SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFADÜNYAGÜNDEMPOLİTİKAEKONOMİÇEVİRİGEZİSPORSAĞLIKTEKNOLOJİKÜLTÜRYAŞAMEMLAKFOTOVİDEOEN

Özel sağlık sigortası koronavirüs tedavisini kapsar mı?

Koronavirüs salgınının ülkemizde de görülmeye başlamasıyla binlerce vatandaş özel sağlık sigortaları koronavirüs tedavisini kapsar mı diye sormaya başlamıştı. İlk zamanlar özel sağlık sigortaları koronavirüs salgınında tedavi bilmecesi yaşanmıştı. Ancak son gelen açıklamalara göre özel sağlık sigortası şirketler artık koronavirüs tedavi ve tanı masraflarını karşılama kararı aldı. Bu yönde poliçelerinde değişikliğe gidildi. Özel sağlık sigortası ile koronavirüs testi yapılır mı?

Özel sağlık sigortası koronavirüs tedavisini kapsar mı?
2.4.2020 10:40:08

Koronavirüs salgınının ülkemizde de görülmeye başlamasıyla binlerce vatandaş özel sağlık sigortaları koronavirüs tedavisini kapsar mı diye sormaya başlamıştı. İlk zamanlar özel sağlık sigortaları koronavirüs salgınında tedavi bilmecesi yağanmıştı. Ancak son gelen açıklamalara göre özel sağlık sigortası şirketler artık koronavirüs tedavi ve tanı masraflarını karşılama kararı aldı. Bu yönde poliçelerinde değişikliğe gidildi. Özel sağlık sigortası ile koronavirüs testi yapılır mı?

Koronavirüs salgını sonrası özel sağlık sigortası şirketleri ile poliçe sahipleri arasında bir anlaşmazlık yaşanmıştı. Ancak özel sağlık sigortası artık koronavirüs tedavilerini kapsama kararı aldı.

 Özel sağlık sigortası koronavirüs tedavisini kapsar mı?

Üç sigorta şirketi Acıbadem, Allianz ve Maphre Sigorta poliçe kapsamında değişikliğe giderek müşterilerini mağdur etmeyeceklerini açıkladı. Mapfre Sigorta'dan müşterilerine gönderilen mesajda, “Sağlık Bakanlığı tarafından pandemi hastanesi olarak belirlenen tüm özel hastanelerde, Covid-19 tedavisi ile sınırlı olmak üzere, ortaya çıkacak fark ücretleri ve tedavi giderlerini istisnai olarak ilgili salgın süresince mevcut poliçe teminat, network ve limitleri dahilinde jest uygulaması olarak ödeyeceğimizi belirtmek isteriz” denildi.

Özel sağlık sigortası şirketlerinden koronavirüse karşı 'jest'

Sağlık sigortası yapan şirketler, pandami hastanesi olarak belirlenen tüm özel hastanelerde virüs tedavisine ilişkin ortaya çıkacak fark ücreti ve tedavi giderlerini ödemeye başladılar. Bugüne kadar sadece bir şirket hariç Acıbadem, Türk Nippon Sigorta, Allianz, Anadolu Sigorta, Groupamave Sompo'nun da aralarında bulunduğu sigorta şirketleri açıklama yaparak ‘jest' uygulaması kapsamında ödeme yapacağını duyurdu.

Özel sağlık sigortası ile koronavirüs testi yapılır mı?

Önce, test parasının özel sigortadan karşılanıp karşılanmayacağı konusuna değineyim. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da açıklama yaptı; özel sağlık kuruluşları, koronavirüs testi için vatandaştan hiçbir şart altında para almayacak. Bir kere bunu bilelim. Gelelim, özel sigorta boyutuna. Sigorta şirketleri test parasını da, virüsün tedavisini de karşılamıyor. Kaldı ki Sağlık Bakanlığı'nın, ‘vatandaştan test parası alınmaz' dedikten sonra, özel hastanenin bunu sigorta şirketinden talep etmesi, sigorta şirketinin de ödemesi devletin almış olduğu karara karşı gelmek anlamına gelir. Yeri gelmişken hemen belirteyim, bir-iki sigorta şirketi koronavirüs tedavisini özel sağlık sigortası kapsamına dahil etti ancak sınırlı şekilde.

Özel sağlık sigortası nedir?

Özel sağlık sigortası nedir sorusuna bir tanım yapmamız gerekirse;sigortalanan kişinin hastalıklar ve kazalar sonucu oluşacak sağlık giderlerinin karşılanması için hazırlanmış kişiye özel planlardır diyebiliriz.
Belirlenen limitler, özel ve genel şartlar dahilinde, daha önceden sigorta poliçesinde belirtilen olası risklere karşı sigortalıyı korur. Bir özel sağlık sigortası poliçesinde en önemli unsurlardan biri genel ve özel şartlardır.

Özellikle incelenmeli ve kişiye en uygun poliçenin seçilmesi gereklidir. Genel şartlar bölümü tüm sigorta şirketleri içinde fazla farklılık göstermemesine rağmen özel şartlar bölümünde sunulan sigorta hizmetleri her sigorta şirketinde farklılık gösterir.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR