SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO

Nepal’de muson yağışlarında 65 kişi öldü

Nepal’de etkili olan muson yağmurlarında, 65 kişi hayatını kaybetti.

Nepal’de muson yağışlarında 65 kişi öldü
15.7.2019 13:16:24

Nepal, Bangladeş ve Hindistan'ın kuzeydoğusunda etkili olan muson yağmurları, ölümlere neden olmaya devam ediyor.

30 KİŞİDEN HABER ALINAMIYOR

Nepal'de etkili olan şiddetli yağışta, en az 65 kişi hayatını kaybetti. Nepal polisi açıklamasında, şiddetini artıran muson yağmurlarında 30 kişiden haber alınamadığını ifade ederek, 38 kişinin de yaralandığını söyledi.

16 BİN 520 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Nepal'de polis, yağışların şiddetini arttırdığı perşembe gününden bugüne ülke genelinde en az bin 400 kişiyi kurtarmayı başardı.

Nepal İçişleri Bakanlığı açıklamasında, 16 bin 520 ailenin yaşadıkları bölgelerden ayrılmak zorunda kaldığını duyurdu. Ekipler bölge halkını tahliyeye devam ederken, ülkenin güney sınırında bulunan Bara bölgesine geçtiğimiz günlerde en az 400 milimetre yağış düştü. Meteoroloji yetkilileri, gelecek 48 saat içinde bazı batı bölgelerine 250 milimetre yağış düşmesi beklendiğini bildirdi.

NEHİR TAŞTI

Nepal'in yanı sıra şiddetli yağışın vurduğu Bangladeş'te bulunan Rohingya mülteci kampında da can kayıpları yaşandı.

Bölgeyi vuran muson yağmurlarında milyonlarca kişi, yükselen sel sularından etkilendi. Gelecek günlerde yağışın, şiddetini artırarak devam etmesi bekleniyor.

Meteoroloji yetkilileri, bir milyondan fazla Rohingyalı mültecinin kaldığı Bangladeş'in Cox's Bazar kentine bu ay en az 58,5 santimetre yağış düştüğünü duyurdu. Nisan ayından bu yana görülen yüzlerce toprak kayması sonucu kampta kalan en az 10 kişi hayatını kaybetti.

Hindistan, Bangladeş ve Çin'i sulayan Brahmaputra Nehri'nin suyunun taşması sonucu Hindistan'ın kuzeydoğusunda bulunan Assam eyaletinde, 1.800 köy sular altında kaldı. En az 1 buçuk milyon kişinin yaşadıkları bölgeleri terk etmesine neden olan olayda, 10 kişi de hayatını kaybetti.

HİNDİSTAN'DA 14 KİŞİ ÖLDÜ

Hindistan'da etkili olan muson yağışlarında, ülkenin kuzeydoğusunda bulunan Bihar eyaletinde ise 14 kişi hayatını kaybetti. Yağışlarda 12 bölgede toplamda 19.6 milyon kişi etkilendi.

Nepal'de 2017 yılında son yılların en şiddetli muson yağışları görüldü. Yaklaşık 80 bin evin hasar gördüğü muson yağışlarında, 143 kişi de hayatını kaybetmişti. Nepal'de 2014 yılında etkili olan muson yağışlarında 100 kişi hayatını kaybetmiş, 17 bin aile de yaşadıkları bölgeleri terk etmek zorunda kalmışlardı.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR