DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:19:00

İftar vakti

BURSA

20:16

04:02
20:16
SAHUR
İFTAR

ANKARA

20:00

03:48
20:00
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:43

03:32
19:43
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:27

03:14
19:27
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:11

03:16
19:11
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:19:00

İftar vakti

ANKARA

20:00

03:48
SAHUR
20:00
İFTAR

ERZURUM

19:27

03:14
SAHUR
19:27
İFTAR

Öcalan: PYD, Hatay'a kadar ilerlesin

Oda TV'nin haberine göre; PKK lideri Abdullah Öcalan, iki yıl önce PYD'ye mesaj göndererek Hatay'a kadar olan bölgenin ele geçirilmesini istedi. İmralı görüşmelerinin tutanaklarına göre Öcalan, geçtiğimiz günlerde Tel Abyad'ı ele geçiren PYD'ye de yol haritasını iki yıl önce verdi.

20.06.2015 23:14:37

Suriye'nin kuzeyinde oluşan PYD koridoru tartışılırken, Abdullah Öcalan'ın örgüte iki yıl önce “Hatay'a ilerleme olabilir” talimatı gönderdiği ortaya çıktı. Ceyhun Bozkurt'un “İmralı Tutanakları” kitabında yer alan Öcalan-BDP heyeti arasındaki 3 Nisan 2013 tarihli görüşmede, PYD'den Haseke'yi bırakmamalarını isteyen Öcalan'ın “Sonra Hatay'a, Afrin'e doğru ilerleme olabilir” dediği yazıldı.

Kitapta yer alan bilgilere göre görüşmede Öcalan günümüzdeki gelişmelere de ışık tutacak şu ifadeleri kullandı:

ÖCALAN: "Kandil de askeri çizgiyi uygulayamıyor. Düşünüyor ama uygulayamıyor. "Bağlıyız" diyorlar; bağlılık sadece kendilerini güçlendirir aslında. Bakın Suriye'de olaylar başladığında Kandil'in herhangi bir kararı var mıydı? Her iki cepheye katılmadan, HPG'yi de orada özgün örgütleme kararları var mıydı? Eminim yoktu ama benim daha önceki, iki yıl önce söylediklerimden yola çıkarak belli noktaya getirdiler. Aslında Kandil'in bu konuda yaptığı fazla bir şey yok, fazla da yaratıcı olamadılar. Oradaki halkımız bana bağlıdır, onlar bu noktaya gelmesinde başat rol oynadılar.

HATAY'A DOĞRU İLERLEME OLABİLİR”

Haseke için söylüyorum: Çok önemlidir. Orayı ÖSO ya da Baas'a asla bırakmasınlar. Ele geçirirlerse katliam yaparlar. Haseke elden giderse sorumluluk onlardadır. Haseke için de bir öz savunma oluşmalı; sadece Kürtleri değil, oradaki Araplar ve Süryaniler dahil herkesin savunması yapılmalı. Sonra Hatay'a, Afrin'e doğru ilerleme olabilir."

SALİH TOYLUK YAPMASIN ÖZERKLİK İSTESİN”

 Öcalan aynı görüşmede BDP'liler aracılığıyla Salih Müslim'e de şu mesajı gönderdi:

ÖCALAN: "Salih Müslim'e selam söyleyin o da toyluk yapmasın. Bayrağı indirdik, özerklik niyetimiz yok falan ne gerek var. Ya bayrağı asma ya da böyle yapma. Özerklik niye istemesin, isteyecek tabi. (2013 yılı Temmuz ayında Ceylanpınar'ın karşı tarafına PYD bayrağı asılınca Türk kamuoyu büyük tepki göstermiş, bunun üzerine PYD, bayrağı indirmek zorunda kalmıştı. Salih Müslim de konuyla ilgili açıklamasında "Özerklik gibi bir niyetlerinin olmadığını" söylemişti. Öcalan bu olaya 1 ay sonra tepki vermiş oluyor-CB) Pratik deneyimlerinizi biraz Salih Müslim'le paylaşın. Türkiye'ye gelip gidebilir. Kapılar da açılır. Eski Suriye'yi kimse kuramaz artık, biz de böyle bir Suriye'de yaşamayız.”

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Dilsoz Turan

Ayağınızın dibinde ki bir sorun eğer gelecekte sizi olumsuz etkileyebilecekse sizlerin de bu durum karşısın çok radikal kararlar almanız gayet doğal.Aksi halde sizlere karşı olası alınan tedbirler gelecekte büyük sıkıntı doğuracaksa ve de o bölgede ki iç savaşın sizin topraklarınıza sıçraması ve ya sıçratılması söz konusu ise sizi bir devlet olmaktan çıkarıp bugün gördüğümüz Suriye ve ırak vari bir devlete dönüştürür.Kaldı ki kimse bu meseleyi duygusal ayrılık gibi bahaneyle bir kimlik üzerinden okumasın.Bu devlet Kürt,Türk hepimizin geleceği bir devlet.Bu karanlıktan hep birlikte çıkacağız.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan