SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFADÜNYAGÜNDEMPOLİTİKAEKONOMİÇEVİRİGEZİSPORSAĞLIKTEKNOLOJİKÜLTÜRYAŞAMEMLAKFOTOVİDEOEN

Okullarda aidat ödenecek mi? Özel okullar için ücret taksit ödenecek mi?

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan okullarda aidat ödenmesi konusunda önemli bir açıklama geldi. Binlerce veli okullarda aidat ödenecek mi diye soruyordu. MEB açıklamasında okullar kapalı kaldığı sürece aidat talep edilmeyecek dedi. Bu açıklamanın ardından çocuklarını özel okullarda okutanlar 'Özel okullar için ücret taksit ödenecek mi?' diye araştırma başladı. Konu ile ilgili hukukçuların farklı görüşleri var. Kimi hukukçular özel okul ücretleri ödenmeli derken kimileri de ödenmemeli diyor.

Okullarda aidat ödenecek mi? Özel okullar için ücret taksit ödenecek mi?
30.3.2020 18:56:35

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan okullarda aidat ödenmesi konusunda önemli bir açıklama geldi. Binlerce veli okullarda aidat ödenecek mi diye soruyordu. MEB açıklamasında okullar kapalı kaldığı sürece aidat talep edilmeyecek dedi. Bu açıklamanın ardından çocuklarını özel okullarda okutanlar "Özel okullar için ücret taksit ödenecek mi?" diye araştırma başladı. Konu ile ilgili hukukçuların farklı görüşleri var. Kimi hukukçular özel okul ücretleri ödenmeli derken kimileri de ödenmemeli diyor.

Koronavirüs nedeniyle okullar ve eğitim kurumları kapatıldı. Durum böyle olunca vatandaşın ve öğrencilerin aklında da bir sürü soru işareti oluştu. Okullarda aidat ödenecek mi? Özel okullarda ücret taksit ödenecek mi? sorusun en çok merak edilen soruların arasında geliyor. ,

Okullarda aidat ödenecek mi? Tereddüt giderildi

Bakanlıktan valiliklere gönderilen yazıda, Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği gereği resmi okul öncesi eğitim kurumlarında velilerden alınan aidatların, Kovid-19 kapsamında eğitim öğretime ara verilen sürelerde alınıp alınmayacağı konusunda tereddüt yaşandığı belirtildi.

"Velilerden hehangi bir ücret talep edilmemesi gerekir"

Yazıda, ilgili yönetmelik gereği 6-10 Nisan 2020 tarihlerinde yapılması gereken ikinci dönem ara tatilinin, Kovid-19 salgını nedeniyle 16-20 Mart 2020'ye alındığından bu tarihlerde aidatın alınması gerektiği ifade edildi. Koronavirüs tedbirleri nedeniyle okullarda eğitim ve öğretime ara verildiği, diğer zamanlarda ise veliden herhangi bir ücretin talep edilmemesi gerektiği kaydedildi.

Özel okullar için ücret taksit ödenecek mi?

Avukat Pınar Kandemir Hacıbektaşoğlu, bu tür durumlarda Borçlar Kanunu'nun devreye girdiğini söyledi. “Borçlar Kanunu gayet açık” diyen Hacıbektaşoğlu, “Mücbir sebep durumunda sözleşmenin akit tarafları sözleşmeye bağlı değildir. Bu madde hemen hemen tüm sözleşmelerde yer alır” dedi. Buna göre ‘Mücbir durum dışında taksit ödenmemesi söz konusu olamaz' yaklaşımının kabul görüldüğünü belirten Hacıbektaşoğlu, şöyle devam etti: “Velilerin burada dikkat etmesi gereken nokta; ilgili eğitim kurumuyla imzaladıkları sözleşme. Eğer sözleşmede mücbir durum maddesi varsa zaten herhangi bir ücret ödemesi söz konusu olamaz. Ancak sözleşmede bu duruma herhangi bir atıf yoksa, o zaman tartışma ‘Yaşanan bu durum mücbir durumu kapsıyor mu kapsamıyor mu?' çerçevesinde gerçekleşir.”


Okullar kapalı dönemde taksit talebinde bulunmaması gerekiyor

Türkiye'de yaşananların da tüm dünyada olduğu gibi mücbir sebep olarak kabul edilebileceğinin altını çizen Hacıbektaşoğlu, okulların böyle bir durumda taksit talebinde bulunmaması gerektiğinin altını çizdi ve şunları söyledi: “Borçlar Kanunu sözleşmelerinde ‘bağlılık ilkesi' kuralı geçerlidir. Ancak öngörülemeyen durumlarda eğer borçlu taraf karşı tarafa ödeme yapmazsa bu durum temerrüt oluşmasına neden olmaz. Tabii şimdi okulların ‘Ben masraflarıma devam ediyorum. Kira, öğretmen maaş gideri gibi harcamalarım var' diyebilir. Ancak yemek, temizlik, servis gibi masrafları da yapmayacaklar bu dönemde.
Bu kapsamda, okullar kapalı oldukları döneme rağmen velilerden herhangi bir ücret talep ederse veli bunu hukuki sürece taşıyabilir ve sonunda haklı çıkar. Çünkü Dünya Sağlık Örgütünün ‘pandemi' olarak nitelediği, tüm dünyayı kasıp kavuran bir virüsten söz ediyoruz ve bu bir mücbir sebep.”

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR