SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜREMLAKEĞİTİMFOTOVİDEO
Ortadoğu'daki Arap ülkeleri ramazana perşembe günü giriyor

Ortadoğu'daki Arap ülkeleri ramazana perşembe günü giriyor

Türkiye'de ramazan ayı yarın başlarken 17 Arap ülkesi, hilalin gözüküp-gözükmemesi, İslam hukuku kurumlarının kararları çerçevesinde yaşanan farklı görüşler nedeniyle ramazan ayına bir gün sonra girecek. Bu ülkeler şu şekilde Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Kuveyt, Umman, Yemen, Irak, Ürdün, Filistin, Lübnan, Suriye, Mısır, Sudan, Libya, Tunus ve Cezayir.

Ortadoğu'daki Arap ülkeleri ramazana perşembe günü giriyor
16.5.2018 07:56:18

Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Kuveyt, Umman, Yemen, Irak, Ürdün, Filistin, Lübnan, Suriye, Mısır, Sudan, Libya, Tunus ve Cezayir ramazanın ilk orucunu perşembe günü tutacak.

Suudi Arabistan Yüksek Mahkemesinden yapılan açıklamada, ramazan ayının perşembe günü başladığı ifade edildi.

Kudüs ve Filistin Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin yaptığı yazılı açıklamada, hilal görünmediği için şaban ayının çarşamba günü tamamlanacağını ve perşembe günü ramazana girileceğini aktardı.

Ürdün Müftüsü Hüseyin Halayle ise, çarşamba günü şaban ayının son günü olduğunu ve ilk orucun perşembe günü tutulacağını söyledi.

Katar Hilali Gözetleme kurullarından yapılan açıklamalarda da gözlemler sonucu ramazan ayının başlangıcının perşembe günü ilan edildiği bildirildi.

BAE, Bahreyn, Kuveyt, Umman, Yemen, Irak, Lübnan, Suriye, Mısır, Sudan, Libya, Tunus ve Cezayir'deki dini kurumlardan yapılan açıklamalarda da ramazan ayının ilk gününün perşembe olarak belirlendiği kaydedildi.

FARKLILLIĞIN SEBEBİ NE?

İslam hukukunda, esas alınan ay takvimi, başlangıcı ve bitişi ayın hareketlerine göre belirlenen aylardan oluşuyor. Ramazan ayı da ay takvimine göre her sene değiştiğinden, oruca başlayabilmek için öncelikle, ramazan ayının başladığını tespit etmek gerekiyor. İslam fıkhında yeni ayın tespiti için iki görüş bulunuyor. Aybaşlarının belirlenmesinde çıplak gözle görülme yöntemini tercih edenler ile bilimsel ölçüm ve hesaplamaları esas alan fıkıh otoriteleri, zaman zaman tarihlendirme konusunda farklılaşıyor.

İslam ülkelerinin bazıları hilalin dünyanın herhangi bir yerinde görülmesini veya görülebilirliğini değil kendi ülkelerinde görülebilirliğini esas alması nedeniyle de ramazanın başlangıcında farklılıklar yaşanabiliyor.

Türkiye'de Diyanet İşleri Başkanlığı da ramazan ayının başlangıcı ve bayramların tespitinde, öteden beri İslam alimlerinin büyük çoğunluğunca benimsenmiş hilalin yerel görülmesini değil dünyanın herhangi bir yerinden görülmesini (ihtilaf-ı metali) esas alıyor.


      YORUM YAZ

  YORUMLAR

  edy / 17.5.2018 13:42:13
  hilal de hilal diye tutturanlar telefon,bilgisayar, vs kullanmasın. güvercin uçursun,
  / 16.5.2018 19:28:39
  her zamanki gibi türk ırkımiz yine kendisinin doğru herkesin yanlış olduğunu iddia etti.tıpkı kuran arapça inmiş olup arapların okumasına yanlış okuyorlar biz türkler doğru okuyoruz dedikleri gibi.Allah muhafaza.keşke şu din ve devlet işleri birlesse de islamı birilerinin beynine göre değil de kuran ve sünnete göre yaşatmaya çalışsalar.bu kibir bunlara yeter...
  müslim / 16.5.2018 09:06:08
  nerde görülmüş.
  abdullah göker / 16.5.2018 08:20:21
  bu muslümanlar içnin büyük bir zulumdur. birincisi birlik olma bilinci müslümanlarda oluşmuyor farklı günlerde oruca başlanıp, farklı günlerde bayram yapılıyor. ikinicisi Ramazan'dan bir veya iki gün önce oruç tutmak ise mekruhtur. “Ramazanı bir veya iki gün önce oruçla karşılamayın. Eğer bir kimse adeti olduğu için bu günleri oruçla geçiriyorsa tutsun.” (Buharî, Savm: 14; Müslim, Sıyam: 21)
  abdullah göker / 16.5.2018 08:20:09
  Türkiye de diyanet hilali gözetlemiyor, astronomik hesaplara göre bir sene önceden ramazanın başlangıcı, bayram günü belirliyor. halbu ki Allahın Rasulu bize hilali gözetlememizi şayet göremez isek ayı 30 a tamamlamamızı emretti. (buhari,muslim,nesai,darimi,ahmed b. hanbel )
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR