DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Orduya yabancı pilotlar alınabilir'

15 Temmuz darbe girişiminin ardından alınan OHAL kararıyla birlikte yeni düzenlemeler yapılmaya devam ediliyor...

6 Yıl Önce
2016-08-17 07:22:33

Darbe girişimi sonrasında 265 pilot ordudan atılırken, askeriyedeki pilot açığının giderilmesi için kısa süre içinde bir kanun hükmünde kararname yayımlanacak.

HaberTürk'ten Deniz Çiçek'in aktardığına göre, Düzenlemeyle Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) değişik nedenlerle ayrılmış ya da uzaklaştırılmış pilotlar belli koşullar dahilinde yeniden orduya dönebilecek.

Asker kökenli pilotların orduya dönecek olması, sivil havacılık sektöründe pilot sıkıntısı yaşanıp yaşanmayacağı sorusunu gündeme getirdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileri, sivil havacılık sektöründen 600 civarı pilotun orduya geri dönüşünün sıkıntı yaratacağını kaydederek "Yaz sezonu tamamlanmak üzere. Bu da sivil uçuş sayısını azaltacak. Bu şekilde sivilden askeriyeye geri dönüşler de absorbe edilir diye bekliyoruz" dedi. 

Bakanlık, sivil havacılık sektörünün sıkıntıya düşmemesi için 'B Planı'nı da hazırda tutuyor. B Planı, yüzde 10'luk yabancı pilot kotasının esnetilmesini öngörüyor. Bakanlık, sivil havacılık için açık oluşması durumunda yabancı pilot kotasını artıracak, açık yabancı pilotlarla belli ölçüde kapatılacak.

Yetkililer, Boeing ile F-16 uçurma kabiliyeti arasındaki farka dikkat çekerek bu pilotların yeniden savaş uçağı uçurma pratikliğine erişmesinin zaman alacağı görüşünde.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

SON VİDEOLAR

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş