DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Oy ve Ötesi seçim raporunu açıkladı

Oy ve Ötesi Derneği, 1 Kasım genel seçimi ile ilgili raporunu açıkladı.

6 Yıl Önce
2015-11-04 11:32:48

Sandık başındaki gönüllüler ve siyasi partiler aracılığıyla türkiye tutanak teyit sistemine aktarılmış toplam 195, 606 tutanak, resmi sonuçlarla karşılaştırıldı.

Neticede yalnızca 766 sandıkta uyuşmazlık tespit edildi.

Yani uyuşmazlık, Türkiye genelinde kullanılan 47 milyondan fazla oyun yalnızca 10 bine yakınında var.

Bu oran Oy ve Ötesi'nin 7 Haziran seçimlerinde tespit ettiği uyuşmazlık oranından daha az.

Oy ve Ötesi tarafından yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

"Sevgili Gönüllülerimiz,

T3 sistemimiz neticesinde ve analizlerimiz sonucunda son bulgularımızı, sayısal verilerimizi ilk olarak sizlerle paylaşmak isteriz.

60 bini aşkın gönüllü sandık başındaydı

1 Kasım 2015 seçimlerinde 60.000'i aşkın gönüllümüzle sandık başında yer aldık.

Seçim sonunda, sizlerden gelen ve siyasi partiler aracılığıyla T3 sistemine aktarılmış toplam 195,606 tutanak resmi sonuçlarla karşılaştırıldı. Bu tutanaklar 139,725 tekil sandığa aittir. 20.000'in üzerinde gönüllümüzün emekleriyle T3 (Türkiye Tutanak Teyit) sistemindeki çalışma ve manuel değerlendirme neticesinde 766 sandıkta resmi sonuçlarla uyuşmazlık tespit edildi ve bu listeleri siyasi partilerle itiraz süreleri dahilinde paylaşıldı.

48 milyon oydan 10 bine yakını...

Resmi sonuçlarla karşılaştırdığımızda, Türkiye genelinde kullanılan 48 milyona yakın oydan 10 bine yakınında (%0.02), uyuşmazlık tespit ettik. Bu uyuşmazlık oranının seçimin nihai sonucunu etkilemeyecek oranda olduğunu söyleyebilir, 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde tespit ettiğimiz uyuşmazlıktan da az olduğunu belirtiriz.

İncelemeniz için tüm verilerimiz internet sitemizde

İl kırılımlı olarak tespit edilen farklılıkları buraya tıklayarak sandık ve oy bazında inceleyebilir, T3 gönüllülerimiz aracılığıyla karşılaştırılan tutanakları da görüntüleyebilirsiniz.

Seçimle ilgili sayısal değerlendirmemize ek olarak bir de biliyorsunuz anket değerlendirmemiz var. Birkaç gün içinde, saha tecrübelerinizi aktardığınız anket cevaplarınızı ve değerlendirmelerinizi seçim süreciyle ilgili raporumuza eklemek üzere çalışmaya başlayacağız. Çalışmalarımızla ilgili sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Sevgi ve Saygılarımızla,

Oy ve Ötesi"

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş