DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları'nda üretim başladı

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları'nda üretim başladı

27.05.2015 12:20:37
Oyak Renault Otomobil Fabrikaları'nda eylemlere bugün itibariyle son verildiği ve normal üretim düzenine geçildiği bildirildi.

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'nin ve Bursa'nın can damarı olan otomotiv sektöründe, 15 Mayıs'ta başlayan ve üretimin durmasına neden olan eylemlerin etkilediği Oyak Renault Otomobil Fabrikaları'nda, dün gerçekleştirilen toplantı sonucunda fabrika içindeki eylemlere bugün itibarıyla son verildiği ve bugün saat 08.00-16.00 vardiyasıyla normal üretim düzenine geçildiği kaydedildi.

Yaşanan süreçten dolayı hiçbir çalışanın iş sözleşmesinin feshedilmeyeceği ve cezai başvuruların geri alınacağı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Oyak Renault Otomobil Fabrikaları tarafından tüm çalışanların sendikal özgürlükleri tanınmaktadır. Son toplu iş sözleşmeleri ve çalışanların konuyla ilgili talepleri ile kıdem ve saat ücretleri dikkate alınarak, 1 ay içerisinde iyileştirme amacıyla analiz yapılacak. Analizi yapılacak iyileştirmelere mahsuben; 1 hafta içinde, çalışanlara net 1.000 lira avans ödemesi yapılacak.

Her yıl sonunda çalışanlara kalite, iş güvenliği ve üretim adetleri hedeflerine bağlı olarak performans primi verilecek olup, prim miktarı asgari net 600 lira olacak. Ayrıca banka maaş ödemeleri promosyonu olarak net 480 lira ortalama bir prim ödemesi de yapılacak. İş bu şartlar, 27 Mayıs tarihinde işbaşı yapan mavi yakalı çalışanlarımız için geçerli olacak."

Açıklamada, "Oyak Renault olarak, fabrikamızda sağlanan bu mutabakatın otomotiv sektöründe yaşanan sıkıntılı dönemi sona erdirmesini ve sektörümüzün iş barışı içerisinde ülkemiz ekonomisine katkılarının devam etmesini temenni ederiz. Fabrikamızın ve çalışanlarımızın geleceği için olumlu bir şekilde neticelenen bu sürecin herkese hayırlı olmasını diliyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

hayrettin

IŞİD’i değil de Kürtleri daha büyük tehdit olarak bakış açısının ülkenin başına açtığı dertler ortada.YPG güçleri “etnik temizlik” iddialarını kesin bir dille yalanladı. Devlet erkanının çıkardığı zorluklara ve hedef göstermesine rağmen sınırda gazeteciliğe devam edenlerden DİHA muhabiri Hayri Demir, dönen bazı Arap ailelerle görüştü. Aileler öncelikle ne kadar mutlu olduklarını anlattı. Tel Abyad’a bağlı köylerdeki akrabalarını arayanlar “Burada sorun yok, gelin” mesajını aldıktan sonra bu kararı vermişler.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş