DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

OECD Türkiye için 2016'da yüzde 4'e yakın büyüme öngördü

OECD Türkiye için 2016'da yüzde 4'e yakın büyüme öngördü

7 Yıl Önce
2015-06-03 13:11:57
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Türkiye için 2015 yılında yüzde 3'ün üzerinde, 2016 yılında ise yüzde 4'e yakın ekonomik büyüme öngördü.

Merkezi Paris'te bulunan OECD, üye ülkelerle ilgili ekonomik görünüm raporunu yayımladı.

Raporun Türkiye bölümünde 2015 yılının başlarında ekonomik büyümenin yavaşladığı anımsatılarak, "genel seçimlerin yarattığı belirsizlik ve jeopolitik gerginliğin, yatırımları ve tüketim harcamalarını gerilettiği" yorumu yapıldı.

İş dünyasında "bekle gör" atmosferinin hakim olduğu ve ekonomik büyümenin 2015 sonu ve 2016'da kademeli artmasının beklendiği kaydedilen raporda, bununla birlikte büyüme oranının potansiyelin altında olacağı ifade edildi.

OECD raporunda, "bölgesel gerilimlerin ve kurdaki belirsizliğin yatırımların toparlanma hızını etkileyeceği" uyarısı yapıldı.

Raporda, sermaye akışındaki dalgalanma nedeniyle hedefinin üzerine çıkan enflasyon oranının düşürülmesi gerektiğinin altı çizildi.

İş dünyasında sürdürülebilir rekabet edilebilirlik seviyesinin artırılmasının önemine dikkati çekilen raporda, ana ürün ve emek piyasasındaki reformların hayata geçirilmesinin de ekonomik büyümenin artmasına katkı yapacağı yorumunda bulunuldu.

Türkiye'nin en önemli ticaret ortağı AB ülkelerindeki düşük ekonomik büyüme oranı ile Irak ve Rusya gibi önemli pazarlardaki bölgesel gerilimlerin Türkiye'nin ihracatına olumsuz etki yaptığı hatırlatıldı.

Raporda, cari açığın giderek düşürülmesine karşın dış borçların gayri safi milli hasılaya oranın yüzde 20'ye ulaştığı uyarısı yapıldı.

Şu ana kadar sermaye akışının, cari açık ve dış borcun döndürülmesinde sorun yaratmadığı ancak dış finansmana bağımlılığın "'kırılganlık" oluşturduğu kaydedildi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

eyüpyaşar46

fehmikoru ne zamandan beri vatana ihanetin basın özgürlüǧüne girdi tarih versede öǧrensek bu vatanı şehit kanlarıyla kurduk korumaya devam ediyoruz hayinliǧin özgürlüǧü gazeteciliǧi olmaz ollmamalı hrkez haddini bilecek vatan sevmek ihanetle olmaz

Görüş Bildir Bizimle Paylaş