DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Öze Dönüş Hareketi'nden '7 Haziran' açıklaması

Diyarbakır merkezli Öze Dönüş Hareketi, 7 Haziran seçimleri üzerinde harekete getirilen eleştirilere bir basın açıklaması ile cevap verdi.

18.06.2015 01:25:09

Öze Dönüş Hareketi, seçimlere dini ve milli kimlik noktasında belirleyici bir önem atfetmediklerini belirterek, seçimlerin her bireyin kendi kararıyla hareket ettiği bir demokratik vakıa olduğunu kaydetti. Hareket, seçim sürecinde mensuplarını hiçbir partiye yöneltmediğini açıklayarak bu konuda hiçbir pazarlığa da girişilmediğini dile getirdi.

İşte o basın açıklaması:

Yedi Haziran seçim sonuçlarının açıklanmasından bu yana Öze Dönüş Hareketi'nin seçimdeki tavrının ne olduğuna dair açıklamalar ve muhafazakar bazı yayın organlarında da lüzumsuz tartışmalar yapılmaktadır.

Öze Dönüş Hareketi, demokratik siyasal bir davranış biçimi olan seçimi, sonuçları itibariyle toplumsal, özü itibariyle bireysel bir davranış ve sorumluluk olarak görmektedir. Bu anlayışı gereği de cemaatlerin, hareketlerin, sivil toplum kuruluşlarının, aşiretlerin ve beylerin kendi üyeleri veya taraftarları adına karar alamayacağı inancındadır. Çünkü aksi durumun, seçim değil seçtirmek olacağı ve seçmenin özgür iradesinin siyasal erke yansımasının engellenmiş olacağını düşünmektedir. Bu nedenle Öze Dönüş Hareketi seçimden önce de sonra da seçimde herhangi bir partinin yanında veya karşısında olduğuna dair hiçbir açıklama yapmamış ve kurumsal bir tavır koymamıştır. Seçime yüklediği anlam itibariyle de seçim öncesi veya sonrası bu türden bir açıklama yapmasını gerektirecek hiçbir neden de yoktur. Dolayısıyla Öze Dönüş Hareketi'nin her hangi bir partinin yanında veya karşısında olduğu ya da olması gerektiği yönünde yapılan açıklama ve sürdürülen tartışmaların reel bir karşılığı olamaz ve bu değerlendirmeler hareketimizin dışında yapılmaktadır.

Öze Dönüş Hareketi, başkaları gibi seçimlere çok özel anlamlar atfeden, seçimleri gereğinden fazla önemseyen, seçimleri İslami veya milli kimliğin belirleyicisi olarak gören bir hareket değildir ve seçim tercihleri ve sonuçları üzerinden tartışmaya girmeyi anlamsız ve yararsız bulmaktadır.

Öze Dönüş Hareketi, hem İslami değerlerin ihya ve inşasına hem de Kürd sorununa dair görüşleri, programı, tezi olan bir harekettir. Bu nedenle de hiçbir siyasi teşekkülün karşıtı, antitezi olmadığı gibi yandaşı da değildir. Bazı İslamcı yazarların yaptığı gibi kimsenin bu hareketi birilerinin karşıtı veya yandaşı gösterme veya bizi birilerinin yanında veya karşısında olmaya davet etme hakkı ve yetkisi yoktur. Birilerinin karşısında veya yanında yer almak gerektiğinde bu hareket kendi tavrını açıklamaktan çekinmez.

Bu hareket, misyonu gereği tüm İslami camialar ve Kürd ulusal hareketleriyle dinimizin ve milletimizin maslahatına olacak konularda diyaloga, görüşmeye, ortak paydalarda sorunların çözümüne yapıcı ve barışçıl katkılar sunmaya çaba göstermiş ve bundan sonra da bu çabalarını ısrarla sürdürecektir. Bizim için siyasal hareketler siyah ve beyaz değildir. Herkesin doğruları ve yanlışları vardır. Ortak doğrular etrafında uzlaşmak ve yardımlaşmak, yanlışları ise tartışmak ve ıslahına çalışmak İslami, insani, siyasi ve medeni sorumluluğumuzdur.

Öze Dönüş Hareketi, İslami değerler temelinde duruşu olan ama karşıtlıktan beslenen kutuplaştırıcı siyaseti dışlayan bir harekettir. Hakeza tavsiyeye, eleştiriye ve diyaloga açıktır ama yönlendirilmeye ve baskıya kapalıdır.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

asım

adil bey!yukarıda köşenizde öze dönüş hakkındaki iddialarınzla ilgili nezaman özür ve düzeltme yapacaksınız..http://www.timeturk.com/oze-donus-hareketi-nden-7-haziran-aciklamasi/haber-16937

asım

sanırım site yazarınız adil gülmez beyfendi kulaktan dolma bilgilerle özedönüş hakkında köşesine aldığı bilgilerden dolayı bir özür ve düzeltme yapar..

ali veli

yaşasın kürtçülük!diyemiyorsunuz,kalkmışsınız hikaye okuyorsunuz,kürtçülüğünüz islamcılığınızın önündedir bunu da bize yutturmaya kalkışıyorsunuz,yemezler.

aydın

özgünlüğünüzden dolayı teşekkür ederim öze dönüş. tabi parallecilerden arta kalanı paylaşmak için yarışanlar bu ileri sürdüğünüz ilkelere yabancılar. faruk kardeşime biraz tarih okumasını salık veririm. jitem v.b. yapılanmalarda en büyük zararı bu hareket gördü, biraz tarih oku ve adil ol.

Serdar

Açıklamada lafı döndürüp dolaştırıp 'bazı İslamcı lara çakmaya' getirmişler. Kardeşim bize değil selahattin Demirtaş'a yap açıklamayı. O senin adını anarak teşekkür etti. De ki yok kardeşim ben sana destek vermedim yalan söylüyorsun. Bunu diyemiyorsan oraya buraya sataşma buna terbiyesizlik denir. Alın açıklamanızı kandil'e tweet olarak atın. Belki retweet alırsınız. Açıklamadan anlaşılan tek birşey var o da biz Kürtler olarak hdp dururken gidip AKP'ye oy vermeyiz. Diyorsunuz.

nurdicle akay

Olması gereken iyi bir şekilde özetlenmiş... Allah razı olsun... Ve tabii örnek olsun...

Muhammed Ali

Öze Dönüş Hareketi takip ettiğim ve islami bir cemaat ve hareket olarak takdir ettiğim bir çevredir. Allah çalışmalarında yardımcıları olsun.

faruk

Bu renksiz, kokusuz, ne olduğu çok belli olmayan hareket ne ola ki.... Yeni bir jitem hareketi mi?

kenan kavakcı

Kaçamak,hikâyeden bir savunma.

Cafer fidan

Kurdistanın koministleştirilmesine ve zerdustleştirilmesine karşı beraber hareket edilmesi lazımdır.ben inanıyorum ve biliyorum ki şehit fidan ve seydaye molla mansur hayatta olsaydı kurdistanın hayinleri olan bu koministlere meydani terketmezdi..7-8 ekim olaylarinda gördükki pkk için ismi musluman olsun duşman gorulmesi ve kaninin dokulmesi icin yeterlidir.pkk gercekten bazi muslumanlara ancak kominizme ve zerdustluge boyun egerse tolerans gosterir.şehit fidan ve diger şehitlerin âsıklari tarafsiz kalabilirmi.hiç suphesiz kalamaz.bende o aşiklardan birisiyim ve ben tarafsizkalamam.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş