Özel araçlara ulaşım yasağı var mı? Otomobiller için valilik izni şart mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından koronavirüsle mücadele kapsamında yeni kararlar açıklandı. Erdoğan açıklamasında şehirlerarası seyahatlerde valilik izninin aranacağını belirtmişti. Pek özel araçlara ulaşım yasağı var mı? Erdoğan'ın açıklamasının ardından binlerce kişi özel otomobiller için seyehatlerde valilik izni gerekiyor mu diye soruşturmaya başladı. Otomobiller için valilik izni şart mı? Gazeteci Candaş Tolga Işık bu sorularla ilgili soru işaretlerini giderecek bir açıklamada bulundu.

28.03.2020 12:04:40

Cumhurbaşkanı Erdoğan taradından koronavirüsle mücadele kapsamında yeni kararlar açıklandı. Erdoğan açıklamasında şehirlerarası seyahatlerde valilik izninin aranacağını belirtmişti. Pek özel araçlara ulaşım yasağı var mı? Erdoğan'ın açıklamasının ardından binlerce kişi özel otomobiller için seyehatlerde valilik izni gerekiyor mu diye soruşturmaya başladı. Otomobiller için valilik izni şart mı? Gazeteci Candaş Tolga Işık bu sorularla ilgili soru işaretlerini giderecek bir açıklamada bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün akşam şehirlerarası ulaşımda seyahatlerde valilik izninin şart olacağını açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından binlerce kişi de şehirlerarası ulaşım valilik izni otomobiller için geçerli mi diye sormaya başladı. Peki hususi araçlar otomobiller için şehirlerarası yolculukta valilik izni gerekli mi? Gazeteci Candaş Tolga Işık, Ankara'daki 3 farklı kaynaktan aldığı bilgileri paylaştı. Işık'a göre özel (hususi) araçlarda otomobillerde valilik izni aranmadığını açıkladı.

ÖZEL ARAÇLAR İÇİN SEYAHATLERDE VALİLİK İZNİ GEREKLİ Mİ?

Özel araçlara ulaşım kısıtlaması var mı? Gazeteci Candaş Tolga Işık, Ankara'daki 3 farklı kaynaktan teyit ettiği bilgileri paylaştı. Twitter hesabından paylaşım yapan Işık, şu ifadeleri kullandı: "Ankara'daki 3 farklı kaynaktan teyit edilmiş bilgiyi paylaşıyorum: Şehirlerarası seyahat yasağı -ŞU AN İÇİN- sadece toplu taşıma araçlarıyla ulaşımı kapsıyor. Kişisel araçlarla bireysel ulaşımı -ŞİMDİLİK- kapsamıyor."

GENELGE 81 İLE GÖNDERİLDİ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni tip koronavirüs salgınına ilişkin açıkladığı tedbirlerin detaylarının yer aldığı genelge, 81 il valiliğine gönderildi.

Genelgeye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla iller arası otobüs seferleri saat 17.00'den itibaren ancak valiliklerin izniyle yapılabilecek. Tüm vatandaşların bulundukları şehirde kalmaları esas olacak. Ancak tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar ile özellikle son 15 gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşların şehirler arası yolculuk yapması valilik izniyle gerçekleştirilebilecek.

Kuruldan seyahat belgesi alanlar yolculuk yapabilecek

İller arasında seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar, valilerin/kaymakamların koordinesinde oluşturulacak Seyahat İzin Kurulu'na başvurarak seyahat belgesi düzenlenmesi talebinde bulunacak. Talebi uygun görülenlere kurul tarafından seyahat güzergahı ve süresini içerecek şekilde "şehirlerarası otobüs seyahat izin belgesi" düzenlenecek. Seyahat İzin Kurulu vali/kaymakamın belirleyeceği kamu görevlisinin başkanlığında, emniyet temsilcisi, belediye temsilci, otogar sorumlusu ve ilgili meslek odası temsilcisi yoksa konuya ilişkin sivil toplum temsilcisinden oluşacak. Otogarlarda görev yapacak bu kurulların görevinin niteliğine uygun yerler tahsis edilecek. Seyahat İzin Kurulunca, şehirler arası otobüs seyahat izin belgesi verilenler tarafından yapılan başvurular dikkate alınarak otobüs seferi planlaması yapılacak ve ilgililere bilgi verilecek.

Seyahat başında ve sonunda sağlık kontrolleri yapılacak

Seyahat etmesine izin verilen otobüslerdeki yolcuların ve personelin sağlık kontrollerinin yapılması amacıyla otogar çıkışlarında sağlık kontrol noktaları oluşturulacak, yolcuların sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra otobüs seyahatine başlayabilecek. Seyahat İzin Kurulunca, otobüsle yolculuk yapacak vatandaşların listesi, telefonları, gidecekleri yerlerdeki adreslerini belirtilen yolcu listeleri gidilecek ildeki valiliğe bildirilecek. Valiliklerce, illerine gelecekleri bildirilen yolcuların il girişlerinde kontrolleri gerçekleştirilecek. Karantinaya alınmasını gerektirecek bir durumun tespit edilmesi halinde ilgili kişiler 14 gün süreyle karantinaya alınacak. Karantinaya alınmayanlar arasında 14 gün süreyle gözlem altına kalmaları gereken vatandaşlara evlerinde kalmaları hususu tebliğ edilecek ve uyulup uyulmadığı sürekli kontrol edilecek. Bu süreçte otogarlarda görev yapacak tüm personelin rutin aralıklarla sağlık kontrolünden geçirilmesi sağlanacak.

Otobüsler sadece güzergahtaki il otogarlarında duracak

Yolculuğuna izin verilen otobüsler seyahat güzergahlarında ancak il otogarlarında duracak ve durdukları illerin valiliklerince seyahat etmesine izin verilen yolcuları kapasitelerinde boşluk olması durumunda alabilecek. Süreç boyunca otobüs firmalarının şehir içi servis hizmetleri yasaklanacak. izinsiz yolculukların önlenmesi için valiliklerce yol kontrol noktalarında gerekli tedbirler planlanacak.Otobüslerin güzergahlarında mola verdikleri yerler, valiliklerce sürekli hijyen kuralları açısından denetlenecek ve sağlık kurallarına uygun olarak faaliyet yürütmeleri sağlancak.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)