DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Öcalan: Türkiye'de parti kurmak istiyorum

HDP'ye alternatif Kürt partileri kurulacak tartışmalarının yaşandığı şu günlerde Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan sürpriz bir çıkışa imza attı.

6 Yıl Önce
2015-12-30 00:44:50

PKK'nın eski yönetcilerinden olan, Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan Türkiye'ye dönüp bir siyasi parti kurma fikrinin olduğunu söyledi.

Öcalan, "Hiç kimse kendi başına karar alan bir PKK'yı istemiyor. Ortadoğu'daki ülkeler, PKK'nın kendilerinin istediği şekilde yürümesini istiyor" değerlendirmesinde bulundu.

"YÜZDE 90'I TÜRKÇE DİLİNİ KULLANIYOR"

Rudaw'a konuşan Öcalan, "PKK, Kürtçe konuşanlar için 'ilkel milliyetçi' tabirini kullanırdı. PKK'da baştan beri Türkçe resmi dildi. Kürtçe televizyon ve radyoları olsa da, yüzde 90'ı Türkçe dilini kullanır. PKK'nın eleştirilmesi gereken en önemli tarafı budur" dedi.

"KÜRTÇE BİLE BİLMİYORLAR"

Öcalan, Cemil Bayık'ın Kürtçesi'nin zayıf olduğunu, Duran Kalkan'ın Kürtçe bir toplantı düzenleyemediğini söyledi. Öcalan, "Ama şunu biliyorum, Kürtçe yemeğini ve suyunu isteyebilir" dedi. Mustafa Karasu'nun da aynı şekilde olduğunu söyleyen Öcalan, "35 yıldır hala Kürtçe öğrenmiş değiller" dedi.

"TÜRKİYE'YE DÖNÜP SİYASİ BİR PARTİ KURMAK İSTİYORUM"

Öcalan, "PKK bana gel dese de, gitmem çünkü benim yöntemimle oradakilerin yönetimi çok farklı. Türkiye'ye dönme konusu her zaman programımda var. Türkiye'ye dönüp bir siyasi parti kurma fikrim var ve konuda çalışmalarımız devam ediyor" diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş