DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

ODTÜ ve Ankara Fen Lisesinden 'Eğitimde İşbirliği' Protokolü

ODTÜ ve Ankara Fen Lisesinden 'Eğitimde İşbirliği' Protokolü

28.05.2015 10:13:11
ODTÜ ve Ankara Fen Lisesi arasında, ODTÜ'lü öğretim üyeleri tarafından lise öğrencilerine ders verilmesini içeren "Eğitimde İşbirliği Protokolü" imzalandı.

ODTÜ Rektörlük binasında düzenlenen protokol imza törenine, Rektör Prof. Dr. Ahmet Acar, Milli Eğitim Bakanlığı Müşaviri Mustafa Hilmi Çolakoğlu, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, Ankara Fen Lisesi Müdürü Aydın Demir ve üniversitenin Ankara Fen Lisesi mezunu bazı öğretim üyeleri katıldı.

Rektör Acar, imza törenindeki konuşmasında, ODTÜ'nün çok sayıda öğretim üyesinin ve öğrencisinin Ankara Fen Lisesinden mezun olduğunu belirtti.

Ankara Fen Lisesinin ortaöğretimde şanı olduğunu söyleyen Acar, "Ümit ediyorum Milli Eğitim Müdürlüğü ve ODTÜ olarak hep birlikte Ankara Fen Lisesini daha iyi noktalara taşıyacağız. Bu protokol, bence bir aşamadır. İş bundan sonra başlıyor. Sadece yeni bir gündemle, yeni bir heyecanla yola devam edeceğiz" diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı Müşaviri Mustafa Hilmi Çolakoğlu, bir milyon öğretmenin çağın gereklerine uygun şekilde hizmet içi eğitimlerinde üniversitelerden destek alınabileceğini anlattı. Çolakoğlu, bu konuda ODTÜ'nün de katkı verebileceğini belirterek, uluslararası kuruluşlarla işbirliğinde de üniversitelerin önemine dikkati çekti. Çolakoğlu, bu kapsamda UNESCO Kürsüsü'nün kurulabileceğini, OECD faaliyetlerine etkin katılımın sağlanabileceğini aktardı.

Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt da öğrencileri bilimsel anlamda eğitirken, sosyal alanlarda da takviye ederek özgüveni yüksek bireyler yetiştirmek için çalıştıklarını ifade etti. Ankara'nın Türkiye genelinde en fazla üniversite mezununu barındıran ve en çok üniversiteye sahip iller arasında yer aldığını dile getiren Bozkurt, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün daha önce Hacettepe, Gazi, Ankara, Yıldırım Beyazıt üniversiteleri ile çeşitli işbirlikleri yaptığını anlattı.

Ankara Fen Lisesi mezunlarının tamamına yakınının iyi üniversiteleri kazandığına işaret eden Bozkurt, üniversite ile lise arasında imzalanan işbirliğinin genele yayılmasını temenni ettiklerini söyledi. Bozkurt, "Protokolle ortaöğretimle üniversite arasında kurulacak bağın ilerleyen dönemlerde başka işbirliklerine kapı aralayacağını düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların ardından, Rektör Prof. Dr. Acar, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Bozkurt ve Ankara Fen Lisesi Müdürü Demir, protokolü imzaladı.

- ODTÜ, Ankara Fen'e uzmanlık desteği verecek

Protokole göre, lisede seminer ve projelerin nitelik yönünden geliştirilmesi veya eğitim öğretim desteği sağlanması konularında ODTÜ tarafından uygun görülen şartlarda uzmanlık desteği sağlanacak.

ODTÜ öğretim elemanlarınca lisede taraflarca uygun görülecek koşullarda veri toplanabilecek, araştırma yapılacak.

Ankara Fen Lisesi öğrencilerinin üniversitenin akademik ve araştırma birimlerini ziyaret etmesine, laboratuvarları kullanılmasına uygun şartlarda olanak tanınacak.

ODTÜ'de eğitim alan öğretmen adayları stajlarını Ankara Fen Lisesinde yapabilecek.

Uygun şartlarda ODTÜ öğretim üyeleri tarafından Ankara Fen Lisesi öğrencilerine ders verilecek. Ulusal veya uluslararası kaynaklardan finanse edilmek üzere ortak proje önerileri hazırlanacak.

Üniversite ve lise arasında bilim eğitimi alanında işbirliğini geliştirmek amacıyla mühendislik ve uygulamalı bilim eğitiminin geliştirilmesi, lise öğretim programlarının uluslararası akreditasyonu gibi çalışmalarda da bulunulacak.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş