DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Öpüşmek orucu bozar mı? El ele tutuşmak orucu bozar mı? Eşlerin birbirini öpmesi orucu bozar mı?

Öpüşmek orucu bozar mı? Ramazan ayının gelmesiyle vatandaşlar merak ettiği soruları sormaya devam ediyor. Oruç tutan milyonlarca kişi Ramazan ayında orucu bozan durumları araştırmaya başladı. El ele tutuşmak orucu bozar mı sorusuna Diyanet'ten yanıt geldi. Peki öpüşmek orucu bozar mı? Eşlerin birbirini öpmesi orucu bozar mı?

14.04.2021 20:39:22

Ramazan ayının gelmesiyle vatandaşlar merak ettiği soruları sormaya devam ediyor. Oruç tutan milyonlarca kişi Ramazan ayında orucu bozan durumları araştırmaya başladı. El ele tutuşmak orucu bozar mı sorusuna Diyanet'ten yanıt geldi. Peki öpüşmek orucu bozar mı? Eşlerin birbirini öpmesi orucu bozar mı?

Ramazan ayında milyonlarca Müslüman oruç tutuyor. Oruç tutan mülsümanlar da oruçlarını sakatalamamak için orucu bozan durumları araştırmaya başladı. Vatandaşların en çok merak ettği konuların başında el ele tutuşmak ve öpüşmenin orucu bozup bozmadığı geliyor. Peki el ele tuşmak orucu bozar mı? Öpüşmek orucu bozar mı?

EL ELE TUTUŞMAK ORUCU BOZAR MI?

Diyanet İşleri Başkanlığı ele ele tutuşmak orucu bozar mı sorusuna şöyle yanıt verdi: Oruçlu iken eş ve sevgili ile el ele tutuşmak ve sarılmak orucu bozmaz. Kişinin hanımını öpmek, elle tutmak, okşamak gibi durumları orucu bozmaz. Bu durumda meni gelmedikçe oruç bozulmaz.

NEFSİNE GÜVENMEK GEREKİYOR

Nefsine güvenemeyen kimsenin hanımını öpüp okşaması da mekruhtur. Zira meni gelerek orucun bozulma ihtimali vardır. Fâhiş olmamak ve kendinden emin bulunmak şartı ile, hanımını öpüp kucaklamakta kerâhet yoktur.

ÖPÜŞMEK ORUCU BOZAR MI?

Oruçlu olan bir kimse sevgilisinin tükürüğünü, ağız suyunu yutması durumu söz konusu olduğunda, öpüşmek orucu bozar. Zaten İslam dininde tensel temasa dayalı olarak yapılan bir flört doğru olmamaktadır. Bunun neticesi olarak da oruç tutan kişilerin el ele tutuşması dahi Oruç ve ramazanın ruhu ile bağdaşmayan bir durumdur. Bir sevgiliyi öpmek ya da öpüşmekte de bedenin tedâvisi yahut tegaddîsi (gıdalanması ve beslenmesi) ya da telezzüzü (zevk ve lezzet alması) durumunun varlığı söz konusudur. Bu nedenlerden dolayı bu şekilde bozulan bir oruç söz konusu olduğunda kazâ ile birlikte keffâreti de (61 günlük orucu) gerektirmektedir.

EŞLERİN ORUÇLUYKEN İLİŞKİLERİNİN SINIRI NE OLMALI?

Oruçlu olan kimse orucu bozacak şeylerden kaçındığı gibi orucun sevabını azaltacak şüpheli durumlardan da kaçınmalıdır. Ramazanda oruçlu olduğunu bile bile cinsel ilişkide bulunmakla oruç bozulur, hem kaza ve hem de keffâret gerekir (Buhârî, Savm, 30). Eşlerin birbirlerini öpmeleri veya sarılmalarıyla oruçları bozulmaz. Ancak bu durumda boşalma meydana gelirse oruç bozulur ve güne gün kaza gerekir (Merğınânî, el-Hidâye, II, 256).

ORUCU BOZAN ŞEYLER NELERDİR?

Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü'l-muhtâr, III, 386-387). Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş