DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Nusra Cephesi lideri Culani, DAEŞ'le uzlaşmayacaklarını açıkladı

Nusra Cephesi lideri Culani, DAEŞ'le uzlaşmayacaklarını açıkladı

7 Yıl Önce
2015-06-04 12:18:12
Suriye'deki silahlı gruplardan Nusra Cephesi'nin lideri Ebu Muhammed el-Culani, DAEŞ ile çatışmayı sürdürecekleri mesajını verdi.

El Cezire televizyonu, El-Kaide'nin Suriye kolu olarak bilinen Nusra Cephesi'nin lideri Culani ile yaptığı röportajın ikinci bölümünü yayınladı.

Culani, röportajda, Suriye'de DAEŞ ile aralarındaki ayrılığın yakın zamanda sona ermeyeceğini belirterek, "DAEŞ'in yaptıklarından tövbe ederek kendilerine gelmesini ümit ediyoruz, aksi takdirde onlarla mücadeleye devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

Nusra Cephesi'nin yaklaşık yüzde 30'unun yabancı savaşçılardan oluştuğunu açıklayan Culani, bunların içinde çok sayıda Asyalı, Rus, Çeçen ve az sayıda Amerikalı ile Avrupalı olduğunu söyledi.

Culani, İran'ın Suriye'deki rolüne ilişkin de "İran'ın buradaki kollarını keseceğiz, İran da kendi içinden halledilecek" iddiasında bulundu. Esed rejimini destekleyen İran'ın Suriye'ye kendi askerlerini göndermediğini, sadece milis kuvvetlerini ve askeri uzmanlarını gönderdiğini belirten Culani, bu gruplarla savaşmaya devam edeceklerini söyledi.

Culani, ABD'nin Irak'ı işgal ettikten sonra bu ülkeyi İran'a altın tepsi içinde sunduğunu öne sürdü.

El Cezire'de röportajın geçen hafta yayınlanan kısmında Culani, DAEŞ'in Suriye'de kendilerine yönelik ana tehditlerden biri olduğunu belirtmiş ve kışkırtılmadıkları sürece Batı'yı hedef almayacaklarını vurgulamıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş