DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

- Pakistan'da 8 militan öldürüldü

- Pakistan'da 8 militan öldürüldü

7 Yıl Önce
2015-08-26 22:08:40
Pakistan'da 8 ayrılıkçı Beluç militanı öldürüldü.

Güvenlik güçleri, ülkenin güneybatısındaki Belucistan eyaletinin Sui bölgesinde operasyon düzenledi.

Yasaklı Belucistan Cumhuriyeti Ordusu (BRA) örgütüne mensup militanlara yönelik gerçekleştirilen operasyonda 8 ayrılıkçı Beluç örgüt üyesi etkisiz hale getirildi. Öldürülen militanların arasında örgütün lider kadrosunda yer alan Çila Resh'in de yer aldığı öğrenildi.

Belucistan eyaletinin başkenti Kuetta'dan 380 kilometre uzaklıkta bulunan Sui bölgesi ülkenin en büyük doğalgaz sahasını içinde barındırıyor.

Pakistan'ın güneybatısında İran sınırında yer alan Belucistan'da 10 yıllardır ayrılıkçı Beluç örgütü, eyaletin ülkenin 1947 yılındaki kuruluşunda zorla federal sınırlara dahil edildiği iddiasıyla ordu birlikleri ile çatışıyor.

Belucistan eyaleti yaklaşık 200 milyonluk ülke nüfusunun sadece 8 milyonunu barındırmasına karşın ülkenin yüzde 44'lük yüzölçümü ile Pakistan topraklarının neredeyse yarısına sahip.

46 milyar dolar değerindeki "Pakistan-Çin Ekonomik Koridoru" projesinin en önemli ayağı olan Gwadar Limanı'nın bulunduğu Belucistan'da aynı zamanda yeraltı kaynakları bakımından Pakistan'ın en zengin toprakları bulunuyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş