DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,7637 ₺

EURO

16,8544 ₺

ALTIN

938,31 ₺

BİST

2.369,71 ₺

Paris katliamının planlayıcısı belirlendi

Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen eş zamanlı saldırıların baş planlayıcısı olarak Abdül Hamid Abaaoud isimli bir IŞİD mensubu belirlendi.

7 Yıl Önce
2015-11-16 14:20:07

Fransız radyosu RTL, Paris'te 132 kişinin katledilmesiyle sonuçlanan eş zamanlı saldırıların baş planlayıcısının 27 yaşındaki Abdül Hamid Abaaoud olduğunu duyurdu.

IŞİD'in birçok propaganda videosunda görülen 27 yaşındaki Fas kökenli Abdül Hamid Abaaoud, örgütün en aktif militanlarından biri olarak biliniyor.

Fas kökenli radikal İslamcı Abaaoud'un Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Molenbeek'te yaşadığı ve şu anda Suriye'de olduğu iddia edildi.

Abdül Hamid Abaaoud'un geçtiğimiz ocak ayında Paris'te gerçekleştirilen "Charlie Hebdo" saldırıları sonrası ortadan kaybolduğu belirtildi.

Suriye'ye giderek IŞİD saflarına katıldığı tahmin edilen Abaaoud'un bir süre Yunanistan'da kaldığı da iddialar arasında. Abaaoud'un Belçika'da düzenlenen birçok saldırıda da planlayıcısı olduğu öne sürüldü.

IŞİD'e ait bir propaganda videosunda görülen Abdül Hamid Abaaoud, arkasına 4 cesedin bağlandığı bir otomobili sürerken görülüyor. Abaaoud'un 13 yaşındaki kardeşi de 2014 yazında AK 47 kalaşnikovla poz verdiği iddialara arasında. 13 yaşındaki kardeşin de ağabeyi ile birlikte Suriye'ye giderek IŞİD saflarına katıldığı belirtiliyor.

BİR SALDIRGANIN DAHA KİMLİĞİ AÇIKLANDI

Paris'te 89 kişinin öldüğü Bataclan konser salonuna intihar saldırısı düzenleyenlerden birinin daha kimliği açıklandı.

Fransız polisinin açıklamasına göre, Bataclan konser salonunda Amerikan rock grubu "Eagels of Death Metal"ın konserini silahla basarak katliama karışan saldırganlardan birinin de 1987 Fransa doğumlu Samy Amimour olduğu belirtildi.

23 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Fransa'nın başkenti Paris'te 132 kişinin hayatını kaybettiği saldırılar sonrasında kaçtığı düşünülen saldırganların yakalanması için ülkede insan avı başlatıldı.

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve da, Paris'teki saldırıların ardından dün gece ülke çapında 168 polis operasyonu yapıldığını, operasyonlarda 23 kişinin gözaltına alındığını, 31 silah ele geçirildiğini ve 104 kişinin de ev hapsinde tutulmakta olduğunu söyledi.

 SALDIRGANLAR VE AKIBETLERİ

Salah Abduselam, 26 - Belçika'da yakalandı
Mohammed Abdeslam - Belçika'da tutuklandı
Brahim Abdeslam, 31 - Voltaire Bulvarı'nda kendini patlattı
Ismail Ömer Mustafai, 29 - Bataclan konser salonunda öldü
Bilal Hadfi, 20 - Stade de France stadyumunda öldü
Samy Amimour, 28 - Bataclan'da öldü
Ahmed el Muhammed - Stade de France'da kendini patlattı
Abdül Hamid Abbaoud - Şu anda Suriye'de
Diğer dört saldırgan - Saldırılar sırasında öldü .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş