DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Nusret Cephesi liderinden İhvan açıklaması

Nusret Cephesi lideri Ebu Muhammed Fatih el Colani'nin El Cezire'ye verdiği röportajın ikinci bölümü dün akşam saatlerinde yayınlanırken Colani, İran'ın bölge siyasetiyle ilgili oldukça ilginç mesajlar verdi...

7 Yıl Önce
2015-06-04 06:13:10

TİMETÜRK | HABER MERKEZİ

İran'ın Pers İmparatorluğu'nu yeniden diriltmek istediğini söyleyen Colani, İran için Filistin davasının bu amaçla sömürüldüğünü öne sürdü. Tarihsel anlamda Pers İmparatorluğu'nun hinterlandında bulunan bölgelerin bugün de İran'ın ilgi alanı olduğunu söyleyen Colani, "İran geçmişini diriltmeyi amaçlıyor" ifadelerini kullandı.

İslam'ın ikinci halifesi Hz.Ömer'den bu yana Pers güçlerinin İslam hakimiyetini sindiremediğini ve milliyetçi değerlerden sıyrılamadığını dile getiren Colani, "İran için hem Şiilik hem de Şiileştirme siyaseti kullanışlı araçlar. Asıl amacı siyasi ve askeri gücü tek elde toplayıp bölgeye hükmetmek" dedi.

"ŞİİLERİ KONSOLİDE EDİYOR"

"İran İslam topraklarında Şiileri konsolide ediyor. Bu amaçla Hizbullah'ı ve Husileri kullandığı gibi Nusayri topluluğunu da benzer şekilde kullanıyor. Kaldı ki İran ve Şiilerin Hz.Ömer'e duydukları kin, Hz.Ali ile ilgili değildir. Hz.Ömer, Perslilerin kibrini yıkmış ve imparatorluğunu tarihten silmiştir. Kinleri bu yüzden" şeklinde konuşan Colani, Suriye'nin stratejik bir kavşak olduğunu ve Suriye'ye hükmedecek olan gücün bütün Ortadoğu'da etkin olacağını dile getirdi.

İran ve Esed'in ortak çıkarlardan ötürü birlikte hareket ettiğini belirten Colani, ABD'nin ise Usame bin Ladin'in askeri ve siyasal stratejisi yüzünden bölgeye asker gönderemediğini savundu. Obama'nın bu gerçeği kabul etmek zorunda kaldığını belirten Colani, El Kaide'nin amacının ABD'yi hem kalbinden vurmak hem de savaşı askeri, siyasi ve ekonomik açıdan kaldıramayacağı kadar genişletmek olduğunu söyledi. ABD'nin Ortadoğu'daki hareket kabiliyetinin zayıfladığını dile getiren Colani'ye göre ABD bu nedenle Irak'ı tümüyle İran'a bıraktı.

HUSİLER VE HİZBULLAH İRAN PROJESİ

"ABD, Irak'ı kolayca İran'a sundu, çünkü çekildiği bu bölgeye İran'ın yerleşmesinden ciddi faydalar elde ediyor. Çünkü ABD'nin amacı İran'ı El Kaide ve diğer mücahidlere karşı kiralık ordu olarak değerlendirmek istiyor. Bugün yaşadığımız hadise bu ve bu gerilim en çok İran'a zarar verecek" diyen Colani, Suriye'de İran'ın hakim olduğunu, Şii grupları bölgede mobilize ederek gücünü arttırdığını öne sürdü. Colani'ye göre bölgedeki asıl üst düzey gücü Şii milisler teşkil ediyor. Husiler ve Hizbullah'ın bölgede onlarca yıllık İran projeleri olduğunu dile getiren Colani, İran'ın bu siyasetini ilk Ebu Musab ez Zerkavi ve Yemen'de El Kaide savaşçılarının fark ettiğini ifade etti. Sünni dünyanın da İran'ın bu saldırganlığına karşı savaşın doğal gidişatını, planları ve tuzakları anlayarak yeni bir savunma doktrini geliştirmesi gerektiğini belirten Colani, "Ehli Sünnet büyük bir potansiyele ve insan gücüne sahip olmasına karşın yine de eziliyor. Dünyada hakim sömürü düzeni, bizim kendi kaynaklarımızla büyüyor ve bizim kaynaklarımızala yine bizi sömürmeye devam ediyor" dedi.

"İran ile topyetkün bir savaş istemiyoruz amacımız İran'ın İslam topraklarındaki işgalci ellerini kesmek" diyen Colani, Suudi Arabistan'ın öncülüğünü yaptığı Koalisyon'un Yemen saldırılarıyla ilgili olarak "Arap liderleri başta olmak üzere Körfez ülkelerine güvenilemez. Çünkü Arap yöneticilerin bulundukları makamın hakkını verecek kapasiteleri olmadığı gibi başarılı da kabul edilemezler" şeklinde konuştu.

"Arap yönetimleri ABD'nin güdümündedir ve bütün Arap liderleri iktidarda kalabilmek için ABD'ye vergi ödüyor. Arap liderler nasıl oluyor da hem Husilerle savaşıyor da Irak'ta Şii yöneticileri destekliyorlar ya da Yemen'de Husilerin idaresinde hükümete destek çıkıyorlar" diyen Colani, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin de ABD'ye güvenip Sina'daki "mücahid unsurları" hedef aldığını öne sürdü.

"MURSİ'Yİ SİSİ DEĞİL ABD DEVİRDİ"

Mursi'nin İsrail ile yapılan anlaşmalara sadık kalmasının hata olduğunu dile getiren Colani, bu hataların neticesi olarak İhvan'ın ağır bir bedel ödediğini savundu. "İhvan cihada dönmelidir. Çünkü Mursi'yi Sisi değil ABD devirdi ve barışçıl bir demokratik dille zalimlere karşı mücadele etmek imkansız" ifadelerini kullanan Colani, "Umarım İhvan hatasını anlar ve bu hatayı doğru tahlil ederek cihad yoluna döner" dedi.

El Kaide'den ayrılmayacaklarını açıklayan Colani, HAMAS'ın, Saddam Hüseyin'in ya da Batı tarafından hedef alınan yapıların El Kaide ile bir alakası olmadığını söyleyerek ABD'nin otoritesini kabul etmeyen her gücü El Kaide'yi bahane ederek vurduğunu savundu.

"Güç ya da iktidar istemiyoruz. İstişare yoluyla bir İslami yönetimin tesis edilmesi ve yetimlerin gözyaşlarının dindirilmesi için çalışıyoruz" diyen Colani, uzun süredir savaş halinde oldukları IŞİD ile ilgili de önemli değerlendirmelerde bulundu.

"IŞİD, NUSRET CEPHESİ'NDEN 700 MÜCAHİDİ ŞEHİD ETTİ"

IŞİD'in El Kaide lideri Eymen ez Zevahiri'yi dinlemeyerek hata ettiğini savunan Colani, IŞİD'in Irak'ta da Şii mescidlerini vurduğunu, tekfirciliğe kaydığını ve ifrata düştüğünü savundu. Öte yandan kendisinin Ebubekir Bağdadi'ye Eymen ez Zevahiri'ye bağlı olduğu için biat ettiğini söyleyerek "IŞİD, Nusret Cephesi'nden 700 mücahidi şehid etti. Deyrezzor halkına zulmetti ve Kalamun'da da bize pek çok saldırı düzenledi. İşin aslı Bağdadi'ye biat edenler aslında Dr.Zevahiri'ye biat ediyordu. Ancak o biatını bozdu ve asıl gücünü Irak'ta harcadı" ifadelerini kullandı.

"ABD hem onları hem de bizi vuruyor ancak aramızdaki sorunun çözümü neredeyse imkansız" diyen Colani, "IŞİD inşaallah Ehli Sünnete döner" şeklinde konuştu.

Nusret Cephesi lideri son olarak "Cihad kıyamete kadar sürecek. El Kaide bugün Afganistan, Mali, Somali, Cezayir ve Suriye'de savaşıyor. Bugün bütün cephelerde savaş tecrübesi kazanan elit savaşçılar El Kaide bünyesindedir. Artık Müslümanlar da anlamalı ki izzet ve şeref ancak cihad ile mümkündür. Bugün meselelerimizin çözümü cihad yolunda yürümektir" dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ali

zorlama bir fotoğraf olduğu belli..polis ve devlet pkklı intehar bombacılarına dönük çalışmalıdır.

M.Sefa

Colani gerçekten bir Devlet Başkanı gibi çok mutedil ve gerçekçi açıklamalar yapıyor. İslam'a zarar verecek söylemlerden uzak. Kuşatıcı bir İslam anlayışı var, kin gütmüyor gerçekten Allah için birşeyler yapmaya çalışıyor belliki. Allah Ondan Razı olsun, doğru yoldan ayırmasın. Fakat bir korkum da şu ki; batı bu tip mutedil komutanları ortadan kaldırmak ister Ahrar'u Şam cephesinin 45 komutanına yaptığı gibi !

mehmet yılmaz

colani, el kaideyi radikallikten kurtarıp vasata oturtan adam. hem farz olan cihadını yapıyor, hem diğer guruplara uyumlu çalışıyor hem tekfirci işide karşı savaşıp hemde esed ve şiilere karşı gereğini yapıyor. uç söylem ve çıkışlardan kaçınıyor. ALLAH yolunu açık etsin.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş