DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Obama'dan Myanmar hükümetine 'Rohingya' uyarısı

Obama'dan Myanmar hükümetine 'Rohingya' uyarısı

02.06.2015 09:02:04
ABD Başkanı Barack Obama, Myanmar'ın demokrasiye geçiş sürecinde başarılı olmak istiyorsa Arakanlı Müslümanlar'a (Rohingyalar) karşı uyguladığı ayrımcılığı sona erdirmesi gerektiğini söyledi.

Obama, Beyaz Saray'a davet edilen bir grup genç Güneydoğu Asyalı'yla buluşması sırasında bir katılımcının, Myanmar'ın yıllardır süren askeri yönetimden demokrasiye geçişte başarılı olmak için ne yapmasının gerektiğine yönelik bir soruyu cevaplarken, "Bence en önemli şeylerden biri, görünümleri ya da inançlarından dolayı insanlara karşı ayrımcılığa son vermek. Rohingyalar, kendilerine karşı ayrımcılığa maruz kalmakta. Kaçma nedenlerinden biri bu" diye konuştu.

Başkan Obama, "Eğer bir Rohingyalı olsaydı nerede olmak istediğine" yönelik bir soru üzerine, "Eğer ben bir Rohingyalı olsaydım, doğduğum yerde, ailemin yaşadığı yerde kalmak isterdim, ancak hükümetimin de beni koruduğundan ve insanların bana adil davrandığından da emin olmak isterdim" dedi. Obama, bu nedenle de Myanmar'ın, demokratik geçiş sürecinin bir parçası olarak, Arakanlı Müslümanların nasıl muamele gördüğü konusunu çok ciddiye alması gerektiği uyarısında bulundu.

ABD olarak şu an odaklandıkları hususun, insan ticaretine maruz kalan ve açık denizde çok tehlikeli bir vaziyette mahsur kalanların yeniden yerleştirilmesi olduğunu ifade eden Obama, Endonezya ve Malezya'ya bu kişilerden binlercesine kapılarını açma niyetlerinden dolayı takdirlerini ilettiğini, ABD'nin de bir grubu alacağını belirtti.

Obama, Myanmar'da Arakanlı Müslümanlar dahil azınlık grupların korunmasını sağlamaya önemli miktarda yatırım yaptıklarına değinerek, bu konunun nihayetinde geleceğin demokrasisi için büyük bir test olacağını sözlerine ekledi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

selim

devleti ele gecirmek deyimi eskiden muslumanlarin devlette kadrolasirken laik kesimin buna soyledigi laftir.islamciar simdi devleti kendilerinin sandiklarindan kendi gibi dusunmeyen ne kadar insan varsa devletten surme niyetindeler.Bu hareketleri ile derin devletin masasi oyuncagi olmuslar farkinda degiller.derin devlet kendine dusman gordugunu sozde islamcilar eli ile temizliyor...tarih sizin bu savrulmanizi hatanizi makam hirsinizi yazacak ve sizi asla affetmeyecek.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş