DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Netanyahu'ya 'gözaltı'

İsrail Başbakanı Netanyahu'nun savaş suçu nedeniyle gözaltına alınması için başlatılan imza kampanyasına katılanların sayısı 80 bini aştı.

7 Yıl Önce
2015-08-25 23:38:52

Yazılımcı Damian Moran tarafından başlatılan ve İngiltere Parlamentosu'nun internet sayfasındaki imza kampanyaları bölümünde yer alan kampanya, Netanyahu'nun "Gazze'de işlediği savaş suçlarından" ülkeye geldiğinde gözaltına alınması için İngiliz hükümetine çağrıda bulunuyor. Bu ay başında başlatılan imza kampanyasına şimdiye kadar 81 bin 544 kişi destek verdi. Kampanyanın açıklama bölümünde, "Netanyahu eylül ayında Londra'da temaslarda bulunacak. Uluslararası hukuk kapsamında Netanyahu, geçen yıl 2 bin sivili öldürmekten, işlediği savaş suçlarından dolayı Birleşik Krallık'a geldiğinde gözaltına alınmalı" ifadesi yer alıyor. Sadece İngiliz vatandaşları ile İngiltere'de ikamet edenlerin destek verebildiği kampanyanın 100 binin üzerinde kişinin desteği alması halinde, konunun parlamentonun gündemine taşınıp taşınamayacağı tartışılacak.

"Kampanyaya destek vermeye devam etmeliyiz"

İngiltere'deki aktivistler, kampanya gerekli desteği alsa bile hükümetin bu durumu görmezden geleceğini ifade ediyor. Geçen yıl Gazze'de yaşananlara dikkati çekmek amacıyla böyle bir kampanya başlattığını belirten Damian Moran, yaptığı açıklamada, "İngiltere'deki siyasiler ve Başbakan David Cameron İsrail'e destek veriyor. İngiliz hükümeti ile İsrail arasında silah ticaretine ilişkin anlaşmalar yapılmıştı. İngiliz hükümeti, Gazze'deki saldırılarda İngiliz silahlarının kullanılıp kullanılmadığına dair kesin bir şey söyleyemiyor. Ben bazı konulara açıklık getirilmesini istedim sadece" diye konuştu. Konunun yetkililer tarafından gözardı edilmesini istemediğini belirten Moran, İngiltere ve İsrail arasındaki yakın ilişkinin altını çizerek, konunun parlamentonun gündemine taşınmasından umutlu olmadığını bildirdi. Kampanyaya destek verilmesi için çağrıda bulunan İngiltere'deki savaş karşıtı grup "Stop the War Coalition"un organizatörlerinden aktivist Lindsey German de AA muhabirine yaptığı açıklamada, İngiliz Parlamentosu'nun Filistin halkının yaşadıklarını bilmezden geliyormuş gibi yaptığını söyleyerek, "Yıllardır bu durumu değiştirmek için birçok kampanya yürütüldü. Bu kampanyanın da gözardı edilmesi muhtemel. Ancak bu kampanyaya destek vermeye devam etmeliyiz" dedi. German, yasalardan ötürü Netanyahu'nun İngiltere'ye geldiği zaman gözaltına alınmasının beklenmediğini dile getirerek, "Ancak Netanyahu'nun İngiltere'yi ziyareti sırasında çok katılımlı birçok gösteri olacağını düşünüyorum. Bu kampanya, Netanyahu'nun İngiltere'de istenmediğini gösteriyor" diye konuştu.
Öte yandan İngiliz hükümeti, parlamentonun sayfasında yer alan ve 10 bini kişinin imzasını alan imza kampanyalarına cevap vermekle yükümlü.

Buna göre, Moran'ın kampanyasına İngiliz hükümetinden verilen cevapta şu ifadeler kullanıldı: "Uluslararası ve Birleşik Krallık yasaları kapsamında, Başbakan Netanyahu gibi, ziyarette bulunan yabancı devletlerin liderlerinin dokunulmazlıkları bulunuyor. Bu kişiler gözaltına alınamaz veya tutuklanamaz. Geçen yıl Gazze'deki saldırıların korkunç bir kayba neden olduğunun farkındayız. Başbakan Cameron'ın da dediği üzere, bölgede yaşanan şiddetten dolayı hepimiz derinden üzüldük. Gazze'nin yeniden inşası kapsamında yürütülen uluslararası çabalarda İngiltere ön sıralarda bulundu. Ancak Başbakan Cameron, uluslararası insancıl hukukun sınırları kapsamında, İsrail'in kendisini savunmak için alacağı orantılı tedbirler hakkının İngiltere tarafından tanınması konusunda her zaman açıktı."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş