DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,4191 ₺

EURO

17,8508 ₺

ALTIN

973,15 ₺

BİST

3.281,61 ₺

Nusra lideri Esed için tarih verdi

Nusra Cephesi lideri Culani, Esed rejiminin yakında düşeceğini söyledi....

8 Yıl Önce
2015-05-28 00:22:25

Nusra Cephesi lideri Culani verdiği mülakatta Suriye'de savaşın kendileri açısından iyi gittiğini söyledi ve "Esed rejimi yakında düşecek" dedi. Culani, bizimle savaşmayanlara dokunmayacaklarını belirtti.

Al Jazeera'nin sorularını yanıtlayan Suriye'de rejim güçleriyle savaşan El Kaide bağlantılı Nusra örgütünün lideri Ebu Muhammed El Culani, Esed rejimi ile savaşlarının kendileri açısından olumlu ilerlediğini, rejimin önemli yerlerde kayıpları olduğunu ve yakında düşeceğini söyledi.

"Savaşımız ancak Şam'da bitecek" diyen Culani Esed rejiminin yakında düşeceğini savundu.

"IŞİD İLE ESED ARASINDA ORTAK ÇIKARLAR VAR"

Culani'ye IŞİD'in Nusra'ya zaman zaman neden saldırdığı da soruldu. Culani, IŞİD'in Esed rejimine karşı savaşırken kendilerine de saldırmalarının sebebinin IŞİD ile Esed rejiminin arasındaki ortak çıkarların üzerinde olduğunu söyledi.

ABD'nin Esed rejiminin gitmesini istemediğini savunan Culani, bu yüzden mevzilerinin ABD tarafından bombalandığını söyledi.

Culani Lübnan'daki tüm siyasi partilerin Hizbullah karşısında tavır almalarını da istedi ve "Esed'in düşmesi Hizbullah'ın düşmesi demek. Esed düşerse Hizbullah Lübnan'ın güneyine çekilecek ve çok zayıf bir konumda olacak" dedi.

"BİZİMLE SAVAŞMAYANA DOKUNMAYIZ"

Culani,  kontrolü altındaki bölgelerde Sünni Müslüman olmayanlara dair yaklaşımları soruldu. Culani "dinden çıkmış" olarak tanımladığı Alevi ve Dürzilerin Sünni mezhebine geçmesini istedi. Ancak bunu kabul etmeyenlere kendilerine karşı savaşmadıkları sürece dokunmayacaklarını belirtti. Culani şunları söyledi;

"Eğer silahlarını bırakır, Esed'i terkederlerse, adamlarını savaşmaları için ona göndermezlerse ve İslam dinine dönerlerse kardeşlerimiz olurlar. Ancak biz, bize karşı silah taşımayan ve Esed'in yanında savaşmayanlara da dokunmayız."

Culani, ellerindeki bölgelerde bulunan Dürzi köylerinin de güvenliğini sağladıklarını iddia etti.

Nusra Cephesi lideri, kurmak istedikleri şeriat düzeninde  Hıristiyan'ların da önemli bir yerleri olacağını da savundu.

 

.

YORUMLAR (5)

Osman Türk

Bu saatten sonra Hizbullah'i destekleyenin, Esed'i destekleyenin dininden suphe etmemek mumkun degil.El Kaide emperyalizmin usagi oldu demek ? Sozelerinizle kendinizi rezil etmeyin.

mert sayan

hadi ordan emperyalizmin uşakları sizi

farid

Hizbullahın zayıf bir konuma düşmesini kim ister?aklı olan cevap versin?

seyit ali ışık

MURSİ de aynı şeyleri söylemişti :)bu terörist gurup ayda israilden 6 milyon dolar alıyor. belgeler wikiliksde.müslüman falan değil.kör cahilce döşemeyin.

aras

hizbuşeytan ve mecusi iranın sonu işidin elinden olucak.. israilden önce şirk yuvası necef ve kerbelanın yerlebir edilmesi gerek bence...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş