DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Öcalan'ın yeğeninin Meclis'teki görevi

Yarın yapılacak yenim töreninin ardından yeni dönem çalışmaları başlayacak. Peki Meclis'e giren Öcalan'ın yeğeni Dilek Öcalan'ın görevi ne olacak?

22.06.2015 09:18:59

TBMM'nin 25. dönem çalışmaları, yarın yapılacak yemin töreniyle başlayacak. Abdullah Öcalan'ın yeğeni HDP Milletvekili Dilek Öcalan da Başkanlık Divanı'nda görev yapacak.

Uzun mesai nedeniyle en genç 6 milletvekili geçici katip üye sıfatıyla TBMM Başkanlık Divanı'da Baykal'a yardımcı olacak, dönüşümlü olarak milletvekillerinin isimlerini okuyacak.

TBMM'nin 25. dönem çalışmaları, yarın yapılacak yemin töreniyle başlayacak. Oturumu en yaşlı üye sıfatıyla CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal yönetecek. PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın yeğeni HDP Milletvekili Dilek Öcalan da Başkanlık Divanı'nda görev yapacak.

TBMM'DE 10 SAATLİK MESAİ

TBMM, yemin gününde ilk uzun mesaisini yapacak. 550 milletvekili teker teker kürsüye çıkıp anlaşılır şekilde, Türkçe olarak Anayasa'da yazılı milletvekili yeminini okuyacak. Bu, her vekil için yeminin 1 dakika sürdüğü hesaplandığında, hiç ara verilmese bile yaklaşık 10 saatlik bir mesai anlamına geliyor.

Uzun mesai nedeniyle en genç 6 milletvekili geçici katip üye sıfatıyla TBMM Başkanlık Divanı'da Baykal'a yardımcı olacak, dönüşümlü olarak milletvekillerinin isimlerini okuyacak.

TBMM Başkanlık Divanı'da görev yapacak genç vekiller şunlar:

HDP/Tuğba Hezer-1989,
AK Parti/Fatma Gaye Güler-1988,
HDP/Dilek Öcalan-1987,
AK Parti/Abdurrahim Boynukalın- 1987,
HDP/Enise Güneyli-1986,
AK Parti/ Sena Nur Çelik-1986.

Yemin töreninin ardından Meclis Başkanı adaylarının başvuru süreci için genel kurul çalışmalarına 5 gün ara verecek. Bu sürenin sonunda Meclis Başkanlığı seçiminin ilki turu yapılacak.

Bu arada milletvekillerinin yemin günü odalarını kullanabilmeleri için dün TBMM Başkanlık Divanı salonunda parti gruplarının temsilcileri eşliğinde kura işlemi yapıldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

SEDAT ŞAVLIK

AKP'YEDE SALDIRIN DİYOR.YANİ ŞU HEDEF AKP DİYOR

Görüş Bildir Bizimle Paylaş