SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFADÜNYAGÜNDEMPOLİTİKAEKONOMİÇEVİRİGEZİSPORSAĞLIKTEKNOLOJİKÜLTÜRYAŞAMEMLAKFOTOVİDEOEN

Özel araçlar şehir dışına nasıl çıkacak? Hususi otomobiller için istenen şartları neler?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 30 büyükşehir ve Zonguldak'a özel araçlarla giriş ve çıkışlar yasaklandı. Peki özel araçlar şehir dışına nasıl çıkacak? Özel araçlar ile şehir dışına giriş ve çıkışlara ilişkin detaylar belli oldu. Hususi otomobiller için istenen şartlar neler? Özel (hususi) otomobillerin şehir dışına giriş çıkış detayları belli oldu. Buna göre bazı istisnaları taşıyan özel araçlar seyahat kısıtlamasını aşabilecek. Ayrıca özel araçlar için de seyahat izin belgesi alınabilecek.

Özel araçlar şehir dışına nasıl çıkacak? Hususi otomobiller için istenen şartları neler?
4.4.2020 08:50:19

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 30 büyükşehir ve Zonguldak'a özel araçlarla giriş ve çıkışlar yasaklandı. Peki özel araçlar şehir dışına nasıl çıkacak? Özel araçlar ile şehir dışına giriş ve çıkışlara ilişkin detaylar belli oldu.  Hususi otomobiller için istenen şartlar neler? Özel (hususi) otomobillerin şehir dışına giriş çıkış detayları belli oldu. Buna göre bazı istisnaları taşıyan özel araçlar seyahat kısıtlamasını aşabilecek. Ayrıca özel araçlar için de seyahat izin belgesi alınabilecek.

Özel araçlar şehir dışına nasıl çıkacak? 

Özel araç sahipleri ve seyahatte olanlar dün geceden itibaren bu sorunun yanıtını bulmaya çalışıyordu. Özel araçlar şehir dışına nasıl çıkacak?  Özel (hususi) araçların şehir dışına çıkması için bir takım istisnalar belli oldu. Bu istisnalar yayımalnan genelge ile netleşti. Buna göre belirtilen istisnaları şartları taşıyan araç sahipleri özel hususi araçları otomobilleri ile ikameti bulunduğu ile giriş yapabilecek. İşte özel otomobiller için istenen seyahat şartları...

Hususi otomobiller için istenen şartları neler?

a-) Temel ihtiyaç (gıda/temizlik vb.) malzemeleri ile ilaç ve tıbbi malzemeler başta olmak üzere tüm ticari faaliyetlerin sürekliliği için gerekli olan ürün ve/veya malzemelerin lojistiği, üretimi ve naklinde yurt içi ve dışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar ve araçları; malın cinsi, teslimat yeri/alıcı adresi, teslimat tarihini gösteren taşıma irsaliyesi, teslimat makbuz veya fatura vb. belgeler ile giriş/çıkış yapabileceklerdir.

Belirtilen amaçlarla kısıtlanan illere giriş yapanlar, giriş amacını gösteren belgeler ile 72 saat sonrasına kadar teslim ilinden ayrılarak ilk çıkış iline dönebilecektir. Bu şekilde giriş/çıkışı sınırlandırılan illere giren ticari araç sürücüleri seyahatleri süresince, değişim sürelerine uyarak maske takmak, temas gerektirdiği durumlarda sosyal mesafeye uymak zorundadırlar.

b-) Yurt içinde ticari yük/yolcu taşımacılığı yapanlar ile uluslararası yük taşımacılığı yapanların giriş-çıkış yasağı getirilen illerimizden transit şekilde geçişlerine müsaade edilecektir. Bu şekilde transit geçişlerine izin verilen ticari yük taşıyıcıları belirtilen illerde zorunlu dinlenme molaları/süreleri hariç hiçbir şekilde duraklama ya da konaklama yapamayacaklardır.

c-) Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe enerji arz güvenliğinin ihtiyaç duyduğu malzemenin nakli ve üretiminin gerçekleşmesinde görevli olanlar ve araçları; enerji sektöründe görevli olduklarına dair ilgili şirket tarafından düzenlenecek olan görev belgesi ve/veya sevk irsaliyesi ile giriş/çıkış yapabileceklerdir.

Çalışanlar bbu durumu belgelemeii

d-) Çalışma hayatı içerisinde yer alan yönetici, çalışan ya da işyeri sahiplerinin ikamet ve işyerlerinin farklı illerde bulunması durumunda iller arasındaki giriş/çıkışları; bu durumu ispatlayan (yerleşim yeri/ikamet belgesi, SGK kayıt belgesi) belgeleri ibraz etmek şartı ile yapılabilecektir.

e-) Başta sağlık ve güvenlik olmak üzere kamu görevi ve hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında görevli olanlar; görevli olduklarına dair belge veya kimlikle giriş/çıkış yapabileceklerdir.

Seyahat izin belgesi ile şehir dışına çıkılacak mı?

f-) Yukarıda sayılanlar dışında yer almakla birlikte, Valiler başkanlığında ilgili meslek kuruluşları (ticaret ve/veya sanayi, esnaf ve ziraat odaları vb.) temsilcilerinin de katılımıyla toplanan “İl Pandemi Kurulları” nın önerileri doğrultusunda illerin özel durumları göz önünde tutularak İl Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca alınacak karar ile kapsama alınacak diğer faaliyetlere özgülenmiş olanlar, Valilik/Kaymakamlık tarafından düzenlenecek “Seyahat İzin Belgesi” ile giriş/çıkış yapabilecektir.

Genelgenin B bendinde yer alan ve 81 ili kapsayan açıklamalarda ise, şu hususlar yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan alınan kararları açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları: Salgınla mücadele çerçevesinde attığımız adımlara bu gece yarısı itibariyle yenilerini ekliyoruz.

Özel araçlara seyahat yasağı hangi iller için geçerli?

Bu gece itibariyle ülkemizin 30 büyükşehir ile Zonguldak ilimizi belli istisnalar haricinde araç giriş çıkışına kapatıyoruz.

20 yaş altına sokağa çıkma yasağı

Ülkemizin tamamında 20 yaş altı, 1 Ocak 2000 ve üzeri doğumlular için de sokağa çıkma yasağı getiriyoruz.

Pazar ve marketlerde maske zorunluluğu

Yarından itibaren pazar yerleri marketler gibi toplu şekilde bulunan alanlarda maske takması zorunlu olacaktır.

En az 3 adım mesafe kuralına uymayana ceza verilecek.

İkazlara uymayanlara gereken idari ve adli cezalar tereddütsüz şekilde uygulanacaktır.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR