DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Özgürlük Filosu Koalisyonu'ndan Gazze'ye destek çağrısı

Özgürlük Filosu Koalisyonu'ndan Gazze'ye destek çağrısı

01.06.2015 15:47:29
Özgürlük Filosu Koalisyonu'nun İspanya'daki temsilcileri, Gazze'ye uygulanan ablukanın bir an önce kalkması için uluslararası topluma çağrı yaptı ve abluka sürdüğü müddetçe Özgürlük Filosu'nun devam edeceğini bildirdi.

Gazze'deki İsrail ablukasını kırmak amacıyla İsveç'ten yola çıkan "3. Özgürlük Filosu"na bağlı "Marianne" adlı geminin 30 Mayıs'ta İspanya'nın kuzeyindeki Galisya bölgesine gelmesi ve Mavi Marmara saldırısının 5. yıl dönümü olması dolayısıyla Madrid'de düzenlenen basın toplantısında yapılan konuşmalarda, "Gazze'nin yaşadığı insanlık dışı durumun daha fazla devam edemeyeceği" vurgulandı.

"Rumbo a Gaza" (Gazze'ye doğru) adlı İspanya'daki sivil toplum girişimi yetkilileri, Akdeniz'de iki geminin daha yardım malzemesi taşıyan "Marianne" ile birleşeceğini, Gazze'ye gidecek "3. Özgürlük Filosu"nda dört İspanyol kadın bulunacağını duyurdu.

"Rumbo a Gaza" girişiminin sözcüsü Teresa Aranguen, "Gazze'ye uygulanan abluka ve uluslararası medyanın Gazze'yi görmezden gelmesi sürdüğü müddetçe Özgürlük Filosu devam edecektir" dedi.

"Gazze dramının sorumlusu aynı zamanda Avrupalılar olarak bizleriz" diyen Aranguen, şöyle devam etti:

"Açlık ve yoksulluk sınırının tahammül edilemeyecek durumda olduğu, işsizliğin yüzde 70 düzeyine vardığı Gazze 1,5 milyondan fazla insanın esir tutulduğu açık cezaevi olmaya devam ediyor. 3. Özgürlük Filosu'nun amacı, Gazze'deki insanlık dışı duruma dikkat çekmek, beş yıl önce Mavi Marmara saldırısında İsrail'in gaddarca öldürdüğü dokuz kişiyi anmak ve özellikle Avrupa başta olmak üzere Batı'nın dikkatini Gazze'ye çekmek içindir."

Aranguen, AB, BM ve uluslararası toplumun bu zamana kadar sessiz kalmasından dolayı Filistinlilerin haklı olarak kendilerini terk edilmiş hissettiklerini söyledi ve "Ama bizim Filistinlilere vermek istediğimiz mesaj çok açık. Yalnız değilsiniz" ifadesini kullandı.

- "İsrail silahlarını Filistin'de deniyor"

3. Özgürlük Filosu ile Gazze'ye seyahat edecek grupta bulunan rahibe Teresa Forcades de İsrail'i "yaptığı saldırılarla Filistin'i silah laboratuvarı olarak kullanmakla" suçladı.

Hem teolog hem doktor olan Forcades, "İsrail'in yasaklı olmasına rağmen fosfor bombası kullandığının bilinmesi bile ne kadar insanlık dışı bir durum ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. İsrail silahlarını Filistin'de insanlar üzerinde deniyor" dedi.

Rahibe Forcades, Gazze'deki durumdan dolayı bu bölgede bulunan Hristiyan nüfusun da çok azaldığını, mevcut durumda yüzde 1'den az olduğunu belirterek, Gazze'ye gidecek Özgürlük Filosu'nda yer almasının sebeplerinden birinin de Filistin'deki Hristiyan nüfusun yaşadığı zorluklara dikkat çekmek olduğunu ifade etti.

İspanya'nın önemli sanatçılarından olan Pepe Viyuela da kendisinin de üyesi olduğu "İsyankar Palyaçolar" adlı grubun Özgürlük Filosu girişimine koşulsuz destek verdiğini belirterek, haziran içinde Madrid ve Barcelona kentlerinde dayanışma gösterileri düzenleyip, bunun gelirini Özgürlük Filosu Koalisyonu'na bağışlayacaklarını bildirdi.

Basın toplantısına katılan Filistin'in Madrid Büyükelçisi Musa Odeh ise "Gazze'de yeterince yemek, ilaç, su yok. Gazze'de korkunç bir abluka var. Filistin'deki işgal ve ablukanın sona erip normal bir hayata dönülmesini ümit ediyorum" şeklinde konuştu.

10 Mayıs'ta İsveç'in Göteborg limanından yola çıktından sonra 30 Mayıs'ta İspanya'nın kuzeyindeki Galisya bölgesinin Bueu limanına gelen "Marianne" adlı geminin bu akşam Portekiz'in başkenti Lizbon'a doğru hareket edeceği belirtildi.

Marianne'in 7 Haziran'da İspanya'nın güneyindeki Endülüs bölgesinin Motril limanına ulaşması ve mürettebatın iki gün dinlenmesinin ardından İtalya'ya doğru yol alması planlanıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Mehmet Taşçı

şifa verecek bir kıymık batması ızdırabı olmuş, maşallah. uyarınız çok güzel. önce cemaati sonra siyonisti bu memleketin uzağına atmadan rahat yok

Görüş Bildir Bizimle Paylaş