DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,4191 ₺

EURO

17,8508 ₺

ALTIN

973,15 ₺

BİST

3.281,61 ₺

'Paralel Yapı'nın en çok örgütlendiği yer TSK'

Uzun, Paralel Yapı'nın en çok örgütlendiği yerin Türk Silahlı Kuvvetleri olduğunu iddia etti.

8 Yıl Önce
2015-05-27 12:55:04

AA'nın haberine göre, Eski Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Sabri Uzun, Paralel Yapı'nın en çok örgütlendiği yerin Türk Silahlı Kuvvetleri olduğunu iddia ederek, "Bu mantıkla Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu örgütle baş edebileceğini düşünmüyorum. Türk Silahlı Kuvvetlerini çok önemsiyorum ama bu mantıkla bu olmaz” dedi.

Uzun, "Legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten Paralel Devlet Yapılanmasının Örgütlenmesi" hakkında AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

“Bu mantıkla TSK'nın bu örgütle baş edebileceğini düşünmüyorum”

Paralel Devlet Yapılanmasının en çok örgütlendiği kurumun Türk Silahlı Kuvvetleri olduğu iddiasında bulunan Uzun, mevcut mücadelenin yetersiz kalacağını belirterek şu değerlendirmelerde bulundu:

“En çok örgütlendikleri yer Türk Silahlı Kuvvetleri. Bu mantıkla Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu örgütle baş edebileceğini düşünmüyorum. Türk Silahlı Kuvvetlerini çok önemsiyorum ama bu mantıkla bu olmaz. Ben kitapta şunu yazdım, Altunizade'den cumartesi günleri gidip Hava Harp Okuluna 25-30 kişilik öğrencinin cemaat imamından ders aldığını yazdım. Pazar günü de Deniz Harp Okulu öğrencileri gidip ders alıyordu. Bu 84-85 öğretim yılında, yani bu tarihlerden 99'a kadar, yani cemaat imamının Amerika'ya kaçana kadarki süredeki ders alanların isimlerini şu ana kadar Türk Silahlı Kuvvetleri ortaya çıkarabilmiş değil."

“Devlet içerisinde bir karargah oluşturulması lazım”

“Bu korkuyu kırmanın tek yöntemi devlet içerisinde bir karargah oluşturmaktır” sözlerini kullanan Uzun,  şöyle devam etti:

“Bu karargah bir idari teşkilatlanma olacak. İkincisi hukuki bir yapı oluşturacaklar, yani kanunlar yapacaklar, hangi kurumda bunlar nasıl mücadele edeceğini kanunlarla ortaya koyacaklar ve teşkilatlanmayla, kanun yetkilendirmesiyle bu işte mücadele başlatılması lazım. Eğer bu başlatılmazsa şu anda mücadele ediyor görünen ve devlet görevlilerinin de üst yönetimin de daha doğrusu mücadele ediyorlar diye bildiği devlet görevlilerinin ayağı titriyor, korkuyorlar. Onların ayağının titrememesi için devlet içerisinde bir karargah oluşturulması lazım ve bu karargahın cumhurbaşkanlığına veya başbakanlığa bağlı olmasını çok önemsiyorum."

"7 Şubat 2012 operasyonu daha önceki operasyonların devamıydı"

Uzun, Paralel Devlet Yapılanmasının BDDK'da da örgütlendiğini, örgütlenmediği herhangi bir kurumun bulunmadığını kaydetti.

Paralel örgütün MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a yönelik 2012'deki operasyon girişimini de anımsatan Uzun, şunları söyledi:

"7 Şubat 2012 operasyonu daha önceki operasyonların bir devamı idi. Ben bu operasyonları bir sıraya koymak istiyorum, bir, Mayıs 2005'te Hanefi Avcı'nın Edirne'ye sürgün edilmesinin altında yatan cemaat operasyonudur. İki, Mart 2006'da benim görevden alınmam cemaatin ikinci ayağıydı. Üçüncü ayak, 7 Şubat 2012'de MİT Müsteşarına karşı yapılan operasyondu, dördüncü ayak 17-25 Aralık hükümet darbesidir. Bunlar bir bütündür. Bu arada İzmir casusluk ve fuhuş davası var. O, devlet memurlarını bertaraf etme operasyonuydu ama daha uygulamaya koyulmamıştı, altyapısı hazırlanmıştı. Bu meyanda daha sonraki aşamada Selam Tevhid Örgütü diye düzmece bir örgüt çıkarmışlardı, o örgütle de devleti tamamen ele geçirme aşaması tamamlanmış olacaktı, olmadı."

"Paralel devlet vergisi: Himmet"

Paralel Yapılanmanın vatandaşlardan sürekli para topladığını ve bu paraya da “himmet” denildiğini  anlatan Uzun, "Vergilendirme yapıyorlar canım, bırak himmet parasını. Sol örgütler aldıkları vergilere ‘kamulaştırma' diyorlar, bunlar da aldıkları vergiye 'himmet' diyorlar. Arada hiç fark yok" dedi.

Bugün için cemaat içerisinde paraya hükmedenlerin bulunduğu iddiasında bulunan Sabri Uzun, şunları kaydetti:

“Cemaat içerisinde paraya hükmedenler, esas hainler onlar, himmet veren adamları hain olarak düşünmemek lazım. Bu himmet parasını alıp yiyen hainler var cemaatin içerisinde. Devletin bu parayı toplayıp yiyen adamlarla uğraşması lazım. Bunlar zaten ya büyük bir kısmı Amerika'da Pensilvanya'da ama Türkiye'de 100 lira para verenlerle uğraşmak yerine o Pensilvanya'da paraya hükmedenler var, onları ele geçirdiğimiz zaman iş biter. Böyle muhabbet sorgusuyla bu olmaz, devlet biraz daha katı sorgu yapması lazım."   .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş