DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Nepal’de okullar açıldı

Nepal’de 25 Nisan’da ve 12 Mayıs’ta meydana gelen ve binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan yıkıcı depremlerin ardından ara verilen eğitime başlandı.

7 Yıl Önce
2015-06-01 11:13:24

İha'nın haberine göre; 25 Nisan'da 8 bin kişinin hayatını kaybettiği 7.9 ve 12 Mayıs'ta da 7.3 şiddetinde depremin yaşandığı Nepal'de eğitime ara verilmişti. Nepal hükümeti tarafından Katmandu bölgesinde Mayıs ayı boyunca tüm okullar kapatılmıştı. Deprem nedeniyle binlerce okulun zarar gördüğü Nepal'de bugün eğitime yeniden başlandı.

Depremden zarar gören okulların birçoğunun bambu, tahta ve branda kullanılarak geçici bir süre için onarıldığı bildirildi. Bugün yeniden başlayan eğitimler kapsamında sınıflarda öğrencilerin deprem felaketinde yaşadığı travmayı atlatabilmesini sağlamak için grup olarak yapılacak faaliyetlere öncelik verileceği ifade edildi. Hükümetin 15 bin geçici eğitim merkezi açmayı planladığı kaydedildi. Okullarda günlük eğitimlerin kısa süreceği belirtilirken, oyun oynamaya ve kültürel aktivitelerde bulunmaya odaklanılacağı bildirildi. BM tarafından çocukların psikolojik gelişimlerini pekiştirmek amacıyla yapboz ve resim kitabı gibi eğitim malzemeleri dağıtıldığı öğrenildi.

Nepal Eğitim Bakanlığı yetkilisi Lavadeo Awasthi yaptığı açıklamada, geçici eğitim binalarının gelecek 2 yıl boyunca hizmet vereceğini, depremden zarar gören binaların da restore edilmesi gerektiğini belirtti.
UNICEF yetkilisi Shiva Bhusal ise, birçok ailenin çocuklarının güvenliği için endişe duyduğunu bildirerek, farklı oyun malzemeleri ile meşgul olan çocukların oldukça mutlu olduğunu belirtti. Ülkenin başkenti Katmandu'da bulunan bir okulda görevli öğretmen Lila Nanda Upadhyay, okulların yeniden açılmasının son derece önemli olduğunu kaydetti.

Nepal'de 25 Nisan'da meydana gelen 7.9 şiddetindeki deprem ve daha sonra meydana gelen sarsıntılar nedeniyle yaklaşık 8 bin okul zarar görmüş, 25 binden fazla sınıf da kullanılamaz hale gelmişti. Felaketin vurduğu bölgelerin başında gelen Gorkha, Sindhupalchok ve Nuwakot'ta okulların yüzde 90'ından fazlası zarar görmüştü. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

mustafa osman

sadece tipe bile bakilarak anlasilabiliyor hdp'li olduklari.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş