Orgeneral Eşref Bitlis neden öldürüldü?

ABD'nin Kuzey Irak'ta yaptığı çalışmaların Türk Devleti aleyhine olduğunu pek çok kez vurgulayan, bu durumu bir mektup ile zamanın Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a da bildiren Orgeneral Eşref Bitlis şüpheli bir uçak kazası ile 17 Şubat 1993 yılında hayatını kaybetti.

2020-05-28 23:03:39

Orgeneral Eşref Bitlis

1933 yılında Malatya'da dünyaya geldi. 1952 yılında Kara Harp Okulu'ndan Teğmen rütbesi ile mezun oldu. 1966 yılında Kara Harp Akademisini tamamladı. Almanya'da dil eğitimini tamamladıktan sonra 1969 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi'nden mezun oldu. 1973'de Alman Harp Akademisi'ni tamamladı. Bir yıl Kara Harp Akademisi'nde başöğretmen olarak görev yaptı.

1978'de Tuğgeneral oldu ve Bolu Komando Tugay Komutanlığına getirildi. 1982'de Tümgeneral ve Kıbrıs 28. Tümen Komutanı oldu. 1986'da Korgeneral rütbesi aldı. 1988'de Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı oldu. 1990'da Orgeneral rütbesi aldı ve Jandarma Genel Komutanlığı'na atandı.

Neden Öldürüldü!

Eşref Bitlis'in JİTEM'in kurularak yargısız infaz yapmasına ve itirafçılarla birlikte silah ve uyuşturucu kaçakçılığı yapmalarınada karşı çıktığı basına yansımıştı. Kuzey Irak'ta konuşlanan Amerikan Çekiç Güç Kuvvetlerinin oluşturmaya çalıştığı yeni oluşumun Türk Devletinin zararına olduğunu belirten ve tez zamanda ABD güçlerinin oradan ayrılması gerektiğini ifade eden Orgeneral Eşref Bitlis pek çok defa ABD Büyükelçiliği tarafından hükümete şikayet edilmişti. 1992 yılının Aralık ayında Selahaddin Kentine gitmek isteyen Orgeneral Eşref Bitlis, ABD Çekiç Güçleri savaş uçakları ile taciz edilerek helikopterini idirmeye zorlandı.

7 şubat 1993'de İncirlik Üssünden kalkan ABD uçaklarının PKK'ya yardım dağıttığını açıklamasından 10 gün sonra, 17 Şubat 1993'de Ankara'dan Diyarbakır'a gitmek için bindiği uçağın düşmesi ile hayatını kaybetti. İncelemede bindiği uçağın kaza kırım raporuna göre pilotaj ve buzlanma nedeniyle düştüğü belirtilerek dosya kapandı.

Hayatını kaybetmeden önce ABD'nin Kuzey Irak'ta yaptığı çalışmaların Türk Devletinin aleyhine olduğunu bir mektup ile zamanın Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a da bildiren bir mektup yazmıştı.

Mektupta Orgeneral Eşref Bitlis "Sayın Cumhurbaşkanım, Zatı Aliniz bu olaya müdahil olmalı, aksi takdirde bölgede sonu alınamayacak ciddi risk ve tehditlerle karşı karşıya kalabiliriz" ifadelerini kullanmıştı.

YORUMLAR (0)