Nejdet Sançar

Nejdet Sançar

Türk eğitimci, yazar, tarihçi Nejdet Sançar kimdir? İşte Nejdet Sançar'ın biyografisi...

Tam adı Ahmet Nejdet Sançar Çiftçioğlu olan Nejdet Sançar 1 Mayıs 1910 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. 

Nejdet Sançar, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde mezun oldu. Askerlikten sonra Sivas Öğretmen okuluna edebiyat öğretmeni olarak tâyin edilmiş fakat zamanın Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel'i karşılama törenine katılmadığı gerekçesi ile bu görevden alındı ve Balıkesir Lisesi'ne atandı.

Balıkesir Lisesi'nde görevine devam ederken Irkçılık-Turancılık Davası altında Mayıs 1944'te başlayan ve Hüseyin Nihal Atsız, Alparslan Türkeş, Ankara Konservatuvarı Direktörü Orhan Şaik Gökyay, Hikmet Tanyu, Türk Tarihi Profesörü Zeki Velidi Togan, Reha Oğuz Türkkan gibi Türkçülerin de bulunduğu davada tutuklandı ve Sıkıyönetim Mahkemesi'nde yapılan duruşmalar neticesinde 14 aya mahkûm oldu. Askeri Yargıtay, Türkçüler hakkındaki kararı esastan bozdu. 5 Ağustos 1946 tarihinde 2 Numaralı Sıkıyönetim Mahkemesi'nde tutuksuz olarak başlayan Atsız ve arkadaşlarının davası (bu dava Kenan Öner-Hasan Âli Yücel davası adı ile tanınmıştır), 31 Mart 1947 tarihinde sonuçlandı ve 29 oturum devam eden mahkemede bütün sanıkların beraatına karar verildi.

1975 TARİHİNDE VEFAT ETTİ

Nejdet Sançar, 1960 yılında 16 yaşındaki oğlu Afşin'i kaybetmesi üzerine felç geçirdi. Afşin için 1962 yılında Yeni İstanbul gazetesinde "Türk Gençliği Nasıl Olmalıdır?" konulu ödüllü bir yarışma düzenledi, bu yarışma daha sonraki yıllarda da devam etti. Felci atlatmak için uzun yıllar tedavi gördü ve kısmen iyileşebildi. 

Nejdet Sançar, 22 Şubat 1975 sabahı, geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti. 

23 Şubat 1975'te Üsküdar'daki Karacaahmet Mezarlığında toprağa verildi

ESERLERİ

İtalya hükûmetinin isteği ve Türk hükûmetinin kararıyTarihte Türk-İtalyan Savaşları

Irkımızın Kahramanları

Hasan Âli İle Hesaplaşma

Kızıl Cennet Masalı

Komünist Nedir?

Mehmet Emin Yurdakul ve Şiirleri

Türk Moskof ve Komünist

Afşın'a Mektuplar

Türk Kahramanları

Gizli Komünist Belgeleri

İsmet İnönü ile Hesaplaşma

Nâzım Hikmet Masalı

Türkçülük Üzerine Makaleler