DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,8987 ₺

EURO

16,8260 ₺

ALTIN

943,56 ₺

BİST

2.389,01 ₺

Newsweek Türkiye için iç savaş öngörüyor

Amerikan yayın organı Newsweek “2016’da Ortadoğu’yu Şekillendirecek Dokuz Olay” başlıklı yazısında Türkiye için iç savaş öngördü.

7 Yıl Önce
2016-01-05 16:34:05

TİMETÜRK I MELAHAT KEMAL

Jack Moore tarafından Newsweek dergisinde kaleme alınan yazıda 2016'da Ortadoğu'yu şekillendirecek olaylar arasında Musul'dan, İsrail- Filistin ilişkilerine kadar uzanan dokuz maddelik bir sıralama yapıldı. Moore, bu dokuz madde arasında Türkiye'de iç savaş çıkabilme ihtimalini dile getirdi.

Yazıda yer alan dokuz madde şöyle:

1- Musul

ABD öncülüğündeki koalisyonun verdiği hava desteği ile Irak güçleri ve yerel Sünni aşiretler, 2015 yılı sonunda IŞİD'in elindeki Ramadi'nin kontrolünü ele geçirdi. Bu olay ardından Bağdat ve Washington yönetimleri yüzünü, IŞİD'in 2014 Temmuz'unda ele geçirdiği Musul'a döndü.

Ramadi'den üç kat daha büyük olan Musul'da Irak ve Kürt güçlerini çok daha zorlu bir mücadele bekliyor. Diğer taraftan Irak başbakanı Haydar Abadi, 2016 yılında IŞİD'e ölümcül darbenin vurulacağını açıkladı. Bu öngörüler anında değişebilir. Muhtemel bir Musul harekatında 2016 yılının en büyük savaşlarından biri yaşanacak.

2- Masadaki Suriye Barışı

Suriye iç savaşı Mart ayında altıncı yılına girecek. BM Güvenlik Konseyi, Aralık ayında Esed rejimi ile muhalifler arasında yürütülmesi planlanan barış tasarısını oy birliği ile kabul etti. Muhalefeti kimin temsil edeceği henüz bilinmiyor. Barış tasarısı iki taraf arasındaki görüşmelerin Ocak ayında başlamasını ve iki yıl sürecek geçiş dönemi içinde birlik hükümeti kurulması ve liderlik seçiminin yapılmasını ön görüyor.

BM çözümü Esed'in durumundan bahsetmezken, yönetimde kalması ya da gitmesi batılı güçleri ve Şam'ın müttefikleri Moskova ve Tahran'ı ayrı düşürebilir. Yeni yıl daha fazla diplomasi, daha fazla görüşme ve muhtemelen askeri çıkmazda olan ülke hakkında sonuca varılması için daha fazla ertelemeye sahne olacak.

3- IŞİD'in Libya'ya Kayması

ABD öncülüğündeki koalisyon ve Rusya, IŞİD'in Irak ve Suriye'deki üslerine hava saldırısı düzenlerken, IŞİD'e karşı mücadele Ortadoğu dışına taşınacak: Kuzey Afrika.

IŞİD Sirte'de gücünü pekiştirerek Libya'da kendine bir geri çekilme noktası oluşturdu. Ülkede bir birlik hükümeti kurulması tartışmalarının oluşturduğu siyasi boşluk IŞİD'e Libya'daki varlığını genişletme imkanı verdi.

IŞİD Kuzey Afrika'da büyürken, Libya'nın kaynakları risk altına giriyor. Bu durum ayrıca Avrupa'nın güvenliğini de tehlikeye atıyor. Zira İtalya, Kuzey Afrika'ya Akdeniz üzerinden yarım günlük bir deniz yolculuğu kadar yakın. Fransa, Libya'ya keşif uçuşlarını başlatmış durumda; ABD Kasım ayında Libya'daki IŞİD liderini öldürdü; ABD özel kuvvetleri Libya topraklarında görüldü. Uluslararası güçler 2016 yılında askeri bir harekata hazırlanıyor.

4- Suudi Arabistan ve İran arasındaki Sünni-Şii Rekabeti

2015 yılında Suudi Arabistan, Yemen'deki İran destekli Husi güçlerine karşı Sünni müttefikleri ile askeri bir harekat başlattı. Riyad ayrıca Suriye'de İran'ın müttefiki Esed'e karşı savaşan muhalifleri destekliyor. Suudi Arabistan'ın bu hamleleri İran'ın bölgedeki Şii liderliğine karşı etkisini arttırmaya yönelik bir girişim.

Nükleer anlaşmanın ardından İran'ın bölgedeki kararlılığı Riyad'ın korkularını daha da arttıracak. Yaptırımlar ile dondurulmuş olan yatırımlar, nükleer anlaşmanın ardından Ruhani'nin ılımlı yönetimi altındaki ülkeye akıtılacak. İran ile Batı'nın ilişkileri iyileşirken Tahran ile Riyad arasındaki tansiyon bâki kalacak. Mezhep rekabeti 2016 yılında vekalet savaşının olduğu Yemen ve Suriye gibi bölgelerde devam edecek.

5- İsrail ve Hizbullah'ın Sınır Ötesi Çatışmaları

Hizbullah komutanı Samir Kantar'ın Aralık ayında Şam'da öldürülmesinden sonra, Lübnan'ın Şii militan grubu lideri Hasan Nasrallah açık bir biçimde İsrail'i suçladı. Maddi ve siyasi olarak İran tarafından desteklenen ve Esed'in müttefiki olan grubun intikamını alacağını söyledi.

Karşılığında İsrail ordusu güney Lübnan sınırına tahkimat yaparken genel kurmay başkanı, misillemede bulunduğu takdirde Hizbullah'a sert bir karşılık verileceğini söyledi. Her ne kadar savaş sözlerde kalsa da 2016 yılında çatışmanın şiddetlenmesi muhtemel görünüyor.

6- Gazze

İsrail savunma yetkililerine göre Gazze, İkinci İntifa'dan ve 2000 yılındaki ayaklanmadan sonra 2015 yılında en sakin senesini geçirdi. Hamas, 2014 yılındaki çatışmanın ardından varılan 50 günlük ateşkesi korudu.

İsrailli uzmanlara göre grubun İran'la ilişkilerini yavaş yavaş kesmesinin ardından yaşanan maddi sıkıntılar ve Gazze'de yaşanan enerji ve yeniden yapılanma sıkıntısı yüzünden grup hayatta kalmak için İsrail ile yeni bir çatışmayı en iyi alternatif olarak görmekte. Bu da 2016 yılında yeni bir şiddet dönemine girileceği anlamına geliyor.

7- Abbas ve İsral-Filistin Barışı

Filistin'in 80 yaşındaki başbakanı Mahmud Abbas 10 yıllık iktidarının ardından 4 yıl daha yönetimde olacak. 2015'te yaşanan Bıçaklama olayları dalgası, araba saldırıları ve Batı Şeria ve Kudüs'teki çatışmalar, Filistin halkının yaşlı liderinin İsrail ile barış görüşmeleri noktasında “diplomatik İntifa'da”yı başaramadığını düşünüyor.

Yapılan son anketlere göre Filistinliler'in üçte ikisi Abbas'ın istifa etmesini istiyor. Bu yüzden uzmanlar Filistin siyasetinde “krizin kapıda” olduğunu söylüyor ki bu tür bir kriz Batı Şeria ve İsrail-Filistin barış sürecini sarsacaktır. 2015 yılında Abbas'ın istifa edeceği söylentileri gündemi işgal etti. Eğer 2016 yılında böyle bir şey gerçekleşirse, Filistin on yıldan sonra belki ilk kez liderlik değişikliği yaşayacak.

8- Türkiye'de İç Savaş

İktidar partisi AK Parti'nin Haziran seçimlerinde meclisteki üstünlüğünü kaybetmesinin ardından PKK ile yapılmış olan iki senelik ateşkes son buldu. Bu durum ülkenin güney doğusunda güvenlik durumunun girdaba girmesine sebep oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri, PKK'nın Türk güvenlik güçlerine saldırılar gerçekleştirmesine karşılık olarak bir dizi operasyon gerçekleştirdi. Şiddetin yeniden canlanması ve AK Parti'nin HDP'ye karşı yürüttüğü olumsuz kampanya Ahmet Davutoğlu'nun Kasım'da çoğunluğu elde etmesine sebep oldu. Ancak bu sonuç Kürd halkı arasında tansiyonun artmasına yol açtı.

Aralık ayında Türkiye'nin güney doğusunda HDK'nın şemsiyesi altındaki bazı Kürt gruplar, Kürt bölgelerinde özyönetim çağrısında bulundu. Kürt hareketlerinin Ankara'dan ayrılmasının beklendiği, Türk liderliğinin Kürt terörü olarak gördükleri şeye şiddetli karşılık verdiği bir ortamda ne Cumhurbaşkanı Erdoğan ne de Başbakan Davutoğlu Kürtlere ciddi bir imtiyaz önermiyor. Ateşkes çok uzakta görünürken çatışmanın küllerinden yeniden doğduğu görülüyor.

9- ABD Seçimleri

8 Kasım 2016'da yapılacak olan ABD seçimleri Obama'nın başkanlığındaki sekiz yıllık Demokrat yönetimine son verecek. Cumhuriyetçilerin adayları Donald Trump ve Marco Rubio ve karşılarındaki Demokrat adaylar Hillary Clinton ve Bernie Sanders, Ortadoğu'nun en büyük meselelerine farklı bakış açıları ve siyasi duruşlar getirecek. Trump, Müslümanların Amerika'ya girişini engelleyeceğini söylerken Clinton'un meşruiyeti ise Libya'da kilitlenmekte.

Cumhuriyetçilerin yüzde doksanı ABD'nin IŞİD'e karşı harekatlarını yeterince saldırgan bulmuyor ve Cumhuriyetçi eğilimli Amerikalıların yüzde altmış dokuzu IŞİD'le mücadele için Irak ve Suriye'ye kara ordusu gönderilmesinden yana.

Eğer Beyaz Saray 9 Kasım'da kırmızıya dönerse Ortadoğu'ya daha fazla müdahil olan bir ABD ile karşı karşıya kalacağız.

.

YORUMLAR (25)

Filistinli ubeyd

Müsluman türk oğlu,zaten 100 yildir bu anlamsiz politukalariniz uygulaniyor. Ve Kürtlere yapmadiginiz vahset kalmadi. Kurdtlerin bireysel degil millet olmaktan kaynaklanan kollektif haklari taninmalidir.

abdullah birisi

eğer pkk güneydoğudan çıkıp çekilse ve de kürt halkının çoğunluğu hdp ye oy verirse operasyonlar durmayacak. burada akp-pkk ittifakıyla başkanlık amaçlanıyor. yani tepedeki zatın kürt oylarına ihtiyacı var. başkan olsa eğer pkk çekilmese bile operasyonlar bitecek.

Mehmet OLGUN

ZAZA; Ben neye kime karşı ne atıfta bulunuyorum ve sen neden bahsediyorsun...12 Eylül Darbesi sırasında dönemin ABD Merkezi Haberalma Ajansı CIA Türkiye Masası İstasyon Şefi Paul Henze askerî müdahaleyi haber alırken, haberi ulaştıran diplomatın '[y]our boys have done it' (seninkiler yaptı/bizim çocuklar işi bitirdi) şeklindeki konuşması, 12 Eylül Darbesi içinde ABD'nin rolü konusuna atıfta bulunuyorum.Newsweek Türkiye için iç savaş öngörüyorken ben de diyorum ki; 'SİZİN DEDİĞİNİZ, PLANLADIĞINIZ DURUM OLMAYACAK, BU SEFER BİZİM ÇOCUKLAR İÇ SAVAŞA DA BÖLÜNMEYE DE İZİN VERMEYECEK'

Zaza Dilsoz

Ferzende koçu, o laflarin tamamini sana iade ediyorum.herkes kendi ahlakini ortaya koyar.senin ne mal oldugun belli. Sulaleni sayip dokmussun.generallerin kafasiyla konusuyorsun.100 yildir tekrarlanan yalanlarinizdir bunlar. Cok sukur biz Allaha iman etmis musluman Kürtleriz.Devletin sana bedava verdigi su ve el3ktrik Kurfistan barajlarindan cikiyor.100 yildir somurdunuz yer alti ve yerustunu Kurdistanin.Senin agirligin kadar para oduyoruz su ve elektrige.tanklarin oldurdugu 100 lerce Kürd cocugunun katillerisiniz.

Ferzende KOÇU

Yorumları okudumda,bedava sağlık,elektrik,su hizmeti alan üstüne doğum yardımı alan şu bedavacı kendini Kürt kisvesine büründürmüş Kripto faşist ermeni komitacılar yorum yapmış devlet tanklarla çoluk çocuk katlediyor diye..utanmaz arsız, neden sözde o çocukların yerine sen savaşmıyorsun ozaman? Konya Ereğlisinde ne kadar rahat yaşıyorsun çakma Kürt..Gerçek Müslüman Kürt halkı burda pekaka yüzünden hastaneye gidemiyor. hainler yüzünden devletin sağlıkcısına bile kurşun sıkan o hainler çogu suriyeden kobaniden gelme hristiyan milliyeti belli olmayan soysuz eteklililere sende katıl sıkıysa.

Mehmet OLGUN

Sizin istediğiniz bu ama kusura bakmayın baylar 'BU SEFER BİZİM ÇOCUKLAR BAŞARACAK'...

G.Antepli

Türkiye cumhuriyetinde turk halkının sessiz duruşu ses cikarmayisi,vatan hayinlerinin dilini uzatmış bu bir başka ülkede olsa bir terör saldırısını bile savunmaya kalksa linç ederler EY turk evlatları sessiz kalırsınız yeter 50 milyon tutkun denetlenmesi lazım artık.Yaşasın milletimiz dalgalanan bayrağımız.

Şemmas

PKK komunist, marksist, ırkçı, ateist, İSLAM'a ve müslümanlara düşman, dış ve iç odakların maşası, şiddete dayalı kanla beslenen terorist bir örgüttür. HDP PKK'nın siyasi uzantısıdır yani aynıdır. PKK ve HDP komunist ideolojiye bağlı şiddete dayalı, islam ve özgürlükten uzak bir devlet (KOMUNİST DİKTATÖRLÜK) kurmak istemektedir. Şimdiye kadar EN ÇOK KÜRDÜ PKK ÖLDÜRMÜŞTÜR. Geçmişi ortadadır. PKK kendisine tabi olmayan yada itiraz edenlere asla hayat hakkı tanımaz. Özgürlük ve barış vs. söylemleri tamamen yalandır. Bunlara manen bile olsa destek olmak bunlar gibi olmaktır.

Zaza Dilsoz

Mehmet Olgun,yaşi 18 in altinda olup oldurulen 80 tane cocuk var.En kucugu 35 gunluk.sen 35 gunluk bebege de terorist diyorsan 60 yasinda oldurulen taybet teyzeye de terorust diyorsan kendi insanligi git sorgula sonra gel burda vatan millet sakarya edebiyati yap. Unutma ki irkcilik bir hastaliktir.esad bile bu kadarini yapmamisti ona bari bu iftirayi atma.20 bin asker, sas komandolari johler tanklar toplar 20 generalle hangi sivilin korunmasindan bahsediyorsun.100 yil once Seyh sait,seyyid riza ve said nursiye de aynisini yapti bu devlet.bugun mezar yerleri bile belli degil.

Mehmet OLGUN

ZAZA; TÜRK ASKERİ VE POLİSİ MEVCUT OPERASYONLARDA GÜNAHSIZ VATANDAŞI VURMUYOR, ÖLDÜRÜLENLER TERÖRİSTTİR...ÖLDÜRÜLEN BU TERÖRİSTLERE YARDIM VE YATAKLIK EDEN DE, DESTEK VEREN DE, SAVUNAN DA BENİM İÇİN AYNI ŞEKİLDE 'TERÖRİSTTİR.ORADA ÖLEN GÜNAHSIZ GARİBANLARIN KATİLİ PKK'DIR. DEVLET DEĞİL. EĞER DEVLET YÖNETİMİ ESED GİBİ DAVRANSAYDI, OPERASYON SADECE BİR GÜN SÜRERDİ. BU KADAR UZUN SÜRMESİNİN SEBEBİ GÜNAHSIZ SİVİL HALKIN KORUNMASIYLA İLGİLİDİR.

Zaza Turan

Ubeydullah bir gün hepimiz Allaha hesap vereceğiz elbet te neden hala fitne ve fesadın arkasında koşturusunuz.PKK ve onun uzantılarına yapılanı neden Kürtlere yapılıyor algısı oluşturuyorsun.Kürtler ve Türkler herkes gibi bu ülkenin asli unsuru.Neden Kobani olaylarında öldürülen insanların ölümüyle ilgili PKK faşizminden bahsetmiyorsun.Neydi vahşice katledilen Yasin Börü ve arkadaşlarının suçu neden inkar edilir bunlar.Her fırsatta tanktan toptan bahsedersiniz.Şu eline silah verilmiş zavallı fakir çoçukların kandırılmışlığından bahsetmezsin.

ubeydullah

Kawa,adin hem kawa olacak hem de Kürtlere yapilan zulmu alkişlayacaksin öyle mi. Türk kokenli oldugun cok acik. Bari ahlak yoksunu olmayalim.Kimse teroru savunmuyor. Sivil Kürt halkina kadin ve cocuklarina yapilanlar ortada.Bir insan vicdanini ve imanini yitirmediyse Kurtlere yapilani gorur. Senin gibi Kürt nicki kullanmakla Kürt olunmuyor vicdanli ve imanli da olunmuyor.Sonucta Allaha hesap verecegiz.

Kawa Demirçioğlu

Zaza Dilsoza hangi Kürt il ve ilçesinden bahsediyorsun Dilsoz.İma ettiğin o şehir ve ilçelerin ekseriyetinde hiç heveslenme hayat devam ediyor.Örgütün dağ ve şehir yapılanmasının kendince kurtarılmış bölge ilan ettiği yerlerse kastın o il ve ilçelerde belli mahallelerden ibaret il ve ilçelerin geneli değil.Karayılanın sivillere ateş açın talimatını neden görmezden gelirsin.Kimin küfürden yana olduğu belli olduğu gibi terörün zulmünün de biteceği açık.Terörle Mücadele bu ülkenin geleceğine,istikbaline dönük.Oradan iddia ettiğin gibi Kürtlerimize yönelik bir girişim değil Çawreşamın anladın?

Zaza Dilsoz

Mehmet Olguna, Allah sizin cocuklara firsat vermedin. Tank ve toplarla Kürt il ve ilcelerini yerle bir ettiniz. Saslarla jöh ve ozel timlerle kadin cocuk demeden katlettiniz.Unutma ki küfür devam eder ama zulüm devam etmez.

Mehmet OLGUN

Zaza; anlama konusunda bir sorunun var galiba. Orada öldürülen masumların, garibanların katili PKK dır. Yine söylüyorum sen de dahil olmak üzere; teröre, teroriste eğer desteğin varsa sen de benim için teröristin. Mantık bu kadar basit. Ölen garibanların bir tanesini bile güvenlik güçlerimız öldürmedi. Ancak teroriste kalkan olursan bu devlet sana da gereğini yapar.

Müslüman türkoğlu türk

Doğuda operasyon tüm hızıyla sürmeli Kürdünde Türkünde düşmanı PKK ezilmeli. Baskı altında kalmış pkk ya mecbur edilmiş mazlum gariban halkımız anlayışla karşılanmalı, bireysel hürriyetler sonuna kadar tesis edilmeli Koruculuk sistemi daha kapsamlı ve yaygın hale getirilmeli Bölgenin değerleri olan aşiret tarikat medrese STK ve hüdapar gibi yapılarla oturup konuşulmalı İdam cezası geri getirilmeliPKK ve yandaşlarınım ekonomik yapılanmasına el konulmalı Bir çok kimse acil vatandaşlıktan çıkartılmalı mevcut terörü destekleyen belediyeler lağv edilmeli buradaki terörle ilintili olanlar konulmalı

mehmet

genelde saçmalamış ama kısmande haklı

El Kurdi

Kürtturk kardestir,diyarbakirli vezaza turan nickini kullanan ve gercekte turk olan sevgili arkadasim, kürt olmadigin halde kendini kurt gibi gostermeye calisiyorsun.ve ayni kisi olmana ragmen neden farkli kürt nickleriyle ayri kisilermis gibi yorum yapmissin.sen boyle yaparsan senin samimiyetine ve savundugun goruslere biz Kürtlerin inanmasi mumkun mu.Yazdiklarina resmi yalanlara havuz medyasina bakip inanmak sana ne kadar kolay geliyor.Surdaki sivillerle konuş esnafla halkla konus.Onlar ne diyorsa o sekilde kabul edelim.

Diyarbakırlı

Zaza dilsoz çok yiğitsin madem meydanda söyle dediklerini oradan atıp tutması kolay.Yeter artık Kürt ismi üstünden duygu sömürüsü yapma artık her Kürt sizin gibi düşünmek zorunda değil.Biz bu vatanı seviyoruz ve inşallah gelecek yüzyılları Türkiye olarak hep birlikte kuracağız.Geleceğe güzel adımlarla yürüyüp Kürt ve Türk şimdi olduğu gibi et ve tırnak gibi olacağız.Hayal kuranlar ayrılık rüyası görenler,dış güçlerin maşası olmuş her kim ise,hangi örgüt ise bu birlik karşısında hüsrana uğrayacak.Bende bu ülkenin bir Kürdüyüm.

KürTürk Kardeştir

Neden bu eli silahlı çeteler ilçelerden çıkarsa bölge halkı felaha erer demiyorsun.Devletin kendi sınırları içindeki silahlı gruplara operasyonu kınamak hoşuna gidiyor da neden bölgede olanlara bakarak PKK ve onun şehir yapılanması olan YDG-H yi kınayıp bu topraklardan çıkması gerekir diyemiyorsun terör istemediğini ima eden kardeşim Ubeydullah.Biz müslüman Kürtleriz de PKK ve onun uzantılarının neye ait olduklarına dair süphem var Dilsoz Zaza tank ve çocukların katili PKK diyemiyorsun.Esas katil bunlara sarılan pohpohlıyan zihniyet.

Kava Demirçioğlu

Ubeydullah evini barkını terk eden bu insanlar neden devlete sığınır?Israrla söylüyorum eli silahlı teröristler sokaklara döşedikleri tonlarca bombalarla çiçek dağıtmıyorlar ölüm dağıtıp kaosa sebep olmaya çalışıyor.Ayrıca neden eli silahlı tutan o hainlere terörist diyemiyorsun.Onlara terörist deyince aklına neden Kürtlük geliyor?Bu sebeple mi bölge sakinlerine geri dönemezsiniz mallarınıza el koyarız diyor bu teröristler bu Kürtlere değilde kime karşı yapılıyor peki.Her devlete bağlılık bildireni neden Türklükle itham edersin?Bunu bil teröristler ayrı Kürtler ayrı.idrak et artık.

demirkan kıran

Sivilleri öldüren ve sıkıştıkça daha açık yalanlar söyleyen pkkyı savunmak...Bu da mümkün.Güneş,gözleri kamaştıracak kadar aydınlatıcıdır.Ama gözünüzü kaparsanız karanlıklar içinde kalırsınız.

Konya Ereğlisi

Tank ve toplarla evler ve apartmanlar mahalleler yerle bir edilirken,cocuk yasli ve kadinlar katledilirken Kürtlerin sessizce bunlari izlemedi mumkun gorunmuyor ve maalesef adamlar hakli.Kurtleri halen imha inkar ve katlediyoruz.Filistinde bile israilin yapmadiklarini yapiyoruz.Netanyahu bir cocuk oldurdu diye demedigimizi birakmadik ama ondan hicbir farkimiz kalmadi.

Ahmet Çekmez

Senin adamlara haddini devletimiz ve milletimiz misliyle gösterecektir. Şüphen olmasın. Seçimle alamadığını şımarıklıkla, talanla alamazsın. Adam olun milleti ayağa kaldırmayın kaybeden siz olursunuz.

TUNCER

BU CÜMLELERDEN İÇ SAVAŞ KAVRAMI NASIL ÇIKARDINIZKİ. İÇ SAVAŞ SURİYEDE VAR. IRAKTA VAR. YORUMU OKUDUM HİÇTE HİÇ SAVAŞ ANLAMI ÇIKMIYOR

Görüş Bildir Bizimle Paylaş