DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,5693 ₺

EURO

18,3020 ₺

ALTIN

1.014,10 ₺

BİST

3.392,13 ₺

Obama'dan veda konuşması

ABD Başkanı Barack Obama, siyasete başladığı ve 'memleketim' diye tanımladığı Chicago kentinde veda konuşması yaptı.

6 Yıl Önce
2017-01-11 08:43:00

McCormick Place'teki konuşmasında ağırlıklı olarak Amerikan kamuoyunun beklentilerine 8 yıllık başkanlığı döneminde nasıl karşılık verdiğini anlatan Obama, Trump'a başkanlığı 'sorunsuz bir şekilde devredeceğini söyledi.

'Obamacare' olarak bilinen sağlık reformundan Amerikan ekonomisinin 2008'deki finansal krizden sonraki performansına kadar büyük ölçüde ABD vatandaşlarının hayatlarını yakından ilgilendiren konular hakkında konuşan Obama, 8 yıllık yönetiminde 'ülkeyi daha iyi bir yer haline getirdiğini' savundu.

Sputnik'in akatrdığı habere göre Trump'ın başkanlık koltuğuna oturduğunda ilk iş olarak değiştirmeyi vadettiği sağlık reformuyla ilgili ifadelerinde Obama, "Eğer daha iyi bir alternatif getirilirse onu açıkça destekleyeceğim" dedi.

Demokrasiye sıkça vurgu yaptığı konuşmasında Obama, ABD'deki farklı ırklar arasındaki hoşgörünün kendi başkanlığı döneminde eskiye göre daha iyi hale geldiğini öne sürdü.

​Aşırılıklarla mücadelenin süreceğini bildiren Obama, "IŞİD masum insanları öldürmeye çalışacaktır ancak biz anayasamıza ve ilkelerimize ihanet etmediğimiz sürece Amerika'yı yenemeyecekler" değerlendirmesinde bulundu.

Obama, IŞİD ile verdikleri kararlı mücadelede bu terör örgütünün birçok liderini öldürüldüklerini ve 'IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon sayesinde örgütün elindeki toprakların yarısından fazlasını kaybettiğini' söyledi.

Başkanlığı dönemindeki terörle mücadelede 'yasal zeminde' kalmaya çalıştığını vurgulayan Obama, "Bunun için işkenceye son verdik, Guantanamo'yu kapatmak için mücadele ettik ve Amerikalı Müslümanlara ayrımcılık yapılmasına karşı çıktık. Demokrasi ve hukukun üstünlüğü kaygılarıyla hareket ettik. Dış tahriklere karşı uyanık olmalıyız ve bizi biz yapan değerlerin zayıflamaması için çaba göstermeliyiz" diye konuştu.

Rakiplerinin 'ABD ayarında olmadığını' savunan Obama, kendi değerlerinden vazgeçmedikleri sürece bu üstünlüklerini koruyacaklarını ifade etti.

Göreve geldiğinde dış politikada çok önemli sorunlarla yüzleşmesi gerektiğini hatırlatan Obama, Küba, İran ve Usame bin Ladin örnekleriyle 'başarılı olduğunu' ileri sürdü. Obama, "8 yıl önce size Küba ile beyaz bir sayfa açacağımızı, tek bir kurşun sıkılmadan İran'ın nükleer programını sonlandıracağımızı ve 11 Eylül'ün planlayıcısını ortadan kaldıracağımızı söyleseydim bunların kolay işler olmayacağını söyleyebilirdiniz ama yaptığımız şey bu" ifadesini kullandı. ABD halkına 'umutlu olmaları' ve 'dirayetli durmaları' çağrısını yapan Obama, "Evet yapabiliriz. Evet yaptık" diyerek sözlerini tamamladı.

Obama, konuşmasının ardından eşi Michelle ve kızı Malia Obama, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve onun eşi Jill Biden ile sahneden katılımcıları selamladı.

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş