Öğretmenler kaç saat ek ders ücreti alacak? Resmi Gazete'de yayımlandı

Koronavirüs salgını nedeniyle okullarda eğitime ara verilmişti. Böyle olunca da öğretmenler ek ders ücretlerinin ödenip ödenmeyeceğini merak etmeye başlamıştı. Peki öğretmenler kaç saat ek ders ücreti alacak? Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete yayımlandı. Buna göre öğretmenlerin üzerinde bulunduğu ek ders görevlerini yapmış sayılacaklar. Öğretmen ek ders ücreti belli oldu mu kaç saat? Bu karar ile birlikte öğretmenlerin kaç saat ek ders ücreti alacakları belli oldu.

03.04.2020 08:07:31

Koronavirüs salgını nedeniyle okullarda eğitime ara verilmişti. Böyle olunca da öğretmenler ek ders ücretlerinin ödenip ödenmeyeceğini merak etmeye başlamıştı. Peki öğretmenler kaç saat ek ders ücreti alacak? Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete yayımlandı. Buna göre öğretmenlerin üzerinde bulunduğu ek ders  görevlerini yapmış sayılacaklar.  Öğretmen ek ders ücreti belli oldu mu kaç saat? Bu karar ile birlikte öğretmenlerin  kaç saat ek ders ücreti alacakları belli oldu.

Milyonlarca öğretmen kaç saat ek ders ücerti ödenecek diye merak ediyordu. Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile bu soruya yanıt verilmiş oldu. Karar öğretmenleri sevindirdi.

Öğretmenler kaç saat ek ders ücreti alacak? 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararla, 1/12/2006 tarihli ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karara geçici madde eklendi.

Öğetmenler üzerlerinde bulunan ek ders görevlerini yapmış sayılacaklar

Eklenen geçici maddede şunlar kaydedildi: "GEÇİCİ MADDE 6- (1) 2019-2020 öğretim yılında, 9'uncu maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin (2) numaralı alt bendi ile (b) bendinin (2) numaralı alt bendi kapsamında görev yapmakta olanlar, Covid-19 salgını nedeniyle eğitim kurumlarının tatil edildiği günlerde üzerlerinde bulunan ek ders görevlerini yapmış sayılarak karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılır.

Telafi eğitimlerinde ek ders ücreti ödemesi yapılmayacak

(2) Bu kapsamda ödeme yapılanlar, tatil edilen günlere ilişkin kendilerine telafi eğitimleri ve uzaktan eğitim faaliyetlerine ilişkin görev verilmesi halinde, bu görevleri ayrıca ek ders ücreti ödenmeksizin yerine getirmekle yükümlüdür. Bu yükümlülüklerini yerine getirmeyenlerden birinci fıkra kapsamında yapılan ödemeler geri tahsil edilir."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)