DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Örgüt, eğer teslim olursanız şiddet, hapis, tecavüz var, diyordu ama öyle değilmiş'

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde güvenlik güçlerine teslim olan PKK'lılar ifade verdi.

5 Yıl Önce
2017-06-13 16:53:39

PKK'nın Hakurk kampında yaşadıkları insanlık dışı muamele ve baskılara dayanamayan ikisi kadın 4 PKK'lılar, iki gün önce silahsız ve teçhizatsız şekilde 34'üncü Hudut Tugay Komutanlığı unsurlarına teslim oldu.

Yiyecek ve içecek verilen PKK'lıların yapılan ilk sorgularında anlattıkları, örgütten kaçmak isteyenlerin nasıl engellendiği ve korkutulduğunu ortaya koydu.

İtiraflarında örgüt içinde herkesin "Teslim olursanız sizi öldürürler, işkence ederler" diye korkutulduğunu ifade eden PKK'lılar, "Askerler bize çok iyi davrandılar. Bizi karşılamaya geldiler. Yemek verdiler. Güzel karşıladılar. Hiçbir şiddet yoktu. Anlattıkları gibi değildi" dedi.

İKİ ERKEK PKK'LI NE ANLATTI? (TIKLA-İZLE)

'ÖRGÜTTEN KAÇMAK İSTİYORLAR AMA KORKUYORLAR'

Kaçmak isteyenlerin gözlerinin korkutulduğunu ifade eden bir PKK'lı, "Kararsız olanlar var, ailesine gitmek isteyenler var. Korktukları için kaçamıyorlar, örgütten korkuyorlar. Tehdit altında kaldıkları için gitmek isteseler bile gidemiyorlar, yol bulamıyorlar. Mesela ben bile kaç yıldır kaçmaya çalışıyordum" değerlendirmesini yaptı ve örgütten kaçmak isteyen çok sayıda kişi olduğunu belirtti.

Kaçmak isterken yakalananlara kötü muamele edildiğini ve zindana atıldığını anlatan PKK'lı, "İdamdan tut neye kadar. Yargısız infaz diyorlar ya aynı o şekilde" ifadelerini kullandı.

Örgüte katıldığına pişman olduklarını vurgulayan PKK'lılardan biri, şu itiraflarda bulundu:

"Örgüte katıldığımda 'Bak sen geldin, artık bir asker oldun. Kaçarsanız ya sizi ajan yapacaklar ya da işkence edecek ve öldürecekler' dediler. Hep bu konulardan ve işkenceden bahsediyorlardı. İlk başta kaçacağım zaman çok korktum. Dedim acaba teslim olursam böyle mi davranacaklar, beni öldürecekler mi, dövecekler mi ama geldim, teslim oldum, hiçbir şey yapmadılar. Çok iyi davrandılar. Gerçekten hiçbir zarar vermediler. Örgüte katıldığıma çok pişmanım."

hakkari_1

'TESLİM OLURSANIZ TECAVÜZ EDERLER'

Güvenlik güçlerine teslim olan kadın PKK'lılar ise kendilerine kötü davranılacağı, şiddet uygulanacağından endişe ettiklerini hatta örgütte 'Teslim olursanız tecavüze uğrayabilirsiniz' uyarıları yapıldığını dile getirdi.

Kadın PKK'lılar, şöyle devam etti:

"Buna rağmen biz yine de teslim olacağımızı söyledik ama sonradan anladık ki askerler anlattıkları gibi değilmiş. Bize çok iyi davrandılar. Bizi karşılamaya geldiler. Yemek verdiler. Güzel karşıladılar. Hiçbir şiddet, hiçbir şey yoktu. Anlattıklarına göre değil yani. Örgütte bize 'Teslim olursanız şiddet var, hapis cezası var, tecavüz var' gibi şeyler söylüyorlar ama biz kendimiz geldik. Öyle bir korku yaratılmıştı. Biz geldik, askerler bizi karşılamaya gelmişti. Orada beklediğimizden daha farklıydı çünkü biz o korkuyla, o düşüncelerle yaklaşırken askerler tam tersiydi. Bize yardım etmeleri, bizi kaldıkları yere götürüp misafir etmeleri... Gerçekten çok etkilendim bu durumdan."

Örgütte zorlandıklarını ve oradaki yaşamı sevmedikleri için kaçtıklarını anlatan PKK'lılar, "Oradaki hayat koşulları istediğimiz bir yaşam değildi" diye konuştu.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş