DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Osmanlı hanedan ailesine yeni sultan geldi

Osmanlı hanedanı üyesi Şehzade Osman Selaheddin Osmanoğlu, dokuzuncu torununa kavuştu. İstanbul'da doğan küçük sultan Esma Emira Osmanoğlu ile birlikte, hayattaki Osmanlı sultanı sayısı 13 oldu.

18.06.2015 20:15:28

Osmanlı hanedanı üyesi Şehzade Osman Selaheddin Osmanoğlu, dokuzuncu torununa bu sabah ulaştı.

Acıbadem Maslak Hastanesi'nde bu sabah dünyaya gelen küçük sultan, 11 yıl aradan sonraki ilk sultan doğumu. Son yıllarda büyük sultanların peş peşe vefat etmesi ve sultan doğumu olmaması sonucu Osmanlı hanedan ailesinin hayattaki sultan sayısı azalmıştı.

Baba tarafından Osmanlı padişahlarından Sultan Beşinci Murad'ın, anne tarafından Sultan Mehmed Reşad'ın torunlarından olan Osman Selaheddin Efendi'nin, ikisi erkek, biri kız üç çocuğu bulunuyor. Üç çocuğu da evli olan Osman Selaheddin Efendi, kızından 5, büyük oğlundan 2, küçük oğlundan 1 torun sahibiydi. Son torun ise 2003 yılında Alev Öcal ile İstanbul'da Esma Sultan Sarayı'nda evlenen küçük oğlu Şehzade Selim Süleyman Efendi'den geldi.

Esma Emira ismi verilen bebekle hayattaki Osmanlı sultanı sayısı 13'e ulaştı.

Osmanlı hanedanına mensup, halen hayatta olan 25 tane de şehzade bulunuyor. Yeni doğan sultanın soy ağacı ise şöyle:

"Sultan Beşinci Murad Han

Mehmed Selaheddin Efendi

Ahmed Nihad Efendi

Ali Vasıb Efendi

Osman Selaheddin Efendi

Selim Süleyman Efendi

Esma Sultan."Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Adem savaş

Halk beyin olarak okadar uyuşmuşki sen metropolde atom bombası patlatsan kimsenin muhalefete kılı kipirdamaz.daha çok yok olmaya size inanan sözde cahil olmayan kesiminde size cephe almasını sağlarsınız.pkk nin ve yandaşlarinin yok olma dileyiyle

Görüş Bildir Bizimle Paylaş