DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Özgür Kudüs Yürüyüşü' yapıldı

'Özgür Kudüs Yürüyüşü' yapıldı

7 Yıl Önce
2015-05-31 23:08:32
İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Kudüs'ün kurtulması gereken bereketli bir belde olduğunu belirterek, "İsrail, işgal ettiğin bütün Filistin topraklarını alacağız. Bir gün geleceğiz ve siz de bunu göreceksiniz" dedi.

İHH tarafından Gazze'ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine uluslararası sularda 31 Mayıs 2010'da İsrail'in yaptığı saldırının 5. yılında "Özgür Kudüs Yürüyüşü" düzenlendi.

Fatih Camisi'nde ikindi namazında bir araya gelen katılımcılar, Filistin ve Türkiye bayrakları, İHH ile üzerinde Rabia işareti, Kelime-i Tevhid ibarelerinin yazılı olduğu flamaları, "Mavi Marmara onurumuzdur", "Yaşasın özgür Filistin", "Gazze'de abluka ve ambargoya hayır", "Filistin halkı yalnız değildir" yazılı dövizleri taşıdı.

Cami avlusunun duvarlarına "Şehitlere bin selam", "Filistin davası davamızdır" pankartları asıldı.

Katılımcılar, "Müslüman zulme boyun eğmez", "Şehitlerin yolunu sürdüreceğiz", "Kahrolsun İsrail", "İstanbul'dan direnişe bin selam", "Hamas'a selam direnişe devam", "Ya Allah Bismillah Allah'a ekber", sloganları atarak, tekbir getirdi.

Mavi Marmara gemisinde İsrail askerlerinin saldırısı sonucu şehit olan 10 kişinin ismi sahneden okundu ve yürüyüşe katılanlar "burada" şeklinde cevap verdi. Yürüyüş öncesi Kuran'ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi.

- "Ölsek de öldürmeyecektik"

İHH Genel Başkanı Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, Mavi Marmara gemisine yapılan saldırının üzerinden 5 yıl geçtiğini hatırlattı.

İsrail'in, Mavi Marmara gemisine en seçkin kuvvetleriyle saldırdığını anlatan Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:

"Silahsızdık, sivildik, insanı yardım götürüyorduk, yetim çocuklara oyuncak verecektik. Bütün dünya bizim yanımızdaydı. BM açıklama yapmıştı. Avrupa Parlamentosu bizim haklı olduğumuz söylemişti. İsrail'in yaptığı ablukayı doğru bulmuyordu. Filistin'in karasularına dahi girmemiştik. Buna rağmen bize saldırdılar. Saldırı 1,5 saat sürdü. İsteseydik 100 kişiyi öldürür, denize dökerdik. Ama geminin lideri olarak emir vermiştim; ölsek de öldürmeyecektik. Ellerindeki silahları, bombaları aldık. Yaralı İsrail askerlerini bile tedavi ettik. Ama onlar korkakça, kalleşçe ateş ettiler."

- "Bütün Filistin topraklarını alacağız"

Doğu Akdeniz açıklarında İsrail askerlerinin kendilerine saldırdığını anımsatan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Onlar biliyor ki, Doğu Akdeniz, Kudüs toprağıdır. Kudüssüz bir İslam olmaz. Kudüs kurtulması gereken bereketli bir beldedir. İsrail, işgal ettiğin bütün Filistin topraklarını alacağız. Bir gün geleceğiz ve siz de bunu göreceksiniz. İsrail sana öyle bir hediye verdik ki, asla unutmayacaksın. Seni öyle yalnızlaştırdık ki, asla doğrulmayacaksın. Senden Türkiye'yi aldık, bu halkı aldık. Mescid-i Aksa'da alnımızı secdeye koyacağız. Bu yürüyüş, Kudüs yürüyüşüdür."

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, başlayan Kudüs yürüyüşünün Mescid-i Aksa'da son bulacağını vurguladı.

- "Filistin dostları arttı"

Gazze'deki abluka ve ambargonun 8 yıldır devam ettiğini belirten Yıldırım, şu görüşleri dile getirdi:

"Netanyahu ve onun yardımcıları Hitler gibi zulüm yapıyorlar. İsrail'in yöneticilerinin Hitler'in çocuğu olduğuna hiçbir şüphem yok. Avrupa'da çocukları öldüren Hitlerle Gazze'de çocuk öldüren Netanyahu arasında ne fark var? İsrail'de 8 yıldır sessiz soykırım uygulanıyor. İsrail'in attığı silahlardan insanlar kanser oldu. Çocuklar engelli doğdu. Dünyada kullanılmayan silahları kullandılar."

Bülent Yıldırım, Mavi Marmara gemisine yapılan saldırıdan önce Filistin dostlarının sayısının yeterli olmadığını, şimdi ise Türkiye'deki her ilde nüfusun yüzde 10'unu harekete geçirecek kadar Filistin dostu oluştuğunu anlatarak, anketlerin Türkiye'deki vatandaşların yüzde 87'den fazlasının İsrail'i sevmediğini gösterdiğini belirtti.

Bazı Türkiye vatandaşı Yahudilerin 1993'te alınan Bakanlar Kurulu kararıyla İsrail'de askerlik yaptığına dikkati çeken Yıldırım, bunun Bakanlar Kurulu kararıyla kaldırılmasını istedi.

- "Siyonizmi yakında yok edilmiş göreceksiniz"

Yıldırım, Mavi Marmara saldırısıyla İsrail'in ilk kez mahkemelerde yargılandığını ve bu mahkemelerin aldığı kararlar sonucu saldırıyı yapanların 40 ülkeye gidemediğini, kararın Interpol'e iletilmesinden sonra bu saldırganların işgal ettiği Filistin toprağı dışına dahi çıkamayacağını anlattı.

Müslümanlara, Hristiyanlara ve özellikle Yahudilere bir müjde vereceğini söyleyen Yıldırım, "Siyonizmi yakında yok edilmiş göreceksiniz. Bütün mazlum halkların kurtuluşu siyonizmin yok edilmesiyle ilgilidir. Bu müjdeye en çok siyonizme karşı olan Yahudiler sevinecek" dedi.

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Mısır'ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi'ye Filistin'e destek verdiği için askeri darbe yapıldığını dile getirdi.

Yıldırım, seçim önce siyasi partililere "Filistin'i asla unutmayın. Filistinlilere vize var ama İsraillilere vize yok. Filistinlilere vize kalksın, İsraillilere uygulansın. Beni ve arkadaşlarımızı 'Sizi Türkiye'de öldüreceğiz' diye tehdit ettiler. İsraillilere vizelerin mutlaka uygulanması gerektiğini düşünüyoruz" diye seslendi.

Mavi Marmara gemisinin yoluna devam ettiğini vurgulayan Yıldırım, Türkiye'nin dik duruşuyla İsrail'in özür dilediğini kaydetti.

Gemide Türklerle Kürtlerin birlikte şehit olduğunu aktaran Yıldırım, Çözüm Süreci'ne destek vereceklerini, Kürtler ile Türkler birleştiğinde Ortadoğu'da dengelerin değişeceğini ve süreçten vazgeçenlerin kaybedeceğini söyledi.

- "Kahrolsun siyonizm ve emperyalizm"

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu da Mavi Marmara şehitlerini ve İstanbul fethinin 562. yılında Fatih Sultan Mehmet'i rahmetle andığını ifade etti.

İsrail'in sadece insani yardım taşıyan ve içinde bir çakı bile bulunmayan bir gemiye saldırdığını anlatan Uslu, şöyle konuştu:

"Bu geminin vurulması, İsrail korkusunun bir göstergesidir. Sizden, bizden Müslümanlardan korkuyorlar. Kahrolsun siyonizm ve emperyalizm. Dünyanın pek çok ülkesinde zulme ortak olan tüm emperyalistleri kınıyorum. Bizim şehitlerimiz varken, 'Terörist İsrail'den izin alınmalı' diyenlerden hesap soracağız. Kudüs Müslümanlarındır. Kudüs fethedilene dek mücadelemiz devam etmelidir. Kudüs mücadelesi tüm Müslümanların görevidir."

Uslu, İsrail ile tüm ticaretin sonlandırılmasını istedi.

- "Filistin, bir din davası"

Gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak, Mavi Marmara'nın sadece mazlum bir halka yardım davası değil, aynı zamanda bir din davası olduğunu söyledi.

Filistin'i "tarihi ve milli bir dava" şeklinde niteleyen Dilipak, şu görüşleri dile getirdi:

"Anadolu'nun işgali, Filistin'de başlamıştır. Filistin davası, bizim kendi öz davamızdır. Kudüs'ün kurtuluşu, sadece Filistin halklarının kurtuluş davası olmayacak. İslam ümmetinin kurtuluşu olacak. Sadece ümmetin değil, tüm insanlığın kurtuluş olacak. Bizler zalime karşı mazlumun yanında olacağız. Mavi Marmara insanlığın vicdanın temsil ediyor. Mavi Marmara'ya saldırı, İsrail için bir milattır. İsrail bugün şamar oğlanına dönmüştür. Umudunu kaybetmiştir. Kudüs'ün kurtuluşu aynı zamanda Mekke, Medine'nin kurtuluşu olacak. İslam ümmeti, Kudüs'te kendi vahdetini ve geleceğini arıyor."

Mavi Marmara gemisine yapılan saldırıda İsrail askerleri tarafından şehit edilen Furkan Doğan'ın babası ve AK Parti Kayseri milletvekili adayı Ahmet Doğan, Mavi Marmara gemisi yola çıkarken hiç kimsenin saldırı olacağını düşünmediği aktardı. Oğlunun gemiye çok güzel hayallerle bindiğini anlatan Doğan, "Allah ona şehadet nasip etti. Bu dünyanın pisliklerine bulaşmadan Rabbim onu yanına aldı. Şehadete koşmak hepimizin en büyük isteği. Gazze'yi unutturmaya çalışıyorlar" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından katılımcılar Fatih Camisi'nden Edirnekapı'ya yürüdü.

"Kudüs'ün özgürlüğü için", "Mavi Marmara onurumuzdur" yazılı pankartlar açan ve saldırıda şehit olanların fotoğraflarının bulunduğu flamalar taşıyan katılımcılar, çeşitli sloganlar atarak, Edirnekapı'ya ulaştı. Yürüyüş, Abdulmetin Balkanlıoğlu hocanın yaptığı duayla sona erdi.

Yürüyüşe AK Parti İstanbul milletvekili adayları, gazeteciler, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Emil

Şu anda Türkiyenin İşid-le heç bir işi olmasa çok iyi olur.önceliklə pkk,hizbullat,pyd ve esad güçlerini vurmalıdır.çünki suriyede etnik sünni temizliği gidiyor.bilerekden insanları yurtlarından türkiyeye gönderiyorlar.ilk önce pyd,pkk,hizbullat vurulmalı.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş