Ortadoğu'ya savaşmak için giden yabancılar

Ortadoğu'ya savaşmak için giden yabancılar

15.07.2015 15:31:34
Hollanda hükümeti, Suriye ve Irak gibi ülkelere savaşmak amacıyla giden vatandaşlarının aldıkları ödenek ve eğitim burslarının kesilebilmesi için yasal hazırlık başlattı.

Başbakan Yardımcısı ve Sosyal İşler Bakanı Lodewijk Asscher'in hazırlayarak meclise gönderdiği yasa tasarısına göre, terör örgütlerine katılmak için ülke dışına çıkanların aldıkları her türlü ödenek en kısa sürede sonlandırılabilecek.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, terör örgütlerinin Hollanda devletinin parasıyla desteklenmesinin önüne geçilmesinin amaçlandığı kaydedildi. Yasa tasarısının geçen sene başlatılan aşırılıkla mücadele programı kapsamında hazırlandığını vurgulayan bakanlık, Suriye gibi ülkelere savaşmak için gitmek isteyenlerin engellenmesinin hedeflendiğini duyurdu.

Terörle mücadele konusuna büyük önem verilen Hollanda'da hükümet ayrıca, terör gruplarına katılan veya bu yönde çalışma içinde olan kişilerin Hollanda vatandaşlıklarının iptal edilmesine olanak sağlayacak yasal düzenleme üzerinde de çalışıyor.

Ortadoğu ülkelerine savaşmak amacıyla gidip geri dönenlerin sıkı takibe alındığı ülkede çok sayıda kişinin pasaportları iptal edildi. Dışişleri Bakanlığı verilerine göre, savaşmak amacıyla Ortadoğu'ya giden 190 Hollanda vatandaşının 32'si farklı ülkelerde katıldıkları çatışmalarda hayatlarını kaybetti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

serkan

hiic alınmaz b.bakan... doguda olanları, batıda olanları.. suriyede katledilenleri.. bombalanan turkmenleri.. her gun bizim denizlerimizde bogulan bebeleri-gencleri.. dahası binlerce can-kan eline bulasmıstır.. bu olanlar baskasının ulkesinde olmuyor senin ulkende oluyor.. ama hic alınmaz.. ama sonra hz Ömerden edebiyat yaparlar.. tıpkı c.baskanının da yaptıgı gibi.. ama hickimse ustune alınmaz.. unutmayın melekler iyi kaydediyor ve hic de manipulasyonlara aldanmıyorlar.. dunyada herkesi manipulatif oyunlarla kandırabilirsiniz.. bu gidisata son vermezseniz ahirette muflislerdensiniz..