DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,7882 ₺

EURO

16,8754 ₺

ALTIN

940,12 ₺

BİST

2.380,90 ₺

Ölümcül sessiz kalp krizine dikkat!

Sağlık uzmanları, ölümcül-sessiz kalp krizi için uyarıyor. 'Sessiz' bir kalp krizinin genellikle fark edilmediğini belirten uzmanlar, dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı.

2 Yıl Önce
2020-10-20 09:21:25

Sağlık uzmanları, ölümcül-sessiz kalp krizi için uyarıyor. "Sessiz" bir kalp krizinin genellikle fark edilmediğini belirten uzmanlar, dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı.

Göğüste şiddetli ağrı ve gerginlik, kalp krizinin tipik belirtileridir. Bununla birlikte, tamamen semptomsuz uyarıları da vardır. Tam tersine, bu nedenle daha az tehlikeli değillerdir. İzlandalı araştırmacıların gösterdiği gibi bunlar daha da yaygındır.

Bir tıp ekibi, 2004 yılından bu yana 900'den fazla yaşlı İzlandalıyı uzun vadeli bir çalışmada inceledi. Ortaya şaşırtıcı sonuçlar çıktı: 67 ile 93 yaşları arasındaki test deneklerinin sadece yüzde onu kalp krizi geçirirken, araştırmacılar sadece yüzde 17'sinde sessiz kalp krizi belirtilerini tespit edebildiler. Keşfedilmemiş kalp krizlerinin sayısı, bu nedenle, bilinen kalp krizlerinden önemli ölçüde daha yüksekti.

Sessiz kalp krizi neredeyse
hiç uyarı sinyali göndermez

Sessiz bir kalp krizi öngörülemez. Alman Kalp Vakfı'nın yönetim kurulundan Thomas Voigtländer şöyle açıklıyor: "Genellikle baş dönmesi, halsizlik, halsizlik ve yorgunluk gibi semptomlar o kadar belirsizdir ki, etkilenenler daha fazla ilgilenmezler."

Kalp krizi önleme:
Risk faktörlerini azaltın

Frankfurtlu kardiyologun tavsiyesi: “Kalp krizi için beş risk faktörü vardır: sigara, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, yüksek kolesterol seviyeleri ve genetik yatkınlık. Bu noktalardan birine veya daha fazlasına sahip olan herkes kapsamlı bir muayene yaptırmalı, risk faktörlerini en aza indirmeli ve mevcut kardiyak hasarı tedavi etmelidir. Risk faktörlerinden herhangi birine sahip olmayanlar büyük olasılıkla ne sessiz ne de tipik bir kalp krizi geçireceklerdir.”


Sessiz kalp krizi sadece yıllar
sonra sonuçlarını gösterir

Sessiz kalp krizlerinin ciddi sonuçları, İzlanda çalışmasından elde edilen verilerle gösterilmiştir. Üç yıl sonra, sessiz kalp krizi geçiren hastalar için ölüm riski, sağlıklı insanlara kıyasla hâlâ değişmedi. Ancak dördüncü yıldan itibaren ölüm riski gözle görülür şekilde arttı. On yıl sonra, kalp krizi geçiren insanlar kadar ölüm riski yüksekti. Sağlıklı hastalara kıyasla ölüm riski yüzde 60 arttı. Sessiz bir kalp krizinden sonra başka bir kalp krizi riski ikiye katlandı.

Kaynak: Focus .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş