NPR: Uygurlar, Pekin'in baskısından kurtulmak için dini kitapları yakıyor

Amerikan Halk Rasyosu'nunda (NPR) yayımlanan bir haberde, Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Uygur halkının, Pekin'in baskısından kurtulmak için İslam dini ile ilgili kitapları evlerde yaktıkları açıklandı.

22.11.2020 08:52:45

Amerikan Halk Rasyosu'nun (NPR) dünkü bir haberinde, Müslüman Uygur azınlığın Pekin'deki yetkililerin baskısından kaçmak için İslam dini ile ilgili kitaplarını yakmaya başvurduğunu bildirdi.

Haber, Çin'in Doğu Türkistan'daki (Sincan) Müslümanların manevi, eğitimsel ve kültürel yaşamını hedef alan kısıtlamalarını artırdığını gösteriyor.

Haberde, Müslüman ailelerin Çin güvenliğinin baskınlarından korktukları için İslam diniyle ilgili kitaplarını yaktıkları ve izlerini evlerinde sakladıkları belirtildi.

Amerikan radyosunun haberinde, yıl içinde polis ofislerine nakledilen ve ardı ardına yazışmaları ve internetteki siyasi görüşleri hakkında haftalarca sorgulamaya maruz bırakılan 14 Müslüman Uygur erkeğin örneği de yer alıyor.

Haber, sorgulamaya maruz kalan Uygurluların suçlarının İslami kitaplar satın almak olduğunu ortaya koyuyor.

Haberde Müslüman bir yayıncının "bölgedeki her aile, dini kitaplarını yakıp, yanan külleri tuvalete attığını" söyledi.

Çin'den kaçan ve yurtdışından kitap yayınlamaya devam eden yayıncı, en az 40 akrabası dini inançları veya kendisiyle olan ilişkileri nedeniyle tutuklandı veya hapis cezasına çarptırıldığı için kimliğinin belirlenmemesini istedi.

Yayın ağındaki birçok kişi tutuklandı veya ülkeden kaçtı.

Amerikan radyosu NPR, Çinli yetkililerin Ningxia ve doğu Henan Eyaletindeki neredeyse tüm camileri kubbelerini ve Arapça harflerini kaldırarak "yenilemeye" zorladığını söyledi.

Pekin, 2018'den beri Henan'ın başkenti Ningxia ve Zhengzhou'da Arapça konuşulan yüzlerce okulu ve İslami okulu kapattı.

Habere göre imamların artık onaylanacak yeni bir program kapsamında siyaset eğitimi dersleri alması gerekiyor.

Program aynı zamanda sadece ailelerinin kayıtlı olduğu bölgede hizmet verebileceklerini belirtiyor, bu da yüzlerce gezici imamın tecrit edilmesine yol açıyor.

Kaynak: NPR

 

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)