DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Özel ve Fidan da mağdur

Kriptolu telefonları dinledikleri iddiasıyla 28 kişiye açılan davada, “Ses dosyalarını Fethullahçı Terör Örgütü’ne aktardılar” denildi.

7 Yıl Önce
2015-06-02 09:11:52

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, devlet büyüklerinin kriptolu ve normal telefonlarının usulsüz dinlendiği iddialarına yönelik, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ve TÜBİTAK görevlisi 28 kişi hakkında hazırladığı iddianame, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

ÖZEL VE FİDAN DA MAĞDUR

İddianamede “şikayetçiler” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin olarak gösterildi. Çok sayıda bakanın yanı sıra, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan da ‘mağdur' listesinde yer aldı. Sanıklara, silahlı terör örgütüne üye olmak, casusluk, hükümeti ortadan kaldırmaya çalışmak, haberleşmenin gizliliğini ihlal gibi suçlamalar yöneltildi.

ŞİFRELERİ DE VERDİLER

İddianamede, sanıklardan Hasan Palaz, Gökhan Vıcıl, İmren Ergüler, Özgür Ören, Orhan Üçtepe ve Ayhan Yeni'nin TÜBİTAK BİLGEM'de görev yaptıkları ve MİLCEP K2 model kriptolu cep telefonlarının tüm yazılım ve donanım tasarımını gerçekleştirdikleri belirtildi.

TÜBİTAK'ta görevli sanıkların, MİLCEP K2 model kriptolu cep telefonlarını kullanıma hazır hale getirdikten sonra, hukuka aykırı dinlemeleri sağlamak amacıyla IMEI numaralarını ve şifreleme anahtarlarını TİB Başkanlığı'nda görev yapan diğer örgüt yöneticilerine ve üyelerine verdikleri anlatılan iddianamede, “Sanıkların, elde ettikleri ses dosyalarını, kurum dışına çıkartarak, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması arşivine aktardıkları” ifade edildi.

KAÇ KEZ DİNLEDİLER?

İddianamede şu bilgiler de yer aldı: “161 adet MİLCEP K2 model kriptolu cep telefonundan 76 adedinin IMEI numarasının 304 kez işlem gördüğü tespit edilmiştir. Buna göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kullanılan kriptolu telefonların 16 kez, Başbakan Davutoğlu tarafından kullanılan kriptolu telefonların 14 kez, TBMM Başkanı Cemil Çiçek tarafından kullanılan kriptolu telefonların 6 kez, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç tarafından kullanılan kriptolu telefonların 10 kez, diğer kullanıcıların da en az 4-5 kez ayrı ayrı dinlendikleri tespit edilmiştir.”

Bilirkişi: Hecelerle montaj...

“Soruşturma dosyasında yer alan ‘Recep Tayyip Erdoğan-Bilal Erdoğan gizli ses kaydı.mp4' isimli video görüntüsünün 11 dakika 26 saniyelik kayıt içerdiği, kayıt içerisinde farklı kaynaklardan elde edilerek birleştirilmiş 5 değişik kısmın bulunduğu, kaydın içinde gözlemlenen çok sayıda ‘çıkıntı'dan, bu kaydın birden fazla farklı kayıttan yararlanılarak oluşturulmuş bir montaj olduğunu ortaya çıkardığı, montajda dikkat çeken bir hususun da konuşma bütünlüğünü sağlamak için sadece tüm kelimelerden oluşan bir montajdan farklı olarak kelimelerin dahi parça hecelerden oluşturularak, yeni kelimeler türetilmek suretiyle ortaya çıkarıldığı, ayrıca bu kadar profesyonel bir çalışmanın Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve ailesin ait geniş bir konuşma havuzu (gerek telefon dinlemelerinden elde edilmiş gerekse ortam dinlemeleri ile elde edilmiş bulgulardan faydalanılmak suretiyle) kullanılarak oluşturulabileceği uzman bilirkişi raporuyla tespit edilmiştir.”

Mersin merkezli 2. dalga: 53 gözaltı

Mersin merkezli yasa dışı dinleme iddiasıyla ilgili 2'nci dalga operasyonu yapıldı. Dün sabahın ilk saatlerinde Mersin İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ile KOM Şube Müdürlükleri'nde görev alan personele yönelik 19 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 53 kişi gözaltına alındı. Eski KOM Daire Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şenyiğit ile eski emniyet istihbarat müdürlerinin de bulunduğu polislerin evlerinde de geniş arama yapılarak, elde edilen dokümanlara el konuldu. Ayrıca haklarında gözaltı kararı olan ve 28 Ekim 2014'te gözaltına alınıp tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Mersin eski istihbarat şube müdürlerinden Ali Çengelci de gözaltına alındı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Osman Agaoğlu

Bu özellikle merkezden alımı olmayan yerel kurumlarca mülakat ile alınan sözleşmeli kadrolarda yoğun olarak görülmektedir. İyi bir örnek olarak kalkınma ajanslarını incelersek cemaat kadrolarının etkinliği giderek artmaktadır. Bu ve bu gibi kurumlara alımlar merkez tarafından incelenmeli, hatta mevcut yönetimleri uzaklaştırılmalıdır. Cemaatin maddi gücüde küçümsenmeden sağlam ve etkin adımlar bir an önce atılmalıdır.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş