlerinin, Irak kara birliklerine DAEŞ'in ülkedeki ilerleyişi konusunda yeterli istihbarat bilgisi vermediğini belirtti.

İbadi, "Hava desteği yeterli değil, DAEŞ hareketleri yeteri kadar izlenmiyor. DAEŞ çok küçük gruplar halinde bölgede sürekli hareket halinde" ifadelerini kullandı.

Irak yönetimine verilen taahhütlerin yerine getirilmediğini savunan İbadi, "Uluslararası koalisyon tarafından bize çok söz verildi ancak bunlar hayata geçirilmedi. Yeteri kadar silah ve mühimmat alamadık. Sadece kendi imkanlarımız ve gücümüzle hareket etmek zorunda kaldık" diye konuşu.

Irak hükümetinin, mali sorunlar yüzünden dışarıdan silah almakta zorluk çektiğine işaret eden İbadi, bir önceki hükümetin silah alma konusunda Rusya ile anlaştığını, ancak Moskova yönetiminin ABD tarafından ambargoya tabi tutulması nedeniyle parayı ödemelerine rağmen bu silahları teslim almakta zorluk çektiklerini bildirdi.

İbadi, parasını ödeyerek dışarıdan silah satın almalarına imkan tanınması gerektiğini kaydetti.

- "Yabancıların oranı yüzde 60 oldu"

Bölgede DAEŞ saflarında çarpışan yabancıların sayısının da son dönemde oldukça arttığı uyarısında bulunan İbadi, "Eskiden Irak'ta DAEŞ saflarında çarpışan Iraklıların oranı yüzde 58, yabancıların oranı yüzde 42 iken, şimdi yabancıların oranı yüzde 60, Iraklıların oranı yüzde 40 oldu" diye konuştu.

ABD, Irak askerlerini, DAEŞ'e karşı isteksizce savaşmakla suçlarken, Fransa ise Bağdat'ı ülkedeki bütün grupları kucaklayan bir yönetim şekli oluşturmamakla eleştiriyor.

Paris'te Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da aralarında bulunduğu pek çok ilgili ülke hükümet yetkililerinin katıldığı uluslararası konferansta, DAEŞ'e karşı alınacak önlemler masaya yatırılıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Birkul isimliye...

Kul olduğun dogru ama Kimin kulu olduğuna dikkat et. Işid mi şeriat? Bunların abd tarafından kullanılan ve silahlandırılan tekfirci ve katil hariciler sürüsü olduğunu anlamayacak kadar basiretin bağlanmamalı...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş